Kολωνιες μενουνος.

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οπως ανεφερα και σε αλλο post η κολωνια brut μενουνος μου θυμιζει εντονα τις κολωνιες που χρησιμοποιουσαν οι μπαρμπερηδες.
αφου σε ξυριζαν και σε κουρευαν σου εβαζαν κολωνια και σου ελεγαν ''με τις υγειες σου''.θυμιζει λιγο την αυθεντικη brut χωρις ομως την γλυκα που βγαζει εκεινη και λιγο την pinauld clubman χωρις ομως να ειναι τοσο βαρια αρωματικα.βγαζει κατι το πολυ φρεσκο και καθαρο.την εχω κυριολεκτικα ερωτευθει. :X <3
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

zouve έγραψε:από λεμόνι έχω το Νο.10 EDC στο γυάλινο μπουκάλι
Αναρωτιέμαι ποιό Νο10 πήρα εγώ... :confused Μόνο λεμόνι δε μου μυρίζει....
Την αρίθμηση του Μενούνου ακόμα δεν την έχω καταλάβει....
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

off topic

H Guerlain είναι από τους παλαιότερους και σοβαρότερους οίκους υψηλής αρωματοποιϊας.
Πρέπει να επισκεφθείς το κατάστημά τους στο Παρίσι, για να αντιληφθείς κάπως την παράδοση και την γνώση που έχουν.
Παρόμοιος οίκος είναι ο Carven. Είναι αρωματοποιοί, ΔΕΝ είναι οίκοι μόδας που φτιάχνουν ΚΑΙ αρώματα (δηλ. τους τα σχεδιάζουν φασόν ειδικές "μύτες" και τα παρασκευάζουν μεγάλα εργαστήρια).

H Guerlain έχει, μεταξύ πολλών άλλων, μια σειρά ελαφρές κολώνιες, την Aqua Allegoria.
Τώρα έχει έξι κολώνιες. Παλιότερα είχε κι άλλες.
Το μυστικό τους έγκειται ότι καθεμιά είναι εστιασμένη αρωματικά σε ένα βασικό συστατικό, από άνθος ή φρούτο, και όλες είναι φρέσκιες, δροσερές, αποπνέουν μια αύρα φυσικότητας.
Εχω χρησιμοποιήσει πολλά μπουκάλια της Pamplelune, που είναι βασικά γκρέιπ-φρουτ. Καταπληκτική. Μοναδική! Μόνο η πανάκριβη Jo Malone βγάζει ανάλογη γκρέιπ-φρουτ, και η καταπληκτική, καθαρό γκρέιπ-φρουτ Lothantique που δεν εισάγεται πια στην Ελλάδα.

Γιατί τα λέω όλα αυτά;
Ολες της σειράς Aqua Allegoria είναι πολύ χαρακτηριστικές στο άρωμά τους, και ΠΟΛΥ ελαφριές, δεν διαρκούν πολύ. Παραμένει το άρωμά τους στα ρούχα ή στο λαιμό, αλλά προβάλλουν στο χώρο μόνο στην αρχή, και δεν παραμένουν πολύ, δεν έχουν μακριά αρωματική ουρά (sillage).
Κατά τη γνώμη μου, τέτοιες κολώνιες βασίζονται σε απλά, φυσικά υλικά.
Πιθανολογώ ότι η Guerlain βάζει αιθέρια έλαια σε αυτές τις κολώνιες.
Οπως και στην περίφημη Vetiver της, μια από τις πιο κλασικές ανδρικες κολώνιες ever.

Φυσικά, οι φτηνές κολώνιες, όπως οι Μενούνοι, δεν περιέχουν αιθέρια έλαια, αλλά τεχνητές εσάνς.

/off topic
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Δοκίμασα και εγω κάποια απο τα Μπουκάλια στον Χόντο αλλά δεν έχω καταλήξει.
Δεν πήρα κάτι αλλά οταν τελειώσει η λεβάντα θα την αντικαταστήσω.
if you have a great shave you have a great day
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

NikosX έγραψε:off topic

H Guerlain είναι από τους παλαιότερους και σοβαρότερους οίκους υψηλής αρωματοποιϊας.
Πρέπει να επισκεφθείς το κατάστημά τους στο Παρίσι, για να αντιληφθείς κάπως την παράδοση και την γνώση που έχουν.
Παρόμοιος οίκος είναι ο Carven. Είναι αρωματοποιοί, ΔΕΝ είναι οίκοι μόδας που φτιάχνουν ΚΑΙ αρώματα (δηλ. τους τα σχεδιάζουν φασόν ειδικές "μύτες" και τα παρασκευάζουν μεγάλα εργαστήρια).

H Guerlain έχει, μεταξύ πολλών άλλων, μια σειρά ελαφρές κολώνιες, την Aqua Allegoria.
Τώρα έχει έξι κολώνιες. Παλιότερα είχε κι άλλες.
Το μυστικό τους έγκειται ότι καθεμιά είναι εστιασμένη αρωματικά σε ένα βασικό συστατικό, από άνθος ή φρούτο, και όλες είναι φρέσκιες, δροσερές, αποπνέουν μια αύρα φυσικότητας.
Εχω χρησιμοποιήσει πολλά μπουκάλια της Pamplelune, που είναι βασικά γκρέιπ-φρουτ. Καταπληκτική. Μοναδική! Μόνο η πανάκριβη Jo Malone βγάζει ανάλογη γκρέιπ-φρουτ, και η καταπληκτική, καθαρό γκρέιπ-φρουτ Lothantique που δεν εισάγεται πια στην Ελλάδα.

Γιατί τα λέω όλα αυτά;
Ολες της σειράς Aqua Allegoria είναι πολύ χαρακτηριστικές στο άρωμά τους, και ΠΟΛΥ ελαφριές, δεν διαρκούν πολύ. Παραμένει το άρωμά τους στα ρούχα ή στο λαιμό, αλλά προβάλλουν στο χώρο μόνο στην αρχή, και δεν παραμένουν πολύ, δεν έχουν μακριά αρωματική ουρά (sillage).
Κατά τη γνώμη μου, τέτοιες κολώνιες βασίζονται σε απλά, φυσικά υλικά.
Πιθανολογώ ότι η Guerlain βάζει αιθέρια έλαια σε αυτές τις κολώνιες.
Οπως και στην περίφημη Vetiver της, μια από τις πιο κλασικές ανδρικες κολώνιες ever.

Φυσικά, οι φτηνές κολώνιες, όπως οι Μενούνοι, δεν περιέχουν αιθέρια έλαια, αλλά τεχνητές εσάνς.

/off topic
φιλε Νικο εχω επισκευθει το συγκεκριμενο μαγαζι του οικου στα ηλισια πεδια του παρισιου 3 φορες μετα της συζυγου .εν μερει εχεις δικιο γιατι σε ορισμενες σειρες αρωματων οπως ειναι οι eau de cologne το πιο πιθανο ειναι οτι χρησιμοποιουν φυσικα αιθερια ελαια .αυτος ειναι ισως και ο λογος που οπως εσυ ανεφερες δεν εχουν μεγαλη διαρκεια.τωρα οσο αφορα για τα υπολοιπα αρωματα που παραγει οπως mitsuko,shalimar,habit rouge κ.α.τα οποια ειναι πιο βαρια αρωματικα(edt,edp)εχω πολυ μεγαλες αμφιβολιες αν τα ελαια που χρησιμοποιουνται ειναι φυσικα.οσο για την vetiver ,ναι ειναι μια απο τις πιο κλασσικες ανδρικες κολωνιες -καποιο διαστημα την φοραγα-αλλα απο το 1959 που κυκλοφορησε εχει φαει ατελειωτα reformulations ,και ειναι πολυ πιθανο- σιγουρα κανεις δεν μπορει ναπει-να μην εχει αλλαξει μονο το αρχικοτης αρωμα αλλα και η συσταση της.εγω προσωπικα φοραω αρκετα αρωματα μεγαλων οικων αρωματοποιειας(guerlain,caron,penhaligon's,harris,floris κ.α)αλλα το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω για καμμια απο αυτες.
σιγουρα οι μενουνοι δεν ανηκουν σ'αυτες τις εταιριες αλλα και απο την αλλη δεν νομιζω οτι απεχουν και πολυ.το σιγουρο παντως ειναι οτι σαν προιοντα ειναι πολυ πιο τιμια και πανω απο ολα ελληνικα με οτι αυτο συνεπαγεται.
φιλικα macho.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

και επειδη το ξεχασα(ενα μυαλο χειμωνα-καλοκαιρι)οι κολωνιες του μενουνου που χρησιμοποιουν ενα πραγμα ως κυριο συστατικο(λεμονι,λεβαντα,τριανταφυλλο,γιασεμι,γαρδενια κα)περιεχουν φυσικα αιθερια ελαια και οχι essence.οι κολωνιες της ιδιας εταιριας που ειναι τυπου(brut,old spice,coolwater,pacorabanne κα)ναι χρησιμοποιουν essence-perfume για να πετυχουν το επιθυμητο αποτελεσμα.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

macho έγραψε:το σιγουρο παντως ειναι οτι σαν προιοντα ειναι πολυ πιο τιμια και πανω απο ολα ελληνικα με οτι αυτο συνεπαγεται.
Ρε παιδιά, σχωρνάτε με, αλλά αυτό το "ελληνικά" δεν το καταλαβαίνω πώς το εννοούμε...
Δηλαδή, άμα ένας πχ Γάλλος αρωματοποιός με ψεκάζει με ένα βουνό καρκινογόνα συστατικά τον θεωρώ αλήτη, αλλά αν κάνει το ίδιο ένας Έλληνας αρωματοποιός, του το συγχωρώ;;! Το ζητούμενο είναι δηλαδή να απογύγω τον... γαλλικό καρκίνο και να κρατήρω τον ντόπιο, ελληνικο;! :dash
Εντάξει, θα κατανοούσα ως επιχείρημα την ελληνικότητα ενός προϊόντος ή μιας επιχείρησης, όταν αυτό είναι αντικειμενικά άξιο, ενός επιπέδου και δεν υποτιμά τη νοημοσύνη μου. Όταν όμως πχ ελληνικές εταιρίες ασκούν τρισάθλιες πολιτικές έναντι της κοινωνίας και των εργαζομένων τους ή παράγουν άθλια προϊόντα ή εξίσου κακά με άλλες, ξένες εταιρίες, τότε γιατί να τις προτιμήσω; Για τη σημαιούλα που τυπώνουν επάνω τους; :hellas :dash :dash
Δεν αναφέρομαι εδώ υποχρεωτικά στη Μενούνος -της οποίας τα προϊόντα εν γέννει εκτιμώ έτσι κι αλλιώς- αλλά στην χρήση του επιχειρήματος της ελληνικότητας που κάνουμε γενικότερα - και ειδικά μάλιστα όταν αυτό το επιχείρημα είναι το τελευταίο μας...

Καλημέρα σας :)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

digibill εχεις δικιο σ'αυτα που λες.οταν ενα προιον ειναι κακο και βλαβερο δεν παιζει ρολο η εθνικοτητα.η βλαβη που θα προξενησει δεν νομιζω οτι θα δικαιο λογηθει επειδη καποιο προιον ετυχε να ειναι ελληνικο.απο εκει και μετα ομως οταν καποιο προιον ειναι ελληνικο και εξισου καλο με οποιοδηποτε ξενο (και δεν αναφερομαι μονο στις κολωνιες)νομιζω οτι αξιζει της προτιμησης μας.μια παροιμια που μου ελεγε οταν ημουν μικρος η μητερα μου λεει''παπουτσι απο τον τοπο σου και ας ειναι μπαλωμενο''.και για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας οι κολωνιες μενουνος ειναι πολυ καλο και τιμιο προιον που παραγεται απο το 1900 και νομιζω οτι αξιζει της προτιμησης μας.
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Καλησπερα!! Πηρα προσφατα κολωνια μενουνος με αρωμα πευκο!! σαν αρωμα μου αρεσει, θυμιζει harpic :bigsmilie , αλλα δεν διαρκει σχεδον καθολου, το πολυ δυο λεπτα!! Θα ηθελα να μου πειτε ,αν ξερει καποιος, ετσι συμπεριφερεται η συγκεκριμενη κολωνια? η εχει ξεθυμανει? :thnx
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

η διαρκεια μιας κολωνιας εχει να κανει με πολλα πραγματα(εποχη,τυπος δερματος,ποσοτητα κ.α.)γενικως παντως οι κολωνιες δεν εχουν μεγαλη διαρκεια οπως τα αρωματα,πρωταρχικος τους σκοπος ειναι να δροσιζουν και να αρωματιζουν ελαφρα το δερμα.εχουν αλλωστε και μικρη συγκεντρωση αρωματος γυρω στο 2-5% επι του συνολου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”