Kολωνιες μενουνος.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

πολύ καλό από τα Μενούνος μου έχει βγει το fahrenheit (το 80άρι) του Dior σε διάρκεια και άρωμα !
από λεμόνι έχω το Νο.10 EDC στο γυάλινο μπουκάλι από διάρκεια μπορώ να πω φτωχή δεν κρατάει σχεδόν καθόλου αλλά από άρωμα σκίζει μυρίζει καταπληκτικά φρεσκοκομμένο δροσερό λεμόνι !!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

επειδη δεν ξερω σε ποιο topic ακριβως παει και επειδη εχει να κανει και με τις κολωνιες μενουνος το καταθετω εδω.
χθες βραδυ σε μια συναντηση που ειχα με εναν πολυ καλο και αδερφικο μου φιλο εμαθα μεταξυ αλλων πολλων και ορισμενα πραγματα που θα ηθελα να σας τα αναφερω.
θα πω οτι ο Γιωργος-ετσι λενε τον φιλο μου- εργαζεται ως χημικος μηχανικος για μια απο τις μεγαλυτερες,αν οχι η μεγαλυτερη παγκοσμιως ,εταιριες καλλυντικων,χημικων,αρωματων κ.α.
ολοι μας-και εγω-εχουμε χρησιμοποιησει προιοντα της εν λογω εταιριας παρα πολλες φορες.
μου ανεφερε λοιπον -μας πηγε η κουβεντα-σχετικα με τα διαφορα καλλυντικα,αρωματα κα χημικα προιοντα που παραγει η συγκεκριμενη εταιρια,οτι σχεδον το 99,9%των καλλυντικων και αρωματων που παραγονται απο την συγκεκριμενη εταιρια αλλα και απο αλλες πολυ μεγαλες εταιριες(δεν παει το μυαλο σας) ειναι ολα τιγκα στα χημικα,τοξικα,ενισχυτικα και με πολυ μεγαλη πιθανοτητα καρκινογονα υλικα.
μου ανεφερε καλλυντικα(ακομα και για βρεφη) και αρωματα πολυ μεγαλων οικων αρωματοποιειας που κανονικα θα επρεπε να μην κυκλοφορουν γιατι ειναι ακρως επικινδυνα για την δημοσια υγεια.
επειδη καποιοι θα πουν οτι κινδυνολογω και εκφοβιζω ,θα πω μονο οτι ειναι τετοιος ο ογκος των καλλυντικων και αρωματων της συγκεκριμενης πολυεθνικης που ειναι πολυ δυσκολο(ακομα και αν θελουν) να ελεγχθουν ακομα και απο τις επισημες αρχες της καθε χωρας.
τωρα οσο αφορα τις κολωνιες μενουνος,η εταιρια που τις παραγει ειναι ελληνικη,και οπως μου ειπε ο συγκεκριμενος φιλος ,ειναι απο τις πιο φυσικες κολωνιες που κυκλοφορουν ,δεν βλαπτουν αυτον που θα τις φορεσει και πολυ καλες για τα χρηματα που κοστιζουν.
θελω να μοιραστω μαζι σας αυτα τα λιγα πραγματα γιατι ειμαι και εγω ενας απο τα εκατομυρια ανθρωπων που χρησιμοποιουν τα συγκεκριμενα καλλυντικα και αρωματα και πιστευω οτι αυτα τα πραγματα δεν θα επρεπε να κυκλοφορουν.
πολλες φορες ενα προιον το οποιο δεν μας γεμιζει το ματι ειναι πολυ καλυτερο απο ενα προιον που μας εχουν πεισει οτι ειναι καλο.
φιλικα macho.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

και εμένα ένας ξάδερφος μου που δουλεύει χημικός στο Κορρέ μου έχει πει ότι όσο ποιο πολύ κρατάει ένα άρωμα πάνω σου τόσο ποιο πολλά συντηρητικά έχει
του Κορρέ τα EDT είναι ποιο "καθαρά" και απαλλαγμένα από τέτοιες ουσίες για αυτό δεν έχουν και τόσο τρελή διάρκεια τα περισσότερα !!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αυτο με την διαρκει του αρωματος μου το αναφερε και εμενα.μου ειπε οτι χρησιμοποιουν χημικα ενισχυτικα για να αυξησουν την ενταση και την διαρκεια των αρωματων.
και μου φαινεται και λογικο .δεν νονιζω οτι ειναι φυσιολογικο ενα eau de cologne να κραταει σε διαρκεια πανω απο 2-3 ωρες.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Η διάρκεια δεν εξαρτάται από το ποσοστό των αιθέριων ελαίων που περιέχει ένα άρωμα;
Από τα παραπάνω γραφόμενα, να υποθέσω οτι και οι μεγάλοι και πιο διάσημοι οίκοι αρωματοποιϊας στον κόσμο χρησιμοποιούν επικίνδυνα για την υγεία χημικά συστατικά και όχι φυσικά αιθέρια έλαια; Για τα προϊόντα ευρείας κατανάλωσης που τα βρίσκει κανείς και στο περίπτερο που λέει ο λόγος, ή τα φθηνά αρώματα, το καταλαβαίνω. Για τους μεγάλους οίκους (π.χ. Dior, Guerlain) δεν θέλω να το πιστεύψω.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

christostz03 έγραψε:Παιδιά σκεφτόμουν να πάρω το λεμόνι ...

Από ότι κατάλαβα (και μύρισα και εγώ ο ίδιος) αν μυρίσεις από το μπουκάλι δεν είναι τόσο δυνατή η μυρωδιά.

Μου αρέσουν πολύ τα εσπεριδοειδή. Το δε λεμόνι ακόμα περισσότερο ... ειδικά όταν είναι έντονη/δυνατή η μυρωδιά του.

Ερώτηση λοιπόν στους φίλους που έχουν το συγκεκριμένο. Πόσο έντονο είναι το άρωμα κατά την χρήση του ?
μου αρεσει παρα πολυ το αρωμα λεμονι.οταν ημουν μικρος η μητερα μου κυριολεκτικα με ελουζε με αυτο.δεν επαθα ευτυχως τιποτα. :megagrin
και η ενταση και η διαρκεια της συγκεκριμενης κολωνιας θα ελεγα οτι ειναι καλες.σε εμενα κραταει γυρω στις 3-4 ωρες.αλλα και πιο μετα μπορει που και που να μου ερχεται μια μικρη μυρωδια. ;)
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

δε νομίζω να χρησιμοποιούν αιθέρια έλαια αλλά εσάνς (μια ή περισσότερες αναλόγως τη συνταγή) δηλαδή το λεγόμενο fragrance που βλέπουμε στα συστατικά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

desperado έγραψε:Η διάρκεια δεν εξαρτάται από το ποσοστό των αιθέριων ελαίων που περιέχει ένα άρωμα;
Από τα παραπάνω γραφόμενα, να υποθέσω οτι και οι μεγάλοι και πιο διάσημοι οίκοι αρωματοποιϊας στον κόσμο χρησιμοποιούν επικίνδυνα για την υγεία χημικά συστατικά και όχι φυσικά αιθέρια έλαια; Για τα προϊόντα ευρείας κατανάλωσης που τα βρίσκει κανείς και στο περίπτερο που λέει ο λόγος, ή τα φθηνά αρώματα, το καταλαβαίνω. Για τους μεγάλους οίκους (π.χ. Dior, Guerlain) δεν θέλω να το πιστεύψω.
ενα καλο eau de toilette απο εναν μεγαλο οικο αρωματων περιεχει γυρω στο 8-10% αιθεριο ελαιο(επι του συνολου) η ποσοτητα αυτη ειναι ικανη να κανει ενα αρωμα να μυριζει γυρω στις 2-3 ωρες.και αυτο παντα σε συνεργασια και με το οινοπνευμα που περιεχει.οσο πιο πολυ οινοπνευμα τοσο πιο εντονη οσφρητικα θα ειναι η μυρωδια του αρωματος.τωρα οταν ενα edt με την συγκεκριμενη ποσοτητα ελαιου μυριζει 10-20 η και παραπανω ωρες δεν ειναι περιεργο?και να μην ξεχναμε οτι δεν χρησιμοποιουν ολες οι εταιριες φυσικα αιθερια ελαια γιατι αυτα κοστιζουν παρα πολυ.οι περισσοτεροι οικοι αρωματων χρησιμοποιουν τεχνητα αιθερια ελαια που τα φτιαχνουν στο εργαστηριο με χημικα.αυτα εινα παμθηνα και δινουν στα αρωματα εξαιρετικα μεγαλη ενταση και διαρκεια.ελπιζω να βοηθησα.
σημ:και οι 2 οικοι που ανεφερες πιο πανω χρησιμοποιουν και χημικα οσο περιεργο και αν φαινεται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

και για να λεμε και θετικα πραγματα.υπαρχουν οικοι αρωματων που χρησιμοποιουν 100% φυσικα αιθερια ελαια.
ενας απο αυτους ειναι η της οποιας τα αρωματα οπως ειναι φυσικο ειναι πανακριβα. ;)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ok, θα γελάσετε αλλά Creed είναι το όνομα που έδωσα στη θαλαμηγό μου. 8)
Τί σύμπτωση.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”