Kολωνιες μενουνος.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

αν πάτε ΕΠΙΚΑΛ έχει έναν ολόκληρο διάδρομο με κολόνιες Μενούνος 80αρες και 60αρες
το κακό με αυτές είναι ότι σε ξεγελάν αν τις μυρίσεις κατευθείαν από το μπουκάλι , μυρίζει κάτι σαν καμένο πλαστικό!!
κάποιες πλησιάζουν το άρωμα των γνησίων αρωμάτων άλλες δε όχι. Βέβαια υπάρχουν και τα κλασσικά αρώματα όπως λεμόνι, πεύκο, τριαντάφυλλο κτλπ
το καλό είναι ότι είναι πολύ φθηνές που μπορείς να πάρεις ένα vaporisateur των 50ml να το έχεις στη τσάντα σου και να αρωματίζεσαι όλη την ώρα χωρίς να σκέφτεσαι το κόστος
tiguansm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 12 Μάι 2014, 18:45
9
Τοποθεσία: Θρακομακεδόνες
Has thanked: 215 times
Been thanked: 93 times

Χτές αγόρασα και εγώ μία λεμόνι και μια pacorabane 60 βαθμών από Μιχαηλίδη .
Πρώτη χρήση χτες ως asl μαζί με 444 πολύ ωραία αίσθηση και μυρωδιά .
Λόγω χαμηλού κόστους δεν το σκέφτεσαι να τη βάζεις σαν κολώνια (έτσι και αλλιώς eau de cologne γράφει στα μπουκάλια), βέβαια δεν διαρκεί όσο των 85 βαθμών που είναι και πιό ακριβή φυσικα.
Όμως έπιασα τον εαυτό μου να βαζει για τη δροσιά και τη μυρωδιά.
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μικρό μπουκαλακι με αντλία ψεκασμού να έχω μαζί μου στο αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Μια και έχω ένα κόλλημα με τη λεβάντα δοκίμασα τη σχετική κολώνια της Μενούνος. Δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα και ο λόγος είναι ότι μυρίζει 100% σαν τα πραγματικά άνθη λεβάντας που φυτεύουμε στους κήπους. Φυσικά αυτό αφορά προσωπικό γούστο, για άλλους αυτό θα ήταν το ιδανικό. Προσωπικά στη λεβάντα προτιμώ το αντίστοιχο της Μυρτώ ή τη μπαρμπέρικη λεβάντα.
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
10
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Βρισκομενος σημερα στο Χαλανδρι για καποιες υποχρεωσεις, λεω να περασω απο το Hondos να δω αν εχει Μενουνος. Σαφως απο περιεργεια διαβαζοντας ολα οσα εχουν γραφτει και σε αυτο και σε αλλα νηματα.
Ειχα στο μυαλο μου να κοιταξω για αρωμα τριανταφυλλο και οτι αλλο εχει στους 60 βαθμους.
Τελικα δεν ειχε τριανταφυλλο και πηρα μια με αρωμα γιασεμι σε πλαστικο 200 ml (και ενα αδειο γυαλινο μπουκαλι 100 ml για να την μεταφερω), αλλά στους 85 βαθμους. 60αρια δεν ειχε καθολου.
Θα την χρησιμοποιω και σαν after shave ή δεν κανει επειδη ειναι 85αρα;

Βγαινοντας ειδα οτι παραδιπλα εχει και καταστημα Δαφνης. Εκει ειδα οτι εχει 60αρες σε διαφορα αρωματα. Την επομενη φορα...
Αντωνης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε Giobi οι 85αρες γραφουν πανω Eau de Toilette - και εχουν αντιστοιχη αποδοση - 2 σταγονες στο λαιμο πχ ειναι αρκετες ως αρωμα. Αλλα για χουφτες ως aftershave δεν κανει - ειναι σχεδον επικινδυνο :-/
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
10
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Οποτε θα χρειαστω και 60αρες...
Αντωνης
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι είναι το 60 και το 85 στις εν λόγω κολώνιες (νομίζω ότι είναι οι βαθμοί του αλκοόλ)
το μόνο που ξέρω είναι ότι οι 60άρες είναι οι EDC ενώ οι 85άρες είναι οι EDT
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
10
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

και γω αν εχω καταλαβει σωστα, ειναι οι βαθμοι του αλκοολ.
Αντωνης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μια χαρα τα λετε. 60 βαθμοι οι κολωνιες, 85 βαθμοι τα EDT.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Έχω την old spice.Ζήτησα δηλαδή τη μενούνος πριν μήνες και φυσικά μου γέμισαν ενα μπουκαλάκι.Μυρίζει σαν ταξι ενα πράμα σα λιβάνι και τα τοιαύτα.Ετσι μου λένε οι γύρω μου.Δε μοιάζει με την κανονική έκδοση που ξέρουμε αλλά θα μπορούσε κανείς να πεί οτι είναι τριτοξάδερφος της.Έχει διάρκεια και είναι ωραίο για όταν αναζητώ κάτι πραγματικά παλιακό που να με γυρίζει νοερά στη δεκαετία 80 που δεν την έζησα αν και γεννηθηκα σε αυτήν,παίρνοντας λίγη από τη δόξα της.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”