Ach. Brito LAVANDA EdC

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πρόσφατα αγόρασα ένα μπουκάλι Ach. Brito LAVANDA EdC από το Portugal Online Shop. Σκοπός μου ήταν εξαρχής να το χρησιμοποιήσω μετά το ξύρισμα, ως άρωμα σε συνδυασμό με 444 after shave gel.

Αυτό που μου αιχμαλώτισε αμέσως το βλέμμα πάνω της όταν την πρωτοείδα, ήταν η εμφάνισή της:

Εικόνα

Μπουκάλι κι ετικέτα "παλιακά", όμορφα σχεδιασμένα, παραπέμπουν σε ένα προϊόν με αντοχή στον χρόνο. Πρόκειται για μια σχετικά παραδοσιακή πορτογαλική κολόνια, απευθυνόμενη στη μαζική κατανάλωση. Αυτό ωστόσο δε σημαίνει πως πρόκειται για ένα προϊόν χαμηλής ποιότητας.

Αρωματικά, γίνονται σαφώς διακριτά τόσο η λεβάντα, όσο και το κίτρο και το ξυλώδες. Αρχικά περισσότερο λεβάντα με κίτρο, όμως ο πυρήνας αυτού που μένει είναι περισσότερο κάτι σε "μπάσο" ξύλο με επίγευση λεβάντας. Συνολικά είναι μια μυρωδιά που μένει, αλλά δε σε χτυπάει στο ρουθούνι. Υπαρκτή, μα όχι φωναχτή. Παλιακό άρωμα, σαφώς παραπέμπει σε παρελθόντα χρόνο, έχοντας μέσα του κάτι από μπαρμπέρικο. Θα το χαρακτήριζα πιο πολύ φθινοπωρινό - χειμωνιάτικο, με τίποτα δεν το απολαμβάνω στις μεγάλες ζέστες· αντίθετα, μόλις δροσίσει το νιώθεις ευχάριστα να σε συντροφεύει.
Ως προς τη διάρκεια, αυτή είναι αξιόλογη. Τις πρώτες 2 ώρες πιο έντονο, μα το καταλαβαίνεις για αρκετές ώρες μετά. Καθώς περνά η ώρα αισθάνεσαι μια πιο εκλεπτυσμένη μυρωδιά ξύλου.

Γενικά, νομίζω πως είναι απόλυτα εύστοχη η περιργαφή του Rafael Sevilla ( Hombresconclase.com ):
As for the aromatic characteristics, is not the typical colony of Lavender we might expect.
Smooth citrus exit notes envelop the powerful Lavender, later giving way to middle notes more "gourmand" which highlights spicy clove. The closed heart is a scent of lavender with a woody package, I would say cedar.
Projection isn't perhaps the same strength of other colonies of this kind, but the trail is so nice and although it does not "fill" the environment, it certainly leaves a remarkable trace. In durability (fixation) I can not consider bad at all. It will remain active throughout the whole day, including in the next one.
In terms of gender allocation, see more typical for male use, especially for those "closed" and woody notes seen in heart.
Ως προς τις μεταξυριστικές του επιδόσεις, μην περιμένετε τίποτα το ιδιαίτερο. Εξάλλου πρόκειται για άρωμα, όχι για aftershave. Γι' αυτό και δεν περιέχει καμία καταπραϋντική ουσία. Μπορείτε ωστόσο να το χρησιμοποιήσετε στο setup σας για απολύμανση (λόγω οινοπνεύματος) και αρωματισμό, μαζί με κάποιο balsam για καταπράυνση.

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι.. το πώμα (!) στο μπουκάλι: πλαστικό χαμηλής ποιότητας χωρίς καλή εφαρμογή, από τη μία θέλει σφίξιμο για να κλείσει καλά, μα σου δίνει από την άλλη την αίσθηση πως αν το σφίξεις θα σπάσει. Καμία σχέση πχ με το καπάκι του floid vigoroso special edition...

Εδώ έχω περάσει τα συστάτικά του στο cosdna

Στα ~10€ τα 215ml, νομίζω πως είναι μια πολύ τίμια και αρκετά ενδιαφέρουσα επιλογή για κάποιον που ψάχνει κάποιο παλιακού χαρακτήρα (που όμως φοριέται ευχάριστα και σήμερα), χειμωνιάτικο άρωμα.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε όλα ...
Το έχω πάρει και εγώ αλλά δεν είχα την ευχαρίστηση να το δοκιμάσω, μέχρι στιγμής.
Η άποψή σου επιβεβαιώνει την εκτίμηση που μου είχε δημιουργηθεί και εμένα.
Όντως το πώμα πολύ κάκιστης ποιότητας, το μόνο σημείο που χαλάει την γενικότερη απόλυτα θετική εικόνα του.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Το έβλεπα και εγώ αλλά από την στιγμή που δεν έχει μεταξύριστικές ιδιότητες σαν (καλό) after save δεν θα το πάρω . Πολύ καλή η παρουσίαση σου Βασίλη !
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”