TOP 5 αγαπημένα αρώματα EDP-EDT-EDC

Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Τα πέντε είναι λίγα ..... !!!

1. Nino Cerruti Cerruti for men
2. Chanel Antaeus pour homme
3. Eau de Sauvage pour homme
4. Terre d'hermes pour homme
5. Paco Rabanne pour homme
6. Insensé Givenchy pour homme
7. Chanel Egoiste pour homme
8. Eternity Calvin Klein cologne
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Αγαπημένα ...

1) Terre d`Hermes Parfum (2009)
2) Creed Aventus (2010)
3) Tom Ford’s Grey Vetiver Parfum (2009)
4) The One for Men Eau de Parfum Dolce&Gabbana (2015)
5) YSL Rive Gauche Pour Homme (2003)

και άλλα αγαπημένα ...

Terre d’Hermès (2006)
Narciso Rodriguez For Him Eau de Parfum Intense (2012)
Eucris by Geo. F. Trumper EDT(1912)
Endymion by Penhaligon`s (2003)
Bentley for Men Intense (2013)
Allure Homme Edition Blanche Chanel (2008)
Guerlain Vetiver (1961)
Essenza di Colonia Acqua di Parma (2010)
Encre Noire by Lalique (2006)
Encre Noire Sport by Lalique (2013)
Egoiste Platinum by Chanel (1993)
Prada Amber pour Homme (2006)
Prada Amber Pour Homme Intense (2011)
Guerlain Homme Intense (2009)
Dior Homme Christian Dior (2011)
Mugler Cologne by Thierry Mugler (2001)
Eau des Baux by L`Occitane (2006)
He Wood Rocky Mountain DSQUARED² (2009)
Potion Royal Black DSQUARED² (2013)
Guerlain L'Homme L'Eau Boisée (2012)
Concentre d`Orange Verte Hermes (2004)
Dior Homme Sport (2012)
Eau Sauvage Parfum Christian Dior (2011)
Bel Ami Hermes (1986)
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

και άλλα αγαπημένα ...

Bel Ami Vetiver - Hermes - 2013
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7547 times
Been thanked: 6832 times
Ηλικία: 45

Εχουμε και λεμε

-Christian Dior Fahrenheit
-Valentino Uomo
-Paco Rabanne 1 Million
-Calvin Klein Eternity
-Hugo Boss Hugo
κατα τον δαιμονα εαυτου
NavalArchitect

Αναβίωση τούτου 'δω του νήματος, αλλά νομίζω έτσι πρέπει.
tasos72 έγραψε: 16 Ιούλ 2018, 19:43 Το aventus το ειχα αγορασει το 2012 (ενα σκασμο λεφτα, αλλα τοτε ακομη υπηρχαν) και ειναι απλα υπεροχο.
.....
Να πιασουμε φιλαρακια τους Γαλλους μπας και βγαλουν πιο οικονομικο το αφτερσειβ λοιπον.
Να πω μιά ιστορία λοιπόν κι εγώ, με αφορμή αυτά εδώ που έγραψε ο Τάσος (όπως και με αφορμή αυτά που έγραψαν ένα-δύο άλλα παιδιά που τους αρέσει το άρωμα αυτό).

Το 2011 ήμουν στη Λετονία (εργαζόμουν εκεί) και διήνυα τον δεύτερο χρόνο full time ενασχόλησης με το π.ξ.
Κάπου τότε λοιπόν, μετά την πρώτη τρέλα με πινέλα, σαπούνια κλπ., είχα αρχίσει να εντρυφώ στα αρώματα.

Μέσα στα πρώτα 'πιό προχωρημένα' αρώματα που άρχισα τότε λοιπόν να συλλέγω, ήταν και δυό-τρία Creed, ένα εκ των οποίων ήταν το Aventus στο μπουκάλι των 75ml. To έβαλα μιά-δυό φορές, και με όλες τις μετέπειτα προστιθέμενες αγορές, το Aventus έμεινε στο ράφι.

Τη Λετονία την διαδέχθηκε η Κορέα, μετά η Σιγκαπούρη, και κάποια στιγμή επαναπατρίστηκα. Πρόσφατα που κοιτούσα να ξελαφρώσω από όλα αυτά τα αρώματα που είχα, βρήκα και το Aventus. Τό'βαλα λοιπόν μία αγγελία (£180 αν θυμάμαι καλά) σε φόρουμ έξω, και μάλιστα το φόρουμ αυτό είναι το πιό εξειδικευμένο που υπάρχει για αρώματα (το Basenotes.net)

Μέσα σε 2 ώρες από τη στιγμή που έβαλα την αγγελία, είχα 4 ΠΜ. Σε κάθε ένα από τα τέσσερα αυτά ΠΜ μου ζητούσαν να τους πω τί batch number είναι το συγκεκριμένο μπουκάλι. Ήξερα πως εκεί στο φόρουμ είναι όλοι τρελλοί με τα αρώματα, ήξερα πως το Aventus έχει κάνει όνομα και γενικά είναι ένα περιζήτητο αλλά και πανάκριβο άρωμα - αλλά τόσο πολύ ενδιαφέρον; Κάτι συνέβαινε. Βρήκα λοιπόν το batch number πάνω στο μπουκάλι, το έβγαλα φωτογραφία, και τους το έστειλα. Επανήλθε λοιπόν μετά από λίγο ο ένας από τους τέσσερις και μου ζήτησε στοιχεία PayPal για να με πληρώσει. Του τα έδωσα.

Μισή ώρα αργότερα, επανήλθε ένας από τους άλλους τρεις που είχαν νωρίτερα στείλει και αυτοί ΠΜ (ο οποίος πλέον είχε ήδη κι αυτός πληροφορηθεί το batch number) και μου έγραψε: "Είναι ακόμη διαθέσιμο;" Του απάντησα "Είστε δεύτερος, ο πρώτος που ενδιαφέρθηκε είναι αυτή τη στιγμή στη διαδικασία να μου στείλει τα χρήματα". Μετά από 4-5 λεπτά πήρα την εξής απάντηση: "Αν για τον οποιονδήποτε λόγο δεν πληρώσει, θα το αγοράσω εγώ για $400...." (κι εκεί βέβαια έμεινα κόκκαλο)

Το παλικάρι που πήρε το Aventus με ευχαρίστησε και μου εξήγησε τα εξής (όταν παρέλαβε το μπουκάλι):

Just to let you know that the Aventus arrived safely with me yesterday. Many thanks for the very quick delivery, communication and information sent to me. I don't know how much you know about Aventus, but these batches from 2010 are quite rare now. There have been changes in regulations on ingredients since then which has meant the composition has changed, making the juice smell very different.

The main element to change is the smokiness. Those from 2010 are VERY smoky, and over time the fruit has pretty much disappeared, so it's now quite a challenging and pungent scent. Your 2010 is like this (and is an acquired taste!), but has been well looked after - so thank you again.
If you do come across any other Aventus (especially pre-2016 batches), and want to sell, do let me know.


Γι'αυτό πάντα τα reformulations έχουν πολύ πιό ανατρεπτικά θεμελιώδη ρόλο στα αρώματα, καθότι τα αρώματα είναι δομικά πολύ περισσότερο πολύπλοκα από οτιδήποτε άλλο (βλέπε σαπούνια, κρέμες, after shaves, κλπ.)
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Γιγαντα Κων/νε...μας τρελανες.
Αλλαξανε λιγο την φορμουλα για να "καθεται" υποτιθεται καλυτερα σε περισσοτερο κοσμο...
Βεβαια οι διαφορες ειναι τοσο απειροελαχιστες που μονο καποιες λιγες μυτες τις πιανουν.
Επισης σημαντικο ρολο παιζει και η ποιοτητα της σοδιας(χρονιά) των διαφορων συστατικων που συλλεγονται.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Κων/νε και που να είχες το καθαρόαιμο άρωμα εκείνης της εποχής... Θα είχες φτάσει στο σημείο να ζητούσες από την PP να σου κάνει τετραπλό έλεγχο πιστοποίησης και εγκυρότητας των χρημάτων και τούτο γιατί δεν θα μπορούσες εις το επουδενί να μάντευες το ποσό των χρημάτων που θα σου προσφερόντουσταν.

Υ.Γ. Μιλάμε για Τ Ε Τ Ρ Αψήφια ποσά.............................
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Nemo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2018, 02:05
5
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Χρησιμοποιώ πιο πολύ (δηλ. πολύ πιο πολύ) EdC. Έχω πάρει αναρίθμητα μπουκάλια από τα παρακάτω:
1. Aqua di Parma
2. Eau d'Orange Vert, Hermes
3. D.R.Harris Arlington
4. Floris No89
5. 4711

Έχω φάει βέβαια κολλήματα και με κάποια EdT, συνήθως για μερικά χρόνια, μετά το ξεπερνάω (ή ίσως αλλάζει η χημεία του σώματος) και πάω στο επόμενο. Τα παρακάτω είναι αυτά που νομίζω σε διάφορες φάσεις (ξεκινώντας από το σήμερα και πηγαίνοντας προς τα πίσω) μου είχαν αρέσει πιο πολύ:

1. Rive Gauche, YSL
2. Jo Malone English Oakmoss and Hazelnut
3. Vetiver, Guerlain
4. Jules, Christian Dior
5. Paco Rabanne
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Top 5 χωρις σειρά προτίμησης:

Dior - Eau Sauvage
Paco Rabanne - Pour Homme
Chanel - Egoiste
Chanel - Blue
YSL - La nuit de l'homme

Για το τελευταίο μου κάνει εντύπωση ότι του δίνουν κακή κριτική, καθώς μυρίζει τρομερά. Εκτός κι αν έχω παλαιότερη έκδοση από την τρέχουσα. Η διάρκεια ωστόσο είναι πολύ μικρή. Περίπου 2 1/2 - 3 ώρες. Σαν διάρκεια βέβαια, το ίδιο ισχύει και για τον Dior.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

-1-Aramis Estée Lauder
-2-Heritage Guerlain
-3-Dolce & Gabbana pour homme
-4-Paco Rabanne pour homme
-5-Brut Fabergé
-6-Drakkar noir Guy Laroche
-7-Habit rouge Guerlain
-8-Vetiver Guerlain
-9-Eau d'orange vert Hermes
-10-Old spice
Και πολλά άλλα...
Το signature πάντως είναι το aramis.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”