Travalo Perfume atomiser

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Όταν ταξιδεύω αντιμετωπίζω ένα μικρό προβληματάκι.
Θέλω να πάρω μαζί μου ένα άρωμα, αλλά μπορεί και παραπάνω από ένα.

Τα μπουκάλια των αρωμάτων είναι συνήθως μεγαλούτσικα και μαζεύεται όγκος και βάρος .
Μια καλή (αλλά όχι φθηνή πάντα) είναι τα travel atomisers.
Έψαξα κάμποσο αλλά είδα πως τα περισσότερα είναι μπελαλίδικα στο να τα γεμίσεις, μέχρι που έπεσα πάνω σε αυτό.

Η καινοτομία του είναι ο τρόπος που το γεμίζεις , πραγματικά έξυπνος χωρίς να γεμίσεις τον τόπο η να χάσεις το μισό σου άρωμα κατά το γέμισμα.
Δείτε εδώ πως , στο 1,10 λεπτό.

Η χωρητικότητα του atomiser είναι περίπου 50 ψεκάσματα.
Αρκετά για πολυήμερο ταξίδι!

Ωραίο !
Αλλά πως το καθαρίζουμε αν θέλουμε να βάλουμε ένα άλλο άρωμα?
Δεν θα έχει την μυρωδιά του προηγούμενου?
Δείτε εδώ πως

Το προιόν πουλιέται στα γνωστά μέρη ,ebay και amazone αλλά τα βρήκα και στο executive-shaving

Επίσης διαφημίζεται και ως airline free .Φαντάζομαι εννοούν πως επιτρέπεται σε χειραποσκευές αλλά δεν παίρνω όρκο.

Πιστεύω πως είναι αρκετά εύχρηστο και αναγκαίο για όσους ταξιδεύουν συχνά και με λίγες αποσκευές.



ΥΓ. Πάω να χτυπήσω κάνα δύο
ΥΓ 2.Δεν έχω σχέση με την εταιρεία και δεν κάνω διαφήμηση.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πολύ εξυπνο θα παρω κ εγω κανα δυο
Άρης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Οντως πολυ εξυπνο αλλα...τι γινεται οταν το αρωμα δεν ειναι σε σπρεη πως το γεμιζεις ανοιγει απο πανω;
Ολα ειναι δρομος
NavalArchitect

Μην βιάζεστε.

Έχω 5-6 από αυτά. Δεν είμαι ευχαριστημένος.

Πολύ έξυπνο στη σχεδίαση και εφαρμογή, πολύ πρακτικό, δεν είναι φθηνό αλλά η χρήση του λύνει χέρια στην κυριολεξία.

Έχω μερικά από ένα παιδί στην Αγγλία, που ήταν μέλος στο TSR. Κάποια στιγμή έχασε τη δουλειά του κι άρχισε να πουλά τέτοια. Πήρε αρώματα T&H (Grafton, Trafalgar) και Penhaligons (LP9, Sartorial, κλπ.) και γέμιζε αυτά τα μικρά atomizers. Κατόπιν τα πουλούσε στο eBay.

Ύστερα από αυτό πήρα άλλα 2-3 ίδια περνώντας από αεροδρόμια, ένα-δύο από αυτά για τη μητέρα και αδελφή μου.

Το πρόβλημα που είχα εγώ με πολλά από τα δικά μου ήταν το εξής: έχω πολλά αρώματα, και δεν τα χρησιμοποιώ όλα σταθερά και συνεχώς. Τα μικρά αυτά atomizers λοιπόν έμειναν σε ένα toiletries pouch που έχω, όπου εκεί βάζω διάφορα μικρά/travel είδη, κι όταν είναι να πάω ταξίδι ανοίγω αυτό το pouch και διαλέγω τί θα πάρω μαζί μου (στην πραγματικότητα αυτό το pouch είναι τρία, κι όχι ένα, γεμάτο με χτένες, σαμπουάν, alum blocks, μικρά σαπουνάκια, κλπ.)

Εκεί ξεχάστηκαν αυτά τα atomizers. Όταν μετά από 1 χρόνο και κάτι τα έπιασα στα χέρια μου, είδα με έκπληξη πως το 90-95% του περιεχομένου στα περισσότερα είχε εξατμιστεί και ελάχιστα φύγει από το atomizer, δηλαδή υπήρχε και λίγη, πολύ λίγη, λαδίλα εξωτερικά. Άρα το άρωμα είχε διαρρεύσει.

Ποιός λοιπόν ο λόγος να πάρω πάλι ένα, αν δεν το χρησιμοποιώ συχνά και στο μεταξύ εξατμιστεί ή διαρρεύσει το άρωμα? Κανένας. Δοκιμάστε το αν θέλετε, είναι πρακτικό, κι ελπίζω η δική μου εμπειρία να ήταν πιθανόν από προβληματικά μπουκαλάκια κι όχι επειδή η σχεδίαση είναι έτσι.

Ίσως ο Ματ στην Αγγλία, αυτά που αγόραζε και τα γέμιζε, να ήταν εντελώς ΟΕΜ και να μην είχαν το καλό quality control που έχει αυτή η μάρκα. Τα άλλα όμως που πήρα από τα αεροδρόμια ήταν αυτά τα γνήσια, δεν θυμάμαι όμως ακριβώς αν έχω και με αυτά πρόβλημα. Η μητέρα και η αδελφή μου δεν μου έχουν αναφέρει κάτι σχετικό από τα δικά τους, τουλάχιστον μέχρι τώρα (αυτά που τους έδωσα ήταν από τα καινούργια, αγορασμένα στα αεροδρόμια).
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

To βρηκα σημερα στο λιμανι γιατι εψαχνα κατι αλλο.. Ε, οχι και 15 ευρω για το υποθετο! Ε, ΟΧΙ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στην Αγγλία τα πουλάνε 8 λίρες στα μαγαζιά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Και γιατι να μην παρω με τα 10€ μια πενταδα απλων μπουκαλακιων σε αυτο το μεγεθος; Τεσπα.. Τα 5ml ειναι για μενα λιγα, οποτε δεν παιζει για μενα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Υπάρχουν και τα δείγματα της fine που με 2 ευρώ περίπου δοκιμάζεις asl και μετά βάζεις οτι θες.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Ναι, μόνο που αυτά δεν μπορείς ούτε να τα βρεις εδώ, αλλά ούτε και να τα φέρεις... Άρα...


... Ο Maggard συμμορφώθηκε με τους κανονισμούς.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”