ΠΕΡΙ ΑΡΩΜΑΤΩΝ Ο ΛΟΓΟΣ..παίζει ρόλο στους γύρω μας?

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

να σας ευχαριστήσω με τη σειρά μου όλους για την ανταπόκριση γιατί αν και νέος στο Π.Ξ φαίνεται οτι δεν σνομπάρετε/// :cool3
από την άλλη ο φίλος ο αρχιτέκτονας που όπως παρατήρησα έχει πολύ μεγάλη γνώση τόσο του π.ξ όσο και των αρωμάτων μπορεί να με βοηθήσει υποθέτω...

στα αρώματα αυτά για τις γυναίκες θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου...
το θέμα της υπόθεσης είναι ότι λόγω κ.κρίσης δεν με παίρνει να δίνω συνεχώς λεφτά..αλλά σταδιακά σε οτι είμαι συλλέκτης(ξυριστικά,αρώματα,παλιά ηλεκτρονικά) μιας και είναι πολλά το πάω βήμα βήμα...

με τις γυναίκες το θέμα είναι να φτιάξω ενα προφίλ απόμακρο...όχι γιατί είμαι ψώνιο αλλά διότι δεν έχω βρεί καμία της προκοπής..θέλω το άρωμα..να μου αρέσει πρώτα εμένα..αλλά να προκαλεί έλξη..κάτι ανάμεσα στους γέροντεσ με μπριγιαντίνι ξύρισμα καθισμένοι στη βεράντα παίζοντας τάβλι και 30άρη νέου με δικό του σπίτι... από την άλλη το σπίτι που θα μείνω σε κανα χρόνο εχει μεγάλο μπανιο με έπιπλο και πολλά ράφια 4 και 3 ντουλάπια μεγάλα οπότε σκέφτομαι αν έχω διάφορα αρώματα...το ένα που έχω δεν μου κρατάει αν ακι μου αρέσει οπότε θα ήθελα ο αρχιτέκτονας να μπορεί και δεν του κάνει κόπο να προτείνει ένα τοπ 5 από αρώματα για γυναίκες(ναι έχω τσεκάρει και εγώ τον τομ φορντ εδώ και μέρες) και αν φαίνεται σε αυτά(και οσα είπε ήδη) και μερικά έυκολα προσβάσιμα...(δεν έχω δει στο φόρουμ σελίδες με αρώματα έχω υπόψιν μου το parfums.gr για τιμές-εξυπηρέτηση)

τα αρώματα τα χύμα που στα γεμίζουν σε μπουκαλάκι είναι καλά? είναι σαν τα αυθεντικά αλλά κάνουν καλό?αξίζουν?

και αν δεν κάνει κόπο και κανα τοπ5 αρώματα νύχτας...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

rhtoras έγραψε: 2.Προτείνετέ μου ένα άρωμα που να κάνει θράυση σε γυναίκες.
Δεν εχω γνωρισει ως τωρα καμια που να "επεσε" απο αρωμα
Και πες οτι φορας κατι που εχει "περαση" αμα ανοιξεις το στομα σου και πετας κοτσανες ή δεν εχεις τροπους δεν θα μεινει καμια διπλα σου
Δεν ειναι επι προσωπικου το σχολιο γενικα μιλαω
Απο νεος το ακουω αυτο με το αρωμα γιαυτο.
Θα σου πω ενα χρωμα που κανει θραυση οπως λες,το "χρυσο" της αντιστοιχης Visa
Με αυτο "πεφτουν" πολλες ειτε περιστασιακα ειτε για παραπανω χρονικο διαστημα
Οτι και να εισαι αυτο το "χρωμα" θα σε κανει να εχεις ζητηση σε πολλες (κι οχι μονο) νεαρες γυναικες
Για να μην παρεξηγηθω οχι και σε ολες ετσι;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Προσωπική μου άποψη είναι να την ψάξεις για την πάρτη σου με τα αρώματα.
Κάποιες γυναίκες θα το εκτιμήσουν, αλλά όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, το άρωμα μπορεί μόνο να σαγηνεύσει. Να γοητεύσεις (και τα επακόλουθα) μπορείς να τα κάνεις μόνο εσύ, το άρωμα μόνο θα βοηθήσει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

rhtoras έγραψε:Προτείνετέ μου ένα άρωμα που να κάνει θράυση σε γυναίκες.

με τις γυναίκες το θέμα είναι να φτιάξω ενα προφίλ απόμακρο...όχι γιατί είμαι ψώνιο αλλά διότι δεν έχω βρεί καμία της προκοπής..

θέλω το άρωμα..να μου αρέσει πρώτα εμένα..αλλά να προκαλεί έλξη..
Ανευ παραξηγησεως καπως μπερδεμενα νομιζω μας τα λες
Δηλαδη θες μολις περνας να λυγιζουν αλλα να μην σου ερχονται καταπανω και να τους μενει μετα ο καυμος που εφυγες;
Εαν θες να σου αρεσει πρωτα σε σενα ειναι απλο πριν αρχισεις να αγοραζεις στα τυφλα δοκιμασε απο φιλους σου ή απο δειγμα στα μαγαζια
Θα βρεις τι ταιριαζει στον τυπο του δερματος σου.
τα αρώματα τα χύμα που στα γεμίζουν σε μπουκαλάκι είναι καλά? είναι σαν τα αυθεντικά αλλά κάνουν καλό?αξίζουν?
Μοιαζουν λιγο στην μυρωδια μα εξατμιζεται ευκολα
Ειναι Α' ταξης στο να σου δημιουργησουν ερεθισμους και φαγουρα
Ιδιως αν πεσει στην περιοχη της μασχαλης
Απεφυγε τα παση θυσια,στην χειροτερη παρε αλλα ριξε λιγο στο ρουχο καμποση ωρα πριν το βαλεις πχ μπλουζακι
Την εχω πατησει με 5-6 απο αυτα και πλεον εχουν φαει κοκκινη καρτα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

με παρεξηγησατε ..δεν είπα οτι μεσω αρώματος ριχνεισ γυναικα...αλλά να βαζω μισο κιλο λεμόνι και μερικεσ αλλαζουν δρομο...να εχουμε κατι να ειναι κομπλε...δεν εχω βρει...κατι να μου κραταει...νομιζω το εξηγησα το λεμονι το βαζω αν ειμαι με αγορια στην παρεα που δεν παρεξηγουνε...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
NavalArchitect

Τα αρώματα που σου γεμίζουν στο μπουκαλάκι συνήθως δεν είναι κάτι το πολύ ραφιναρισμένο, εκτός βέβαια αν γεμίσεις 1-2 μπουκάλια από κανένα ξεχωριστό αρωματοποιό στο Dubai, στη Μ. Ανατολή γενικότερα κλπ.

Για βράδυ ωραίο είναι να δοκιμάσεις κάποτε αυτά, ανάμεσα σε άλλα βέβαια:

Bulgari Black
Guerlain Habit Rouge
Prada Amber Intense
Tom Ford Black Orchid
Creed Millessime Imperial
dgn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 02:24
12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 18 times

NavalArchitect έγραψε: Ο κόσμος των αρωμάτων είναι πολύ πιό 'προχωρημένος' από τον κόσμο των ξυριστικών. Οι 'νότες' που είπε κι ο Φώτης είναι αρκετά περισσότερο πολυδιάστατες, κι εκεί ξεκινά η μαγεία.

Υπάρχουν πολλά resources στο διαδίκτυο για αρώματα. Πολύ βασικό είναι το basenotes.net, ένα φόρουμ που έχει πάρα πολύ καλά reviews. Όλοι οι φανατικοί των αρωμάτων (παγκοσμίως) μπαίνουν εκεί συστηματικά. Υπάρχουν επίσης και 1-2 blogs, τα οποία δεν έχω τώρα εύκαιρα, είναι στον Firefox και τώρα είμαι μέσω TapaTalk.

Άλλο ένα σημαντικό resource είναι το βιβλίο του Luca Turin και της Tania Sanchez, "Perfumes". Είναι πολύ εύκολα διαθέσιμο στο Άμαζον, σε paperback είναι γύρω στα 8-9 Ευρώ αν θυμάμαι καλά. Η Sanchez ζει στη Βάρκιζα και γράφει και στο Twitter, μπορείς να την ακολουθήσεις εκεί αργότερα αν θες.

Μην ξεχάσω τα μοναδικά και υπέροχα βιντεάκια στο YouTube από το περσινό documentary του BBC, θα ξετρελαθείς αν το δεις, πήγαινε στο YouTube και γράψε "BBC Perfumes", θα στο βγάλει.

Το κακό με αυτή την ιστορία είναι πως τα αρώματα είναι πολύ πιό ακριβά από τα άλλα ξυριστικά, και κατά συνέπεια πιό δύσκολο να δοκιμάζεις πολλά και συχνά, εκτός αν παίζεις με samples.

Τώρα, πάμε σε αυτά που ρώτησες. Για γυναίκες, υπάρχουν μερικά αρώματα που τις ξετρελλαίνουν. Ένα από αυτά, ειδικά για άνδρες ηλικίας 25-35 είναι το Creed Aventus. Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς, έχει όμως 150 Ευρώ τα 75ml... (αν δεν απατώμαι)

Άλλη μία επιλογή είναι το Czech & Speake #88. Αυτό είναι 'σκοτεινό' τριαντάφυλλο, και δεν πάει σε όλους. Όμως σου εγγυώμαι πως αν το φορέσεις, όποιος κι αν το μυρίσει πάνω σου, θα το θυμάται για πολλά χρόνια, είναι τόσο χαρακτηριστικό.. Έχει επίσης το ίδιο σε shave soap (το οποίο είναι άριστο στην κυριολεξία).
Για άλλη μια φορά ο Κωνσταντίνος παραδίδει σεμινάρια για τις γνώσεις του ευχαριστούμε πολύ.
Μια σημείωση μόνο για την Tania Sanchez η οποία είναι άσχετη με τα παραπάνω και έχει να κάνει με τα ανθελληνικά της αισθήματα τα οποία συνεχώς υπενθυμίζει μέσω twitter.
Μας κίνησες την περιέργεια για το Creed Aventus Κωνσταντίνε ποιος είναι ένας αξιόπιστος European dealer από τον οποίο θα μπορούσαμε να τον προμηθευτούμε?
NavalArchitect

Δημήτρη ευχαριστώ. Πολύ παινευτικά λόγια, που δεν νομίζω ότι τα αξίζω - απλά μαθαίνω, κοιτώ να ξέρω τα βασικά, και το κυριότερο να μεταφέρω αυτά τα λίγα που επιβεβαιώνω ώστε και άλλοι να πλουτίσουν τις εμπειρίες τους.

Τα Creed (δύο αρώματα έχω στην κατοχή μου) τα είχα αγοράσει από κατάστημα τύπου Hondos Center όταν ήμουν στη Λετονία (2009-2011). Τα έφερε τότε εκεί μιά αλυσίδα καλλυντικών, και το παράξενο της υπόθεσης ήταν ότι είχαν ακριβώς τις ίδιες τιμές που είχαν και στην Αγγλία, στο site της Creed. Οπότε απεφάσισα να κάνω το βήμα, μιας και θεώρησα το θέμα fair deal. Σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να υποχρεωθώ στον Steve στο TSR (ο οποίος μου είχε προτείνει να μου στείλει ό,τι θέλω από Creed ή Floris), αλλά αυτό δεν ήθελα να το κάνω.

Δεν γνωρίζω πού μπορεί κανείς να τα βρει (mail order). Υποθέτω ίσως σε αυτό το internet shop το Γερμανικό? Ξεχνώ το όνομά τους τώρα. Α, ναι, αυτό. Nαι, το τσέκαρα, τα έχουν...

Τώρα, να επανέλθω στην Creed γιατί αυτοί που ενδιαφέρονται (έστω και με μακρύ ορίζοντα) πρέπει να τα ξέρουν. Ελάχιστα off-topic αλλά πιστεύω είμαστε οκ.

Για την Creed πρέπει να ξέρετε ότι ένα από τα 'μυθικά' αρώματα που έκανε και που την κράτησε στην (ας το πούμε) κορυφή, είναι το Green Irish Tweed, το λεγόμενο στα fora και ως G.I.T. ή απλά GIT. Για να καταλάβετε τί άρωμα είναι αυτό (πώς μυρίζει δηλαδή) αρκεί να ξέρετε το πώς μυρίζει το Cool Water της Davidoff, το οποίο είναι 100% αντιγραφή του G.I.T.

Το G.I.T. της Creed είναι 10 σκαλιά παραπάνω βέβαια από την αντιγραφή, και έχει μια δομή (σαν άρωμα) η οποία πραγματικά είναι για σεμινάριο. Δεν μου αρέσει προσωπικά η μυρωδιά αυτή, αλλά αναγνωρίζω ότι είναι άρωμα πραγματικά εξαιρετικό, ξεχωριστό.

Το Cool Water της Davidoff είναι από τα πιό δυνατά αρώματα σε πωλήσεις από τότε που βγήκε, είναι τεράστια εμπορική επιτυχία, και ομολογουμένως κι αυτό ένα πολύ καλό άρωμα. Το λατρεύουν και οι γυναίκες (paging rhtoras). Μυρίστε όμως και το Creed και θα καταλάβετε γιατί το ένα μπουκαλάκι Cool Water έχει 40 Ευρώ για 75ml και γιατί τα ίδια 75ml του G.I.T. της Creed έχουν 145 Ευρώ.

Σημαντικό να αναφερθεί ότι το G.I.T. έχει shaving soap (wooden bowl). Είναι πολύ ακριβό, αλλά αν δεν κάνω λάθος έχει λανολίνη. Πολύ κακώς που δεν το πήρα τον περασμένο Νοέμβριο στο Λονδίνο, όταν είχα περάσει από το πολυκατάστημα F&M, δίπλα στην Jermyn St.

Μετά από αυτά, να περιμένετε επίσης τα αρώματα της Creed να κρατάνε όχι πάνω από 1-2 ώρες πάνω σας (στην πλειοψηφία) το οποίο δεν είναι και τόσο ωραίο. Η άποψή μου είναι ότι είναι ωραία αρώματα, αλλά πολύ λόγος για το τίποτα, δεν με ενθουσιάζουν τόσο όσο θα ήθελα. Ίσως αργότερα να τα εκτιμήσω περισσότερο.

Κάτι για το τέλος - το τελευταίο άρωμα της Creed είναι το Royal Oud. Πάρα μα πάρα πολύ καλό, μυρίζει Μέση Ανατολή, καθαρό oud, πολύ προσεγμένο. Αν σας δοθεί η ευκαιρία δοκιμάστε το.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25944 times

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τις ανδρικές κολόνιες που διάβασα, είναι και αυτό. Δεν λέει κάτι καινούργιο, ούτε κάνει βαθιές αναλύσεις πίσω στον χρόνο, γιαυτό και μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Σύντομο, μικρό και κατανοητό.
diamant01
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17 Οκτ 2014, 22:21
9

Καλησπέρα σας. Γνωρίζω πως ίσως δεν είμαι στο κατάλληλο θρεντ αλλά ζητώ την κατανόησή σας διότι είναι το πρώτο μου ποστ (αν και έψαξα αρκετά μπας και βρω την κατάλληλη ενότητα για να ρωτήσω). καταρχήν συγχαρητήρια για το φόρουμ και την ενημέρωηση που δίνετε σε αρκετους από εμάς. δεν έχω σχέση με αρώματα και τα σχετικά οπότε θα ήθελα λίγο τα φώτα σας και να μην θεωρηθούν αστειες οι ερωτησεις μου!
Γίνεται να βάλεις κολώνια και αποσμητικό μαζι; αν ψεκάσεις με σπρέι το σώμα σου και τις μασχάλες για να μην μηρίζουν, μπορείς μετά να βάλεις και κολώνια; δεν θα υπάρχουν τότε δυο διαφορετικές μυρωδιές στο σώμα; πώς το αποφεύγεις αυτό; ψαχνεις για κολωνια και αποσμητικό που να μοιάζουν οι μυρωδιες τους; ευχαριιστώ πολύ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”