ΠΕΡΙ ΑΡΩΜΑΤΩΝ Ο ΛΟΓΟΣ..παίζει ρόλο στους γύρω μας?

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Καλησπέρα παιδιά είπα να ρωτήσω και να πω και κάποια πράγματα σχετικα με τα αρώματα καθώτι ως νέος στο Π.Ξ διαπίστωσα οτι παίζει ρόλο το άρωμα.Από την άλλη πολλες φορές πολλοί δεν αντέχουν την μυρωδιά των αρωμάτων του καθενός αν είναι βαρύ και πολλές δεν θέλουν ο άλλος να φοράει άρωμα.Εγώ ως έφηβος είχα ένα άρωμα το old spice αφενός γιατι το ήξερα οτι το φοράνε οι μεγάλοι και είναι και οικονομικό και αφετέρου γιατί δεν το φοράγανε πολλοί συνομίλικοι μου και ήμουνα λίγο "διαφορετικός".
Σήμερα διαπίστωσα πώς μου αρέσει να έχω διάφορα αρώματα μαθαίνοντας πρόσφατα ότι δεν είναι όλα για όλες τις μέρες και ώρες και φυσικά τις εποχές.Έψαξα και είδα οτι το κάθε άρωμα είναι διαφορετικό στον καθένα και κάθε κατηγορία EDT,EDC,EDP έχει διαφορετική διάρκεια.

Τώρα να ρωτήσω.
1.Εγώ χρησιμοποιώ τα pino silvestre original,joop homme(χύμα),ανθό λεμονιού μέσα σε βαποριζατέρ κουρείου,ένα armani pocket travelling και το cuban royal(σε μπουκάλι σε σχήμα πούρου),και ενα ΝΙΚΕ κόκκινο.Πως τις κόβετε τις επιλογές μου?(ξέρω οτι είναι υποκειμενικό).
2.Προτείνετέ μου ένα άρωμα που να κάνει θράυση σε γυναίκες.
3.Αν βάζουμε after shave μετά συνίσταται να βάλουμε άρωμα?

:thnx
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

rhtoras έγραψε:

Προτείνετέ μου ένα άρωμα που να κάνει θράυση σε γυναίκες.


http://www.daypress.gr/index.aspx?aid=2058
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

ωραιο .. με τα υπολοιπα ερωτηματα εχεις να πεις κάτι η δε γνωρίζεις?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Θα ξεκινήσω ανάποδα.

Συνήθως το after shave έχει μικρή διάρκεια και το άρωμα του εξασθενεί γρήγορα, σε αντίθεση με το EDT και ακόμα περισσότερο το EDP. Οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα να βάλεις και άρωμα, μετά το after shave. Το καλύτερο βέβαια είναι να ανήκουν και τα δυο στην ίδια σειρά ή έστω να μοιάζουν τα αρώματα τους.

Όσον αφορά το άρωμα που κάνει θραύση στις γυναίκες, όταν το βρεις να μου το πεις και εμένα… :bigsmilie Αν και ο Πάνος μάλλον δείχνει να έχει πολύ δίκιο.
Πέρα από την πλάκα, το άρωμα είναι εξίσου υποκειμενικό με την γεύση. Όπως εσένα μπορεί να μην σου αρέσει κάποιο φαγητό το οποίο εγώ λατρεύω. Έτσι και μια κυρία μπορεί να λατρεύει ένα άρωμα ενώ κάποια άλλη να το απεχθάνεται.

Τώρα, για τα αρώματα που χρησιμοποιείς, εφόσον σου αρέσουν και δεν εισπράττεις αρνητικά σχόλια από τον περίγυρο σου, καλά κάνεις και τα χρησιμοποιείς. Αλλά, αν νομίζεις ότι τα βαρέθηκες, μπορείς να ψάξεις και να βρεις τις «νότες» που σου αρέσουν και σε άλλα αρώματα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

rhtoras έγραψε:Τώρα να ρωτήσω.
1.Εγώ χρησιμοποιώ τα pino silvestre original,joop homme(χύμα),ανθό λεμονιού μέσα σε βαποριζατέρ κουρείου,ένα armani pocket travelling και το cuban royal(σε μπουκάλι σε σχήμα πούρου),και ενα ΝΙΚΕ κόκκινο.Πως τις κόβετε τις επιλογές μου?(ξέρω οτι είναι υποκειμενικό).
Αυτά είναι εντελώς υποκειμενικά, όπως λες. Ότι αρέσει σε έναν, δεν αρέσει στον άλλον. Για αυτό πάντα λέγεται σε φόρουμ παραδοσιακού ξυρίσματος ότι πρέπει πάντα να δοκιμάζεις για να βρεις τι σου ταιριάζει.
rhtoras έγραψε: 2.Προτείνετέ μου ένα άρωμα που να κάνει θράυση σε γυναίκες.
Μάλλον αυτό που απάντησε ο προηγούμενος! :bigsmilie
rhtoras έγραψε:3.Αν βάζουμε after shave μετά συνίσταται να βάλουμε άρωμα?
Σίγουρα μπορείς, αλλά πρέπει να βρεις συνδυασμό που να ταιριάζει. Επίσης μπορείς να βάζεις After Shave Balm το οποίο είναι περισσότερο καταπραϋντικό και με λιγότερη μυρωδιά και μετά να βάζεις Eau de Toilette που να σου αρέσει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

ευχαριστώ παίδες...

να ρωτήσω και κάτι άλλο μπορώ να χρησιμοποιώ και κολώνια για aftershave? νομίζω οτι μπορώ αυτό που δεν ξέρω είναι αν μετά θα μπερδευτεί ο άρωμα της με αυτό του αρώματος μου...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κολώνια για after shave λέω όχι, εκτός και αν έχεις πολύ ανθεκτικό δέρμα.

1. Οι επιλογές σου είναι αρκετά καλές, υπάρχουν βέβαια και καλύτερες τις οποίες θα ανακαλύψεις μόνος σου σιγά σιγά, αν βέβαια μας αφήσει η κρίση, γιατί τα αρώματα είναι ακριβό σπορ, ίσως πιο ακριβό απο το π.ξ.
2. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο
3. Για εμένα ή ομόσταυλο, ή το AS να μην είναι ισχυρό και με διάρκεια. Μετά απο 2-3 ώρες που θα έχει εξατμιστεί βάζεις και άρωμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Fotakas έγραψε:Συνήθως το after shave έχει μικρή διάρκεια και το άρωμα του εξασθενεί γρήγορα, σε αντίθεση με το EDT και ακόμα περισσότερο το EDP. Οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα να βάλεις και άρωμα, μετά το after shave. Το καλύτερο βέβαια είναι να ανήκουν και τα δυο στην ίδια σειρά ή έστω να μοιάζουν τα αρώματα τους.

...

Πέρα από την πλάκα, το άρωμα είναι εξίσου υποκειμενικό με την γεύση. Όπως εσένα μπορεί να μην σου αρέσει κάποιο φαγητό το οποίο εγώ λατρεύω. Έτσι και μια κυρία μπορεί να λατρεύει ένα άρωμα ενώ κάποια άλλη να το απεχθάνεται.

Τώρα, για τα αρώματα που χρησιμοποιείς, εφόσον σου αρέσουν και δεν εισπράττεις αρνητικά σχόλια από τον περίγυρο σου, καλά κάνεις και τα χρησιμοποιείς. Αλλά, αν νομίζεις ότι τα βαρέθηκες, μπορείς να ψάξεις και να βρεις τις «νότες» που σου αρέσουν και σε άλλα αρώματα.
Συμφωνώ.

Τώρα, πάμε στα ενδότερα.

Απ'ότι φαίνεται δείχνεις γνήσιο και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα αρώματα. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για αρκετούς λόγους. Ένας από αυτούς είναι ότι παρ'όλο το νεαρό της ηλικίας έχεις κατανοήσει τη σημασία των αρωμάτων για τον εαυτό σου. Πιθανότατα, αν είναι όντως έτσι, είσαι στο κατώφλι ενός πολύ συναρπαστικού και σύνθετου κόσμου τον οποίο φαίνεται να είσαι διατεθειμένος να εξερευνήσεις.

Ο κόσμος των αρωμάτων είναι πολύ πιό 'προχωρημένος' από τον κόσμο των ξυριστικών. Οι 'νότες' που είπε κι ο Φώτης είναι αρκετά περισσότερο πολυδιάστατες, κι εκεί ξεκινά η μαγεία.

Υπάρχουν πολλά resources στο διαδίκτυο για αρώματα. Πολύ βασικό είναι το basenotes.net, ένα φόρουμ που έχει πάρα πολύ καλά reviews. Όλοι οι φανατικοί των αρωμάτων (παγκοσμίως) μπαίνουν εκεί συστηματικά. Υπάρχουν επίσης και 1-2 blogs, τα οποία δεν έχω τώρα εύκαιρα, είναι στον Firefox και τώρα είμαι μέσω TapaTalk.

Άλλο ένα σημαντικό resource είναι το βιβλίο του Luca Turin και της Tania Sanchez, "Perfumes". Είναι πολύ εύκολα διαθέσιμο στο Άμαζον, σε paperback είναι γύρω στα 8-9 Ευρώ αν θυμάμαι καλά. Η Sanchez ζει στη Βάρκιζα και γράφει και στο Twitter, μπορείς να την ακολουθήσεις εκεί αργότερα αν θες.

Μην ξεχάσω τα μοναδικά και υπέροχα βιντεάκια στο YouTube από το περσινό documentary του BBC, θα ξετρελαθείς αν το δεις, πήγαινε στο YouTube και γράψε "BBC Perfumes", θα στο βγάλει.

Το κακό με αυτή την ιστορία είναι πως τα αρώματα είναι πολύ πιό ακριβά από τα άλλα ξυριστικά, και κατά συνέπεια πιό δύσκολο να δοκιμάζεις πολλά και συχνά, εκτός αν παίζεις με samples.

Τώρα, πάμε σε αυτά που ρώτησες. Για γυναίκες, υπάρχουν μερικά αρώματα που τις ξετρελλαίνουν. Ένα από αυτά, ειδικά για άνδρες ηλικίας 25-35 είναι το Creed Aventus. Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς, έχει όμως 150 Ευρώ τα 75ml... (αν δεν απατώμαι)

Άλλη μία επιλογή είναι το Czech & Speake #88. Αυτό είναι 'σκοτεινό' τριαντάφυλλο, και δεν πάει σε όλους. Όμως σου εγγυώμαι πως αν το φορέσεις, όποιος κι αν το μυρίσει πάνω σου, θα το θυμάται για πολλά χρόνια, είναι τόσο χαρακτηριστικό.. Έχει επίσης το ίδιο σε shave soap (το οποίο είναι άριστο στην κυριολεξία).

Από 'κει και πέρα δεν υπάρχουν στεγανά, το οποιοδήποτε άρωμα που σέβεται τον εαυτό του μπορεί, φορεμένο πάνω σου σωστά (ποσότητα, θέση, κλπ.), να σε βοηθήσει να σαγηνεύσεις μια γυναίκα. Γιατί αυτό θες, κι όχι το άρωμα ή το αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο, να σαγηνεύει αυτό τη γυναίκα, υποκαθιστώντας εσένα.

Αυτά που έχεις στη συλλογή σου δεν θεωρούνται κάτι το ιδιαίτερο, όμως είναι κομμάτι της αρχής μιάς πορείας, κι αυτό είναι σημαντικό. Το link που έδωσε ο Πάνος ενδιαφέρον, για να επιβεβαιώσει ότι αυτού του τύπου ιστότοποι δεν είναι συνιστώμενοι για ουσιαστικές συμβουλές σε τέτοια θέματα (εσύ πιθανόν γνωρίζεις ήδη περισσότερα για τα αρώματα απ´αυτόν που έγραψε το συγκεκριμένο άρθρο). Όταν εντρυφήσεις περισσότερο στον κόσμο των αρωμάτων θα καταλάβεις τι εννοώ.
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

το czech and speake no.88 οπως αναφερει ο κωνσταντινος (που ειναι πρυτανης και στα αρωματα εκτος απο το ξυρισμα) ειναι αρκετα ιδιαιτερο και δεν ταιριαζει σε ολους ,προτου το αγορασεις καλο ειναι να παρεις πρωτα ενα δειγμα για να δεις εαν σου αρεσει , προσωπικα εγω δεν θα μπορουσα να φορεσω το συγκεκριμενο αρωμα,εκτος εαν εισαι dark τυπος (προσωπικα εμενα χωρις πλακα η εικονα που μου ερχεται στο μυαλο οταν μυριζω το συγκεκρινο αρωμα ειναι βροχη ,τριανταφυλλο ,λιβανι και ενα μνημα :eek ,ναι δεν κανω πλακα
εχω διαβασει πολλα reviews στο internet για το συγκεκριμενο αρωμα και πολλοι το αναφερουν οτι το αρωμα τους θυμιζει death οπως ο marc στο youtube ( για μενα ο κορυφαιος reviewer για αρωματα) ,δεν ειναι τυχαιο οτι το φοραει και ο Ozzy Osbourne .
θωμάς
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

NavalArchitect έγραψε:Για γυναίκες, υπάρχουν μερικά αρώματα που τις ξετρελλαίνουν. Ένα από αυτά, ειδικά για άνδρες ηλικίας 25-35 είναι το Creed Aventus. Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς...

Άλλη μία επιλογή είναι το Czech & Speake #88. Αυτό είναι 'σκοτεινό' τριαντάφυλλο, και δεν πάει σε όλους. Όμως σου εγγυώμαι πως αν το φορέσεις, όποιος κι αν το μυρίσει πάνω σου, θα το θυμάται για πολλά χρόνια, είναι τόσο χαρακτηριστικό..
Λες?Θα τα χω στα υπόψιν πολυταξιδευμένε Κωνσταντίνε!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”