"Tuxedo" Cologne

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εικόνα

Όπως είχα αναφέρει και αλλού, πριν απο μερικές εβδομάδες είχα συμμετάσχει σε έναν διαγωνισμό στο TSR τον οποίο έκανε ο Professor Blighty.Ήμουν λοιπόν ένας απο τους τυχερούς που έλαβαν το ακυκλοφόρητο ακόμα άρωμα, με την προϋπόθεση να κάνουν ένα review.

Top Notes: Amber, fresh pears and vanilla.
Middle Notes: Sunflowers and African starfruits.
Base Notes: Mulberry's and Dewberry's.

Σαν ιδέα, μου φαίνεται εξαιρετική. Τόσο το όνομα, όσο και η εμφάνιση του προϊόντος. Όταν το έπιασα, λίγο απογοητεύτηκα. Το μπουκάλι νόμιζα ότι ήταν κάτι φθηνό και πλαστικό. Το άρωμα που αναδύονταν, θύμιζε τσιχλόφουσκα.

Οι πρώτες «νότες» είναι γήινες και καλοκαιρινές. Έντονη η παρουσία των φρούτων. Γλυκά και ώριμα. Αρχικά αχλάδι. Στην συνέχεια, περίπου μισή ώρα αργότερα μπορείς να καταλάβεις την βανίλια.

Έπειτα από 2-3 ώρες, το άρωμα εξακολουθεί να υπάρχει. Τώρα η μυρωδιά έχει αλλάξει κάπως. Φέρνει στο μυαλό μούρα. Γλυκά μεν, αλλά με μια ελαφριά ξινάδα. Ίσως να θυμίζει και λίγο φράουλα.

Γενικά, έχει διαρκή αλλά διακριτική παρουσία. Δεν κουράζει σε καμία περίπτωση. Δεν ξέρω αν θα το επέλεγα σαν EDT για επίσημη έξοδο ή για να παραστώ σε ένα γάμο. Άλλωστε και ο κατασκευαστής το περιγράφει σαν “evening cologne”. Σίγουρα θα το επέλεγα σαν ASL, ειδικά σε συνθήκες καλοκαιριού, όπως αυτές που επικρατούν τώρα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Η αλήθεια είναι Φώτη ότι το μπουκάλι...είναι κάπως. Αλλά και η περιγραφή των αρωμάτων (που είναι εξαιρετική) δεν με προδιαθέτει φιλικά ούτε εμένα για κολώνια. Βέβαια αυτό θα μου πεις είναι γούστα. Αλλά μιας και την πήρες δωρεάν, μην πάει και χαμένη! :megagrin
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη... Όπως την περιγράφεις είναι πολύ γλυκιά για τα γούστα μου.
Δύσκολα θα φόραγα κολόνια χωρίς να έχει άρωμα μπαχαρικών και εσπεριδοειδών...
Όσο για το μπουκάλι, τα σχόλια περιττεύουν.... :xp1
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πολύ γλυκιά μου ακούγεται για καλοκαίρι, μη σε κολλήσουν τίποτα μύγες θυληκές :lachtot !Το μπουκάλι άπαιχτο!
Καλό να το χεις στη συλλογή σου για το ιδιαίτερο αυτό άρωμα που διαθέτει..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

To μπουκάλι βραβείο ''κιτς''. Για το άρωμα αν δεν το μυρίσει κανείς απο κοντά δεν μπορεί να έχει άποψη..
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”