PENHALIGON'S: Anthology - Gardenia eau de toilette

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ πάντως ήξερα έναν καπετάνιο που φόραγε Madame Rose
Όλες οι γυναίκες του έλεγαν ότι το άρωμα του είναι υπέροχο καιτον ρώταγαν ποιο είναι. Όλα σχετικα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Slur έγραψε: Και επίσης αν τα ανδρικά αρώματα είναι φτιαγμένα για να ελκύουν τις γυναίκες, άρα αρέσουν σε γυναίκες, τότε δεν είναι λογικό να θέλουν και να τα αγοράσουν οι γυναίκες; Αλλά και αντίστροφα;
Δέκα πράγματα που ξενερώνουν τις γυναίκες

Aρ. 1 : Περίεργες οσμές
Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα κάτσει δίπλα σου ούτε για ένα λεπτό! Εάν εντοπίσει κάποιο σημάδι κακής υγιεινής ή οσμής θα φύγει χιλιόμετρα μακρυά. Και μετά μην αναρωτιέσαι γιατί την έχασες! Το ξέρω ότι ειδικά το καλοκαίρι ο ιδρώτας είναι ο νούμερο 1 εχθρός του άνδρα, γι' αυτό φρόντισε συχνά ντους και αποσμητικά

Aρ. 2 : Ναρκισσισμός
Δεν υπάρχει χειρότερο στις γυναίκες από τα να βγαίνουν με έναν άντρα νάρκισσο. Η εμπιστοσύνη που έχεις στον εαυτό σου είναι πολύ καλό χαρτί, αλλά κοίτα να μην το παρακάνεις. Καμία γυναίκα δεν θα κάτσει με έναν άντρα που περνάει περισσότερη ώρα στον καθρέφτη, από ότι αυτή!

Από: Mr. Big,
Sexpert & love advisor
http://www.menslounge.gr/home/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Παιδια το θεμα θελει προσοχη,το λεει και ο "ειδικος"
Οσοι κανουν παραδοσιακο ξυρισμα και περνανε πολλη ωρα στον καθρεφτη δηλαδη "χανουν" ;

:megagrin
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Συμφωνώ πολύ ειδικά με το 1 καθώς είμαι υπέρμαχος της καθαριότητα. Διαπιστώνω όμως με λύπη, και το βλέπω συχνά ότι οι γυναίκες στο θέμα καθαριότητα τα τελευταία χρόνια δεν επενδύουν όσο οι άντρες. Φυσικά αυτό δεν είναι γενικό συμπέρασμα, αλλά το βλέπω συχνά τελευταία. Ίσως να είναι και η ιδέα μου. Αν το θέμα χρειάζεται περισότερη ανάλυση να ανοίξουμε ένα νέο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Οχι δεν ξερω απο αρωματα αρα δεν μπορω να πω πολλα για αυτα
Απλα διαβασα αυτο που ειπε ο Slur και το δικο σου και θυμηθηκα το LePa το unisex αρωμα που ειχε "βγαλει" ο πανταζης
Ειναι πολυ υποκειμενικο τελικα αν το βαρυ αντρικο ή το πιο λεπτο στον αντρα αρεσει στις γυναικες,πιστευω ειναι και θεμα παρουσιαστικου-σωματοτυπου αυτου.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ νομίζω ότι υπάρχουν μερικές μυρωδιές που φέρνουν ευεξία στον άνθρωπο είτε είναι άντρας είτε είναι γυναίκα.
Παράδειγμα η φρεσκάδα λεμονιού (ακόμα και η μυρτώ), το άρωμα του γιασεμιού, το άρωμα της γαρδένιας, το άρωμα της λεβάντας.
Δεν μπορώ αυτά τα αρώματα να τα κατατάξω κάπου, και δεν είναι τυχαίο ότι τα ανδρικά ή τα γυναικεία εξ ορισμού αρώματα δεν έχουν ποτέ σαν κεντρικό άρωμα κάτι από τα παραπάνω, αλλά άλλες πιο μυστικιστικές αρρενωπές ή θηλυκές οσμές.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
NavalArchitect

Δεν ξέρεις πώς θα βγει το άρωμα πάνω σου. Εσένα σου αρέσει, όμως αν το αγοράσεις και το φοράς μπορεί να μην αρέσει στην πλειοψηφία ή μειοψηφία των γυναικών που θα συναντάς ή και θα γνωρίζεις. Φυσικά αυτό θα πρέπει να είναι απ'αυτά που σε ενδιαφέρουν λιγότερο.

Παρ'όλα αυτά, αν σου αρέσει πολύ, ταιριάζει με το χαρακτήρα και προσωπικότητά σου, και οικονομικά είναι μια αγορά που κατά την άποψή σου είναι λογική, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην το αγοράσεις.

Τα αρώματα, αναφορικά με τις αρχές της αρωματοποιίας, δεν διακρίνονται σε ανδρικά ή γυναικεία. Σύμφωνα με τις αρχές του σύγχρονου μάρκετινγκ ή και των οποιωνδήποτε κοινωνικών προκαταλήψεων τα τελευταία 130 χρόνια, ναι, μπορεί. Όμως κανείς δεν μπορεί να πει "αυτό μην το φοράς - είναι για το άλλο φύλο". Όντως, υπάρχουν αρώματα τα οποία είναι πολύ περισσότερο κοντά στο ανδρικό φύλο (π.χ. Ταμπάκ, D.R. Harris Marlborough, κλπ.) αλλά πολλοί στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό φορούν συνδυασμούς αρωμάτων, δηλαδή 2 ή 3 αρώματα μαζί.

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ ένα της Hermes, to 24 Fauburg, παλιό και εκπληκτικό άρωμα - τόσο θηλυκό όμως που ως τώρα δεν έχω βρει το κουράγιο να το αγοράσω...

Το άρωμα είναι αρκετά πολύπλοκη ιστορία, και κατά συνέπεια πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα. Κάτι το οποίο μας οδηγεί σε ένα καθηλωτικό (για όσους τους αρέσουν τα αρώματα) ντοκυμαντέρ που πρόβαλε πρόσφατα στην Αγγλία το BBC4. Πηγαίνετε στο YouTube και ψάξτε "BBC Perfume", είναι σειρά κύκλων του ντοκυμαντέρ, και τα'χουν σε φιλμάκια των 15 λεπτών έκαστο στο YouTube...
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Έχει περάσει περίπου μία εβδομάδα από τότε που το χαρτάκι ψεκάστηκε μία φορά από την πωλήτρια και μυρίζει έντονα ακόμα γαρδένια. Άλλα χαρτάκια από άλλα αρώματα σταμάτησαν να μυρίζουν μετά από κάποιες ώρες.

Ανεξάρτητα αν σε κάποιον αρέσει ή όχι αυτό το άρωμα, είναι ένα πολύ ποιοτικό προϊόν το οποίο αξίζει τα λεφτά του.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11254 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Slur το ίδιο έπαθα και εγώ με το άρωμα που αγόρασα εγώ...
Byblos in black

Το θέμα είναι ότι τα δοκιμαστικά κρατάνε πολύ περισσότερο από τα κανονικά αρώμτα.
Μερικές φωρές "μυρίζουν" και διαφορετικά! βέβαια αυτό εμπεριέχει πολους παραμέτρους!

Αλλά το μόνο σίγουρο για μένα είναι ότι αυτό που μυρίζεις μπορεί και να μην είναι το τελικό "αποτέλεσμα".
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”