Γνώμες για ανδρικά αρώματα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

desperado έγραψε:Να προσθέσω στα γραφόμενα του Άρη και την αισθητική του μπουκαλιού. Μερικά μπουκάλια είναι έργα τέχνης. Η γνώμη μου είναι οτι στο παιχνίδι των αισθήσεων δεν πρέπει να βάζουμε περιορισμούς. Καλύτερα να μην φοράω άρωμα, παρά να μην να έχω ένα άρωμα original.
Πράγματι, αλλά τελικά αυτό που πρέπει να μετράει νομίζω είναι η μυρωδιά. Κανένα από τα μπουκάλια που κόλλησε το μάτι μου δεν είχε άρωμα που να μου ταιριάζει...

Για τα χύμα, είναι μεταξύ τους μέρα και νύχτα. Το 60-70% ξεθυμαίνουν σχετικά γρήγορα και απομένει πίσω η λάσπη των βασικών νοτών (φτηνο-musk, σανταλόξυλο της πλάκας κα), από τις οποίες δεν διακρίνεται τίποτα.
Κάποια λίγα χύμα είναι ίσως και ανώτερα των αυθεντικών...
Γενικά τα τελευταία χρόνια και στα αυθεντικά γίνεται της τρελής. Πολλά σχεδόν ίδια αρώματα που αλλάζουν πολύ όταν απομείνουν οι μεσαίες και οι βασικές νότες.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Πηγα χοντους να μυρισω 3 αρωματα που κυκλοφορουν, να ειχαν σταματησει παει στα κομματια. CH Men Prive, εεε δεν το εχουμε. ΟΥΤΕ το κανονικο! Φακ. Nautica Voyage. Δεν φερνουμε Nautica. Oh really? Hanae Mori. Ουτε. Αι σιχτιρ κοπελια.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Petros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 12:35
9
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 288 times
Been thanked: 418 times
Ηλικία: 53

Στον Χόντο (Ομόνοια) έχουν το Nautica Voyage (50 ml και 100 ml) και σε καλή τιμή με γερή έκπτωση.
Θα τα βρείς στο Ισόγειο, στο τέλος της αίθουσας δεξιά.
Πέτρος
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Δυστυχως, δεν μενω ΚΑΝ Αττικη, αλλα Λαμια. Οποτε καταλαβαινεις...Αλλα και παλι θα επρεπε να υπαρχουν.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Petros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 12:35
9
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 288 times
Been thanked: 418 times
Ηλικία: 53

Ναι, το είδα (το τόπο διαμονής σου) αφού έγραψα. Πάντως να το ξέρεις, αν τυχόν και βρεθείς Αθήνα, αγόρασε το, είναι αρωματάρα. Δυστηχώς σταμάτησε να έρχεται Ελλάδα από την στιγμή που έκλεισε η εταιρεία που είχε τα Nautica και τα Timberland (Ridenco). Στον Χόντο (Ομόνοιας) μου είπαν ότι το φέρνουν τώρα πια μόνοι τους.
Πέτρος
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Γιαυτο ηθελα να το μυρισω γιατι για τα 3 συγκεκριμενα εχω ακουσει σχολια πολυ καλα. Α ετσι εξηγειται. Εγινε οταν κατεβω θα το εχω υποψιν ;)
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χρόνια τώρα 3 αρώματα υπάρχουν σταθερά στο ντουλάπι μου.
1. Minotaure (Paloma Picasso )
2. Body Kouros (Yves Saint Laurent)
3. Silver scent (Bogart)
Ταιριάζουν απίστευτα στο δέρμα μου και μυρίζουν για ώρες!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Και αναρωτιόμουν τι στο καλο μου θυμιζει το άρωμα του Dior homme parfum...
Τα κραγιόν που φορούσε η μητέρα μου!!!
Τωρα στις γιορτές που πηγα στο πατρικό μου σε μια εκκαθαριση μικροαντικειμενων μεταξύ των οποίων και κάποια παλια της κραγιόν θυμήθηκα οτι μικρός μου άρεζε να τα ανοίγω και να τα μυρίζω. ( ευτυχως τα μύριζα μόνο και δεν εμπαινα στον πειραςμό να τα δοκιμάςω :) )
Ετσι λοιπόν με το ανοίγω και με το που τι μύρισα μου ήρθε αμέσως η μυρωδιά του DHP.
Ισως γιαυτό με το που πρωτομυρισα το αρωμα το λάτρεψα και το αγόρασα αμέσως.
Άρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όχι τόσο του Parfum Άρη όσο του Intense. Είναι λένε το iris που κάνει τη ..ζημιά και μάλιστα στη παλιότερη έκδοση ήταν πιό έντονη αυτή η μυρωδιά.

Μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη/είδηση που είδα στο youtube ( αφού αναφερόμαστε στο DHI ) και έχει να κάνει με το reformulation των αρωμάτων είναι πως ο Dior με το που έδωσε στον Demachy την άδεια για το reformulation ουσιαστικά του έδωσε το ok να χρησιμοποιήσει τις πρώτες ύλες μέσα απο τον οίκο και όχι απο τρίτους κατασκευαστές που έπαιρναν εργολαβία απο τον Dior τα αρώματα. Μιλάμε δηλαδή για 100% in house παραγωγή.

Δείτε το εδώ απο το 6:30 και μετά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ηλία χθες κατά σύμπτωση είδα το βιντεάκι αυτό και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το πόσο κατατοπιστικό και πλήρες είναι,μπράβο του.
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”