Γνώμες για ανδρικά αρώματα

Απάντηση
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Εγώ όχι.

Ίσως να πάρω το Lancome La Vie Est Belle EDP 75 ml για την Κυρία του σπιτιού. Της τελειώνει το 50άρι και είναι το αγαπημένο της.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Την εχω μυρισει την συγκεκριμενη γυναικεια σε κοπελα. Δεν με τρελανε προσωπικα για γυναικεια. Εχω μυρισει πολυ καλυτερα. Πχ lancome hypnose, allien, tom ford black orchid
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Για γυνακεία, προτείνω Floris.
Μία κατηγορία μόνα τους. Καθόλου μοδάτα , καθόλου trendy.
Μάλλον για γυναίκες άνω των 30 ή αν είναι μικρότερες με αντίστοιχα γούστα.
Ειδικά τα Bouquet de La Reine και Night Scented Jasmine δεν παίζονται.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Ερωτηση, εχει δοκιμασει κανεις χυμα αρωμα? Απο προσωπικη εμπειρια απο τον αδερφο μου, ειχε παρει την dior homme και μετα επειδη του τελειωσε την πηρε χυμα. Και ομως, η μυρωδια ηταν σχεδον η ιδια και κρατουσε παρα πολλες ωρες.
Nobody is perfect. My name is nobody.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Έχω δοκιμάσει αρκετές χύμα και μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ πολύ κοντινές με το αυθεντικό άρωμα (ανάλογα και από που την πήρες φυσικά),τουλάχιστον στην μύτη μου.Λόγω τιμής μπορείς να δοκιμάσεις αρκετές.Ένα θέμα που έχουν είναι ότι ξεθυμαίνουν σχετικά σύντομα,ανάλογα και το πως τις διατηρείς.
Μπορείς να αγοράσεις κάποιες στα 30 ml,τις εναλλάσεις και αν σου αρέσει κάποια τόσο πολύ για να αγοράσεις,θα είσαι σίγουρος για το αν σου αρέσει.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Συμφωνώ και εγω με τα λεγόμενα του Διονύση , κάποιες είναι πάρα πολύ κοντά στο αυθεντικό άρωμα σε σημείο να μην καταλαβαίνεις την διαφορά . Γενικά συμφέρουν πολύ , στο κόστος μιας αυθεντικής κολώνιας μέσης τιμής πάιρνεις 4-5 απο τις χύμα και τις εναλλάσσεις.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eγώ είχα πάρει χύμα τη Terre d' Hermes απο τον Πατίστα. Eίμαι ευχαριστημένος απο την επιλογή μου γιατί αργότερα διαπίστωσα πως τελικά το άρωμα δε μου άρεσε και τόσο πολύ και επομένως δε θα το φόραγα, όπως νόμιζα. Ευτυχώς δηλαδή που δε πλήρωσα τη κανονική.
Γενικά είμαι ευχαριστημένος όταν ο διπλανός μου είναι καθαρός και φοράει το άρωμα της επιλογής του. Το αν είναι αυθεντικό ή όχι, λίγο με νοιάζει. Δύο πράγματα με ενοχλούν.Αυτοί που φοράνε το άρωμα με τις χούφτες και οι καπνιστές.
Κάνεις το μπανάκι σου, το ξυρισματάκι σου με τα ωραία του σαπουνάκια, asl και αρώματα, βγαίνεις τη βολτίτσα σου, έχεις τον άλλον να σε λιβανίζει με τη πίσσα και βρωμάς μετά σα τασάκι. }:)
( Εξαιρούνται οι καπνιστές πίπας )
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Η διαφορά δεν ειναι στις υψηλές νότες (αρχική μυρωδιά) αλλά στις νοτες βάσης. Εκει το άρωμα αλλάζει και δεν μοιάζει πλέον. Ολα εχουν να κάνουν με το πόσο σε ενδιαφέρει το αρωμα που βάζεις ή απλα βάζεις για να μυριλζεις ωραία. Εγώ που ειμαι ψειρας στα αρώματα μετα απο διαφορες δοκιμές χυμα αρωμάτων κατέληξα οτι δεν θα ξαναγοράσω γιατί δεν είναι ακριβώς αυτο που μυριζα.
Στα κιτρωδη αρώματα τα πραγματα ειναι πιο απλα καθως οι διαφορές ειναι μεγαλες. Στα γλυκά όμως η στα ξυλώδη εκει η διαφορά είναι έντονη.
Αλλο πράγμα το συγκεκριμενο άρωμα και αλλο αυτό που το θυμίζει.
Να μην πώ για την διάρκεια...
Άρης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Να προσθέσω στα γραφόμενα του Άρη και την αισθητική του μπουκαλιού. Μερικά μπουκάλια είναι έργα τέχνης. Η γνώμη μου είναι οτι στο παιχνίδι των αισθήσεων δεν πρέπει να βάζουμε περιορισμούς. Καλύτερα να μην φοράω άρωμα, παρά να μην να έχω ένα άρωμα original.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Arisk έγραψε: Στα κιτρωδη αρώματα τα πραγματα ειναι πιο απλα καθως οι διαφορές ΔΕΝ ειναι μεγαλες. ..
Αυτα παθαινεις οταν γραφεις απο κινητο.
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”