Γνώμες για ανδρικά αρώματα

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mα σε καλό μου, η Μυρτώ Λεμόνι των 5ευρώ που φοράω τώρα έχει περισσότερο χαρακτήρα και προσωπικότητα από το παραπάνω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τη Sauvage την μύρισα πριν καιρό στα Hondos. Όπως όλα τα αρώματα νέας γενιάς έχει ένα unisex χαρακτήρα. Δεν θυμίζει σε τίποτε τον υπέροχο προκάτοχό της (Eau Sauvage) και είναι εντελώς αδιάφορη για τα δικά μου γούστα . Δυστυχώς τα περισσότερα αρώματα σήμερα σε αυτό το μονοπάτι βαδίζουν. Όπως είπε και ο Μάχος αγοράζω 2 - 3 (αντε 4 :D) αρώματα που τα γνωρίζω και έχουν πιο "Ξεκάθαρο" χαρακτήρα... Αυτές οι unisex επιλογές των σημερινών αρωματοποιών με βρίσκουν και τις βρισκω αδιάφορες... (γενικά νιώθω ότι είμαι σε μια εντελώς αδιάφορη εποχή αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...)
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Έχω την εντύπωση ότι η αρωματοποιία από ένα σημείο και μετά έχασε πυξίδα και προορισμό.
Το μόνο που βλέπουν πλέον είναι πωλήσεις (χρήματα/λεφτά).
Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και ενδιαφέροντα αρώματα, χάνονται όμως μέσα στην θάλασσα των μετριοτητων.
Για να πεις ότι θα πάρεις ένα καλό άρωμα σε ένταση και διάρκεια θα πρέπει να τα σκάσεις χοντρά (μιλάμε για τριψήφιο αριθμό).και πάλι δεν θα είναι top notch.
Αυτό με στεναχωρεί και με πεισμωνει.παλιοτερα υπήρχαν αρώματα που απευθύνονταν στον πολύ κόσμο και ήταν έτη φωτός καλύτερα από τα ξεπλυματα της σημερινής αρωματοποιίας (και πολύ φθηνά). Και εκεί έπεσε πολύ reformulation.προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να πάρω κάτι γιατί απλά το προστάζει η μόδα και η εποχή.θελω οτιδήποτε να έχει ψυχή και ταυτότητα και το βασικότερο να μου ταιριάζει.ισως και να γερνάω.ο χρόνος θα δείξει... XD
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5156 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Επειδή έχω μπερδευτεί θα προτείνατε κάποιο από τα παλιά για καθημερινή χρήση σε γραφείο η σε έξοδο;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Dolce Gabbana pour homme

Εικόνα

Added in 6 minutes 39 seconds:
Drakkar noir Guy Laroche

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Τι σου είναι η προσωπική γνώμη στα αρώματα ε; Για μένα, αν και τεχνητό (πες μου ποιο δεν ειναι σε τιμή κάτω των 150€ το μπουκάλι) όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, το DIOR Sauvage edt ειναι από τα καλύτερα που έχω μυρίσει - και έχω μυρίσει πολλά - και με μεγάλη διάρκεια επάνω μου και με πολλά κομπλιμέντα επίσης!
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21641 times
Been thanked: 4005 times
Ηλικία: 47

__Nikolas έγραψε: 05 Αύγ 2020, 10:59 Καλοκαιρακι με ελαφρια αρωματα:


Εικόνα
Νικόλα πως είναι το sport σαν άρωμα και διάρκεια;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Πολύ καλά και φτηνά αρώματα έχει και στο οggi(Καλλιθέα και Αθήνα/Ομόνοια).η σειρά της rive έχει αρώματα knock off πολύ γνωστών οίκων μόδας και αισθητικής (και αρωματοποιίας κάπου κάπου).
Προσωπικά έχω δοκιμάσει 5-6 έχουν καλή διάρκεια (3-4 ώρες)και πολύ καλή ένταση.για όσους δεν θέλουν να ξεπαραδιαστουνε είναι μια πολύ καλή επιλογή.να τονίσω ότι τα αρώματα είναι 99,9% ίδια με τα ® ορίτζιναλ.σε άρωμα.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

bill3377 έγραψε: 06 Αύγ 2020, 16:44
Νικόλα πως είναι το sport σαν άρωμα και διάρκεια;
Όταν το πηρα η αληθεια ειναι οτι περιμενα να ειναι πολυ κοντα στο Body Shop White Musk που μου αρεσε πολύ, αλλα δεν ειναι και απο αυτη την αποψη με ψιλοαπογοητευσε. Δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι καλο αρωμα. Λεμονίζει αρκετα και ειναι οτι πρεπει για καλοκαιρι αν και η διαρκειατου δεν ειναι μεγαλη σε μενα. Μετρια θα την ελεγα, οπως και την προβολή. Το Αctivist ήταν και παραμενει κορυφή για μενα απο τη σειρα της Body Shop.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21641 times
Been thanked: 4005 times
Ηλικία: 47

Το white musk μου αρέσει κι εμένα πολύ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Νικόλα!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”