Eau de Cologne: Proraso Wood and Spice

Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Εικόνα


H Proraso στα πλαισια της "κιτρινης σειρας" της ονοματι "Wood and Spice" κυκλοφορει το εν λογω προιον. Στο παρον θεμα θα επιχειρησω να περιγραψω την κολονια την οποια προμηθευτηκα απο το καταστημα "Δάφνης" στην Ομονοια . Το ζητημα φυσικα του αρωματος διεπεται απο ισχυρη δοση υποκειμενικοτητας οσον αφορα το αποτελεσμα της εφαρμογης ανα επιδερμιδα.
Ξεκινωντας απο το προφανες, προκειται για ξυλωδες - πικαντικο αρωμα με εμφαση στον κεδρο. Η παρουσια της πουδρας (οσφρητικα) καθισταται εντονοτερη με το περας της ωρας. Προκειται για μια αρμονικη συνυπαρξη πικαντικου ξυλου και ταλκ, η οποια δεν προκυπτει εξ αρχης. Αξιζει να τονιστει οτι ενω στην αρχη δινεται η εντυπωση τασης προς το οξινο, περνωντας η ωρα το αρωμα γινεται γλυκυτερο. Το τελευταιο το οφειλω στην ενισχυση της πουδρας και εναρμονιση της με το βαλσαμικο.
Κρινω σκοπιμο να αναφερω οτι η πλειοψηφια των περιγραφων τονιζει την αρωματικη υπαρξη της βανιλιας, την οποια δεν μπορω να εντοπισω. Παρομοιως, αναφορικα με το σανδαλοξυλο.
Η κολονια απο τον περιγυρο ειναι ευκολα ανιχνευσιμη, διχως ωστοσο να γινεται φορτικη. Πιστευω οτι χρειαζονται μεγαλες ποσοτητες για να το "καταφερει" κανεις, λογω της συστασης της.
Αποπειρωμενος να χρησιμοποιησω το προιον ως After Shave, εξεπλαγην απο την αισθηση κατοπιν της εφαρμογης του: Καψιμο για ενα δυτερολεπτο ως αντιτιμο ενος βελουδινου δερματος κατοπιν. Πλησιαζοντας τα χερια προς τη μυτη γινεται αντιληπτη ακομη και μετα απο ωρες μια ελαφρα αισθηση "δροσο-φρεσκαδας" απο μεντα ισως; Ειναι θεμα γουστου. Θα προτιμουσα να μην υπηρχε, ως λατρης του καθαρου ξυλωδους.
Προβαινοντας σε μια παρεκβαση, οντας πρωτον εξαιρετικα επιρρεπης στους ερεθισμους και δευτερον αν και Tabacόφρων τολμω να πω πως συγκαταλεγεται στα 2 καλυτερα -απο πλευρας ανακουφισης και επιδερμιδας- A.S. που εχω χρησιμοποιησει μεχρι σημερα. Μπορει να φανει σκανδαλωδες αλλα το αλλο After Shave που καταφερε κατι παρομοιο ηταν ενα των τριων ευρω απο τα Oggi.
Συγκεφαλαιωτικα, διατηρω την εντυπωση ενος διακριτικου αρωματος που θα χαρακτηριζα σχετικα ακαμπτο χρονικα (4 ωρες σε εμενα μινιμουμ) και με ευελιξια γι'αυτους που επιθυμουν την αναπροσαρμοστικοτητα του.

Κατα τα αναγραφομενα, τα συστατικα ειναι:
"Alcohol Denat, Aqua (Water/Eau), Parfum (Fragrance), Alpha-Isomenthyl Ionone, Coumarin. Notes: violate, spice hints of cumin and saffron. Sophisticated cedarwood and guaiacum combine with soft amber notes. A gentle hint of vanilla..."
Γιώργος
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

τιμουλα που το πηρες?
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Στα 15,00 ευρω στο συγκεκριμενο καταστημα. Αλλου το βρηκα 7,90ε παραπανω.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ωραία περιγραφή.
Κι εγώ στα διάφορα site το έχω δει σε τιμές άνω των 20euro.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Μπράβο, πολύ ωραία παρουσίαση! :clap:
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Το χει κι ο Δάφνης το συγκεκριμένο, αλλά όταν το πλησίασα, σάπισε το οσφρητικό μου σύστημα. YMMV σαφώς..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Randyman, ηταν απαραιτητη και μια αλλη φωνη επιτελους.
Δεν λυνεται αυτο το "εξοργιστικα" υποκειμενικο το ζητημα!
Προσωπικα, αφ'ης στιγμης το φορεσα εθεσε υπο αιρεση την αυθεντια μου που ακουγε στο ονομα "Tabac". Αρχισα να δεχομαι θετικα σχολια απο τον περιγυρο μου, κυριως του αντιθετου φυλου.
Την ιδια αντιδραση με εσενα ειχα οταν μυρισα το κιτρινο και το πρασινο Denim, οσο περιεργο κι αν ακουγεται σε πολλους (ζάλη).
Οταν πηρα δε το Extro Tobacco δεν μου αρεσε η μυρωδια. Οταν το εφαρμωσα στο δερμα μου μού ειπαν στα ισια αυτο που ενιωθα: " Βρωμάς!"
Λογικα θα το ξαναπαρω παντως το Proraso. :)
Γιώργος
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

πολυ καλο και με διαρκεια!μακαρι ο δαφνης να φερει και τα αλλα δυο (azur lime,cypress & vetyver) στα 15 ευρω να τα παρω και να ολοκληρωσω την τριλογια της proraso!
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

dissclaimer: Ακολουθει προσωπικη αποψη:

Μυρισα στον Γιωργο στον Πειραια την κολωνια Proraso Wood and Spice και μ αρεσε πολυ! Μου θύμισε(ή ετσι νομίζω) τον Ανταίο της Chanel σε πιο αδύνατη έκδοση φυσικά. Δεν ειναι κλωνος αλλα το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυλο ηταν αυτο. Ανδρικό άρωμα και σε κάθε περίπτωση Γιατρέ μου μπαίνει στην wishlist και δεν ειμαι καλά!!!!


ΥΓ Χθες το ποσταρα κατα λαθος στο νημα για την αντιστοιχη κρεμα, ας το σβησουν οι συντονιστες
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Αν μοιάζει στόν Ανταιο Νικολα, νά τό δοκιμασω.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”