Πρόληψη για τσίμπημα από κουνούπια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα οπότε λέω να το ανολιξω εγώ. Όσο περισσότερο ανοίγει ο καιρός και οδεύουμε προς το καλοκαίρι το φαινόμενο του νυκτερινού τσιμπήματος από κουνούπι είναι αναπόσπαστο κομμάτι. Ξέρεις κανένας καμιά αλοιφή/κρέμα/διάλυμα που να μπορεί να διώχνει τα κουνούπια και να κοιμάται ήρεμα και ωραίος το βράδυ ;
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τάσο στη κόρη μου (4,5 χρονών ) της βάζω για πρόληψη την Grilen της Frezyderm και σε περίπτωση που την τσιμπήσει κάτι (δεν την βάζω βράδυ λόγω έντονης μυρωδιάς ) της βάζω την After Nip της ίδιας εταιρίας .
Αν αντέχεις την έντονη παράξενη μυρωδιά της citronella (δεν έχει καθόλου άρωμα μέσα οπότε είναι φυσική και παράξενη η μυρωδιά της γιατί συνήθως την συνδυάζουν με λεμόνι ) είναι πολύ καλή .
Την φοράω και εγώ όταν την πάω σε εξωτερικούς χώρους γιατί προσωπικά έχω πάει δύο φορές στο νοσοκομείο από μολυσμένα κουνούπια και οντως είναι αποτρεπτική !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πολύ καλή είναι η Crilen της Frezyderm. Αγορά μόνο online γιατί από τιμή...

Πρόπερσι έφτιαξα ένα αντικουνουπικό σε σπρέυ, με έγχυμα αμαμελίδας, αιθέριο έλαιο γεράνι (μισώ τη σιτρονέλλα), λίγο οινόπνευμα και γλυκερίνη.
Καλή δουλειά έκανε.

Συνταγή
90 γρ. αποσταγμένο νερό (ή ανθόνερα για περιποίηση ή έγχυμα ξερής αμαμελίδας),
2 κ.σ. οινόπνευμα,
2 ml αιθέριο έλαιο γερανιού/λεβάντας/ευκαλύπτου ή και σιτρονέλλας (αναλόγως γούστων)
1-2 κουτάλια γλυκού γλυκερίνης για περιποίηση και ως στερεωτικό του αρώματος στο δέρμα για μεγαλύτερη διάρκεια.

Σε ένα μπουκάλι με σπρέυ βάζεις πρώτα το οινόπνευμα και μετά τα αιθέρια έλαια. Έπειτα το νερό και τέλος την γλυκερίνη.
Ανακινείς πριν κάθε χρήση. Προσοχή μην πάει στα μάτια.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Πέρυσι αγόρασα το jungle. Είναι σειρά αντικουνουπικων σπρέι με βαθμούς από το 1 έως το 4. Το 2 πχ είναι και για παιδιά. Το 4 που πήρα εγω είναι πολύ δυνατο και ακατάλληλο για παιδιά. Σε έμενα έκανε πολύ καλή δουλειά.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα τα κοιτάξω εκτενέστερα να το δω τι μου ταιριάζει περισσότερο, γιατί αυτή η κατάσταση με τα κουνούπια έχει παραγίνει προχθές σκότωσα το βράδυ 2 και με το που πάω να πέσω για ύπνο μετά από 10 λεπτά σκάει και άλλο ένα... Αν είναι δυνατόν...βράστα...
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Έστω και off season, όντας αλλεργικός στα τσιμπήματα κουνουπιών και μελισσών, έχω δει αποτέλεσμα με τα αυτοκόλλητα Cer8. Το τοποθετείς στη βάση της μπλούζας σου, εσωτερικα και είσαι έτοιμος. Με αυτό έχω πάει σε γκαζόν με σορτσάκι μέσα καλοκαιριού και δεν με άγγιξε τίποτα.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχει στο jumbo κάτι βραχιόλια για τα κουνούπια.
Κάνουν καλή δουλειά αν δεν έχεις θέμα να φοράς κίτρινο βραχιόλι στο πόδι.
Κρατάει και 10 ημέρες, αλλά μυρίζει σιτρονέλα.
Κυκλοφορεί και σε ροζ για τρελές βραδιές
Μιχάλης
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Αναφέρεται εδώ στα σχόλια ότι η κολόνια λεβάντας τύπου Μυρτώ κάνει δουλειά. Αν ισχύει αυτό, τότε με μία από τις αγαπημένες μου μυρωδιές μπορεί να γλιτώσω κανένα τσίμπημα! Μόλις καλοκαιριάσει θα βγω στον κήπο να κάνω το δόλωμα και θα ενημερώσω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”