"Συνταγές" κρέμας ξυρίσματος/προσώπου after shave κτλ!

mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Γιώργο, αν δεις την απάντηση μετά από ένα χρόνο που έχει περάσει, τι γαλακτωματοποιητές μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε;
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Οποιοδήποτε από τους μοντέρνους γαλακτωματοποιητές της αγοράς μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Εγώ έχω καταλήξει στους 3 απλούς Olive, phytocream και emulsifying wax και κυρίως στον τελευταίο που βρίσκεται εύκολα, είναι μοντέρνος, σταθερός και φυσικής προέλευσης. Επίσης μπορείς να συνδυάσεις 2 η περισσότερους ή να βάλεις έναν γαλακτωματοποιητή μαζί με κάποιο κερί ή λιπαρή αλκοόλη σαν βοηθητικό πηξεως. Εγώ πχ στις κρέμες αφαιρώ λίγο γαλακτωματοποιητή και βάζω λίγο μελισσοκέρι δικό μου. Όλα όμως θέλουν πειραματισμό για να πετύχεις αυτό που θες.
Με την ευκαιρία η πιο εύκολη κρέμα-γαλάκτωμα είναι η κρύα κρέμα του γαληνού (cold cream) η οποία περιέχει μελισσοκερι, ελαιόλαδο και νερό και γίνεται η γαλακτωματοποίηση μόνο με το μελισσοκέρι, προσθετοντάς το μαζί με το ελαιόλαδο σιγά σιγά στο νερο και υπό συνεχή και δυνατή ανάδευση. Αρκετά λιπαρή κρέμα για σοβαρά προβλήματα ξηροδερμιας και για μένα ήταν ιδανική κατά την αλλαγή της πάνας του μωρού (μαζί με την κηραλοιφη είναι τοπ σε αυτό).
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Δεν έχω ασχοληθεί με την παρασκευή κρεμών καθόλου, απλώς για κάποιο λόγο μου φαίνεται πως η παραπάνω συνταγή θα φτιάξει ιδιαίτερα λιπαρή balm το οποίο δεν είναι πολύ ωραίο αισθητικά στο πρόσωπο. Ίσως να επηρεάζομαι ψυχολογικά από τις κηραλοιφές που μου έχουν δώσει παλιότερα. Προφανώς θέλει πειραματισμό, αλλά έχεις καταφέρει να φτιάξεις κάτι που να απορροφάται από το δέρμα χωρίς να αφήνει γυαλάδα στο πρόσωπο;
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Η κρύα κρέμα του γαληνού είναι λιπαρή ναι. Δεν είναι για πρόσωπο. Και ναι έχω καταλήξει σε γαλάκτωμα προσώπου είτε λεπτόρευστο είτε πιο παχύρευστο που να απορροφάται άμεσα χωρίς να αφήνει λιπαρότητα και γυαλάδα. Οι κηραλοιφες πάντως είναι θαυματουργές για πολλούς λόγους. Από συγκάματα έως ψωρίαση. Το κερί έχει τρομερες ιδιότητες επούλωσης και θρέψης του δέρματος. Δοκιμάστε να βάλετε κηραλοιφη στο πρόσωπό σας πριν κοιμηθείτε το βράδυ και δείτε με τι δέρμα θα ξυπνήσετε.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1484
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11451 times
Been thanked: 11682 times
Ηλικία: 48

Ενδιαφέρουσα και λεπτομερής παρουσίαση σπιτικών συνταγών. :)
Παναγιώτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”