Κρέμα για την ξηρότητα χεριών

Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Την τελευταία εβδομάδα ταλαιπωρούμαι απο έντονη ξηρότητα στα χέρια σε σημείο να ματώνουν στους "κόμπους"

Άτιμο πρόβλημα και αντιαισθητικό.

Αυτές είναι οι κρέμες που έχω σπίτι και χρησιμοποιώ εναλλάξ.

Atrix intensive
Φθηνή, βρίσκεται σε κάθε supermarket και απορροφάται άμεσα απο το δέρμα χωρίς την παραμικρή αίσθηση λιπαρότητας.
Για τα χρήματα που κοστίζει είναι εξαιρετική.

Nivea Creme
Ομοίως με την Atrix με την διαφορά οτι δεν απορροφάται με τίποτα.
Στο δικό μου δέρμα κάνει πάνω απο 30 λεπτα για να νιώσω τα χέρια στεγνά και να μπορέσω να τα χρησιμοποιήσω έτσι ώστε να μην αφήσω λαδίλα σε οτι πιάσω :d
Μετά το 30λεπτο ωστόσο νιώθω τα χέρια πολύ απαλά.

Farcom Mea Natura Olive
Την έχει το Lidl προσφορά στα 1,99 ευρω.
Είναι απο κάλη Ελληνική εταιρεία και είναι σε σωληνάριο ώστε να την εχω μαζί μου και να μπορώ να την χρησιμοποιώ εκτός σπιτιού μέχρι να φύγει η ξηροδερμία.
Καλό προιον, ωραίο άρωμα και άμεση απορρόφηση.

Vaseline essential moisture
Ομοίως με την Atrix με την διαφορά οτι είναι σε μεγάλο μπουκάλι 200ml και δεν είναι ευκολο να την έχεις εκτός σπιτιού για ενυδάτωση κατα την διάρκεια της μέρας.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Πάρε μια Aveeno
Εγγυημένα. Είναι ο τρίτος χειμώνας που την χρησιμοποιώ με ΑΡΙΣΤΑ σε εμένα αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Aveeno hand cream.
Τρομερη κρεμα χεριων, με κολλοειδες βρωμης. Απορροφαται ευκολα, χωρις να λαδωνει. Μενει στο δερμα ως φιλμ προστασιας, ενω αντεχει το βρεξιμο των χεριων.


Neutrogena, Norwegian formula. Χωρις αρωμα. Ενισχυμενη κρεμα γλυκερινης.
Μικρο στο ματι, συμπυκνωμενο προιον. Γεματη πετρελαιο αλλα κανει δουλεια. Προσοχη, θελει μικρη ποσοτητα για να απορροφηθει σωστα και να μην κολλαει

Φτηνα δεν ειναι, αλλα σωζουν καταστασεις!

Edit: γραφαμε ταυτοχρονα :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Neutrogena οτι καλυτερο!
Άρης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Οι τυπου nivea και atrix παντα μου φαινοταν απαισιες! Λαδιλα, πετρελαιιλα κτλ.

Ο cheapης επιλεγει επισης Μασουτης hand cream με αλοη και καλεντουλα. Σε μεγαλο κουτι ιδανικο για σαπουνια ξυρισματος για φορτωμα με πινελο χαχα. Κατασκευης farcom. Πολυ αποτελεσματικη αλλα γεματη υδρογονανθρακες. Καλο φιλμ, αλλα λασπωνει αν βρεξετε χερια.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Περισσότερο είναι θέμα χρήσης παρά κρέμας. Δηλαδή μην αμελείς να βάζεις τακτικά. Αυτές τις μέρες έχω μαζί μου την Atrix Professional.

Δε βάζω στις παλάμες γιατί είναι μπελάς. Βάζω λίγο πάνω στο χέρι και τα τρίβω ανάποδα ( πάνω πλευρά ).
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

@ Ηλίας

Βασικότατο αυτό που λες γι'αυτό αγόρασα κρέμα σε μικρό σωληνάριο. Την έχω μαζί μου και εκτός σπιτιού και βάζω τακτικά.

Ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα ξηρότητας στα χέρια αλλά τώρα ήταν συνδυασμός παραγόντων που μου έκανε ξηροδερμία.
Κρέμα + γάντια το πρωι για το κρύο + απαλό κρεμοσάπουνο για το πλύσιμο των χεριών πιστεύω θα το λύσουν το πρόβλημα.

@ natnat

Λες για ΑΥΤΗ την κρέμα της Farcom σε παραγωγή φασον για Μασούτη?
Εγω χρησιμοποιώ διαφορετική, την αναφέρω στο αρχικό post.

Επειδή δεν ξέρω να διαβάζω τα συστατικά και με απασχόλησε αυτό που είπες για τους υδρογονάνθρακες, τα παραθέτω παρακάτω και αν θες, πες μια γνώμη.
Aqua, hydrogenated ethylhexyl olivate, Glycerin, cetearyl alcohol, prunus amygdalus dulcis (sweet almond oil),
glyceryl stearate, butyrospermum parkii (shea) butter, sodium polyacrylate,
Olea Europea (olive) Fruit oil, cetearyl olivate, sorbitan olivate, glycerin soja (soybean) oil,
calendula officinalis flower extract, tocopherol, hydrogenated olive oil unsaponifiables,
peg-40 stearate, ceteareth-20, allantoin, panthenol, tocopheryl acetate, Disodium EDTA,
Phenoxyethanol, decylene glycol, caprylyl glycol, ethylhexylglycerin, Parfum (fragrance),
benzyl alcohol, benzyl salicylate, citronellol, Limonene, Eugenol, Geraniol, Linalool,
butylphenyl methylpropional
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

@natnat
Συμφωνώ απόλυτα. Είπα να γράψω κι εγώ για την Neutrogena αλλά την έχω παρατήσει, αφού η γυναίκα μου βρήκε την Aveeno. Ήθελε μικρή ποσότητα και καλό τρίψιμο για να απορροφηθεί. Αρκετά καλή κι αυτή.
Με την Aveeno χρειάζεσαι λίγη ποσότητα και λίγο τρίψιμο και δεν σου αφήνει άσχημη αίσθηση στα χέρια. Και δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβή.
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Κοι,χωρίς πλάκα,χρησιμοποιώ μια κεραλοιφή που φτιάχνει η μητέρα μου.ΘΑΥΜΑΤΑ κυριολεκτικά.
Μάλιστα,της πρότεινα να βάλει σπαθόλαδο μέσα αντί για απλό ελαιόλαδο,όπως και έγινε τον επόμενο χρόνο.
Σωτήρια.
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
alexst2006
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Φεβ 2016, 00:41
8
Τοποθεσία: around the world
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 54

... βαρέθηκα τις κρέμες τις οποίες αφου τις βάλω στα χέρια μου πρεπει να σκουπιστώ με στουπί για να φύγει η λίγδα. ασε που οι περισσότερες είναι τίγκα στο άρωμα, βρήκα τη λύση στην panthenol c. extreme άμεση απορόφηση, καθόλου άρωμα, απίστευτα αποτελέσματα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”