Κρέμα για την ξηρότητα χεριών

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Pantrek έγραψε:
@ natnat

Λες για ΑΥΤΗ την κρέμα της Farcom σε παραγωγή φασον για Μασούτη?
Εγω χρησιμοποιώ διαφορετική, την αναφέρω στο αρχικό post.

Επειδή δεν ξέρω να διαβάζω τα συστατικά και με απασχόλησε αυτό που είπες για τους υδρογονάνθρακες, τα παραθέτω παρακάτω και αν θες, πες μια γνώμη.
Aqua, hydrogenated ethylhexyl olivate, Glycerin, cetearyl alcohol, prunus amygdalus dulcis (sweet almond oil),
glyceryl stearate, butyrospermum parkii (shea) butter, sodium polyacrylate,
Olea Europea (olive) Fruit oil, cetearyl olivate, sorbitan olivate, glycerin soja (soybean) oil,
calendula officinalis flower extract, tocopherol, hydrogenated olive oil unsaponifiables,
peg-40 stearate, ceteareth-20, allantoin, panthenol, tocopheryl acetate, Disodium EDTA,
Phenoxyethanol, decylene glycol, caprylyl glycol, ethylhexylglycerin, Parfum (fragrance),
benzyl alcohol, benzyl salicylate, citronellol, Limonene, Eugenol, Geraniol, Linalool,
butylphenyl methylpropional
Ωχ τωρα το ειδα... Οχι δεν ειναι αυτη. Ειναι σε ασπρο στρογγυλο κουτι. Σιγουρα χειροτερη σε συστατικα απο τη δικη σου. Με παραφινες κτλ.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Αν γνωρίζετε κάποιον μελισσοκόμο ζητήστε να σας φέρει λίγο μελισσοκέρι και φτιάξτε κηραλοιφή. Είναι πολύ εύκολο να την φτιάξετε και δεν κοστίζει τίποτα. Για τα χέρια η σύζυγος προτιμά κηραλοιφή με αμυγδανέλαιο στο οποίο βάζω και λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο για άρωμα. Σε κηραλοιφή για το ποπό του παιδιού βάζω μόνο ελαιόλαδο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εμείς έχουμε σωθεί με την κηραλοιφή!
Όταν δύσπιστα, (γιατι πιστευα ότι δεν μπορει, οι συγχρονες φαρμακευτικές κρέμες ειναι μελετημένες και ειδικες) την πρωτοδοκιμάσαμε, απο τις επουλωτικές ιδιότητες της και όχι μόνο, έμεινα ενεός! Δεν υπολόγισα την εμπειρία αιώνων που εν τέλει δεν ειναι αμελητέα.
Απο τοτε χρησιμοποιείται απ όλους μας συμπεριλαμβανομένου του σκύλου, με εξαιρετικά αποτελέσματα!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Θα συμφωνήσω 100% . Μετά απο χρόνια δοκιμών απο διάφορες κρέμες του εμπορίου φθηνές και ακριβές κατέληξα οτι σαν την κηραλοιφή δεν έχει . Απίστευτη ενυδάτωση και πεντακάθαρα συστατικά . Και το τέλειο είναι οτι αφού βάλεις μια φορά και 3-4 φορές να πλύνεις τα χέρια σου δεν ξεραίνονται αλλά μένουν ενυδατωμένα. Βέβαια ανάλογα τα αιθέρια έλαια αλλά και την σύσταση της γενικότερα προορίζεται και για πολλές δερματικές παθήσεις και όχι μόνο. Αυτή την στιγμή έχω μια με πρόπολη απο την Ι.Μ. Αγίου Ιακώβου του Αδελφοθέου η οποία πέραν του οτι είναι φανταστική έχει και καταπληκτικό άρωμα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Που μπορεί να βρει κανείς κηραλοιφή;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Χάρη σε καταστήματα με βιολογικά , σε κατστήματα που πωλούν προιόντα μελιού ,σε καταστήματα με εκκλησιαστικά είδη , σε λαικές αγορές και σε πάμπολα ηλεκρονικά καταστήματα . Αυτή που εχω εγω θα την βρείς εδω μαζί με πολλές πολλές άλλες κοιραλοιφές απο διάφορα μοναστήρια του Αγίου Όρους
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Με τον Πέτρο είχαμε πάρει από το μαγαζί που υπάρχει στον σταθμό του Ηλεκτρικού στην Ομόνοια (κάτω, εκεί που περιμένεις το τραίνο). 3 ευρώ το βαζάκι αν θυμάμαι καλά.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Κηραλοιφές-που πλέον έχουν και πολλά φαρμακεία-είναι μια πολύ καλή επιλογή.Μια άλλη επιλογή είναι η κρέμα cera di cupra που λένε(φίλος μου,η κοπέλα μου)οτι αξίζει!!!

υ.γ κρέμες χεριών έχουν και πολλοί artisan soapmakers από τις ΗΠΑ(και όχι μόνο).Ένα lip balm που δοκίμασε η κοπέλα μου από την tiki bar soap την άφησε άφωνη!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
drazen33
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 22 Δεκ 2015, 23:20
8
Τοποθεσία: Aθήνα- Περιστέρι
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 42

Υπάρχει κανένας καλός άνθρωπος να ανεβάσει καμία συνταγή για κεραλοιφη ?
Once you go black you never go back...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Είναι πολύ απλό. Πάρε κερί (καθαρο), λιώσε το σε Μπεν Μαρί και βάλε έλαια. Πχ ελαιόλαδο σε ίση ποσότητα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”