Αντιηλιακά

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Διάβαζα πρόσφατα ένα άρθρο για τις βλάβες που προκαλεί η ηλιακή ακτινοβολία και την επίδραση που έχει στη γήρανση.
Προσωπικά χρησιμοποιώ τακτικά αντιηλιακό, χειμώνα - καλοκαίρι όταν πρόκειται να εκτεθώ στον ήλιο, αλλά πλεον σκέφτομαι να το καθιερώνω σε συνεχή βάση. Αυτή τη στιγμη χρησιμοποιώ παιδικό αντιηλιακό του Κορρέ, με δείκτη προστασίας 50 και σχετικά άοσμο και με όσο το δυνατόν λιγότερη γυαλάδα. Εσείς τι κάνετε για το θέμα;
Χάρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mέχρι στιγμής, δυστυχώς, τίποτα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Eγώ θα δώσω μια πληροφορία,που πιθανόν ξέρετε πολλοί.Ο δείκτης 30,40,50 κ.λ.π δηλώνει μόνο το πόσα λεπτά μας προστατεύει το αντιηλιακό από τη στιγμή εφαρμογής του πάνω μας.Αν π.χ λέει 30 μας προστατεύει για μισή ώρα.



υ.γ Για το caroten απλά δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια,αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.Η καλύτερη λύση είναι βέβαια η πρόταση δερματολόγου για εμένα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Από όσο γνωρίζω ο δείκτης προστασίας δηλώνει πόσο προστασία έχει ένα αντιηλιακό.
Νομίζω ότι το περισσότερο είναι 50 (ή 60?). Άρα το 50 (μάλλον) σε προστατεύει πιο πολύ από όλα και το 10 πχ σε προστατεύει πιο λίγο από όλα.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση δέκα μηνες το χρόνο αντηλιακή κρέμα προσώπου lancaster με δείκτη προστασίας 50 καθώς αν και μελαχροινός εχω ευαισθησία στα καψίματα και λίγη λεύκη.

Στο σώμα χρησιμοποιώ στην παραλία Pizbuin 30άρι σειρά moisturising, μετά Pizbuin tan Lotion και μετά την έκθεση after sun της Lancaster. Αυτό το τελευταίο είναι που δεν παραλείπω ποτέ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ενδιαφέρουσα πρόταση Απόστολε η Lancaster. Πως είναι από πλευρά γυαλάδας, αρώματος και πόσο γρήγορα αποροφάται; Ειδικά τη γυαλάδα τη θεωρώ κρίσιμη για τους άνδρες.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έχεις δίκιο Χάρη. Πρέπει να έχω δοκιμάσει πάνω από 15 αντηλιακές πριν καταλήξω στην Lancaster η οποία σημειωτέον έχει και αντίστοιχη αντρικήαλλά εγώ δε την χρησιμοποιώ διότι μοιράζομαι την ίδα με την συζηγο μιας και πάντα πίστευα ότι σε κάποια πράγματα τα for men είναι πιο πολύ marketing. Σίγουρα όμως θα έχουν προβλέψει θέματα γυαλάδας, μυρωδιάς περισσότερο.

Πάντως αυτή που χρησιμοπιώ εγώ έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

1. Είναι σχεδόν άοσμη όταν την βάζεις και εντελώς άοσμη μετά απο 10λεπτά
2. Δεν εχει κάποια συστατικά που επιβαρύνουν την αλλεργική ρινίτιδα απο την οποία πάσχω και κάποιες κρέμες μου φέρνουν φτάρνισμα.
3. Δεν αφηνει λιπαρότητα ουτε γυαλάδα
4. Απλώνεται εύκολα
5. Απαιτεί μικρή ποσότητα
5. Απορροφάται αμέσως κατα την εφαρμογή.

Δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή της αλλά είναι της κατηγορίας 30 €
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Σχετικά με τον δείκτη προστασίας SPF, τον οποίο και χρωστάμε στην Πιτς Μπούιν (Piz Buin), θα μεταφράσω (ελεύθερα) απο την σχετική σελίδα της βικιπέδιας:
Ο χρήστης (σ.σ. αντηλιακού) μπορεί να προσδιορίσει την αποτελεσματικότητα του αντηλιακού "πολλαπλασιάζοντας τον δείκτη προστασίας SPF με τον χρόνο που του/της παίρνει για να "καεί" δίχως την χρήση του σκευάσματος". Τουτέστιν, αν κάποιος παρουσιάζει εγκαύματα σε 10 λεπτά, ένας δείκτης SPF 15 θα τον προστατεύσει για 150 λεπτά.

tl;dr: αν είσαι μελαχρινός/σκουρόδερμος, ένα SPF 10 με 15 σε καλύπτει για αρκετή ώρα - για ανοιχτόχρωμα /βορειοευρωπαϊκά δέρματα, θα χρειαστούν τα τριαντάρια κτλ.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω πιστευω οτι το αντιηλιακο μας βοηθαει μονο για να μην καουμε απο τον ηλιο.η υπεριωδης ακτινοβολια ειναι τοσο δυνατη που και στην σκια να κατσουμε παλι μας ακτινοβολει.ειδικα τα ματια πρεπει να ειναι προστατευμενα χειμωνα-καλοκαιρι.μετα το 20λεπτο οσο αντιηλιακο και αν βαλουμε η εκθεση μας στην ηλιακη ακτινοβολια δεν μας προστατευει.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εγώ έχοντας δοκιμάσει πολλές αντιηλιακές έχω καταλήξει στην Κρέμα Προσώπου Ελαφριάς Υφής για Λιπαρές-Μικτές Επιδερμίδες SPF30 της Apivita γιατι δεν μου κανει πολυ λιπαρη την επιδερμιδα όπως άλλες.
Γενικά πάντως είναι μέγιστο λάθος να μην βάζουμε αντιηλιακή γιατι ο καρκινος του δέρματος καραδοκεί.
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”