Ενυδατικη προσωπου

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

nikos.a έγραψε:Kοίτα να δεις. Αν θέλει κάποιος να βάλει στο πρόσωπό του για καθαρισμό, σαπούνι με χείριστης ποιότητας λάδι( ας μην κρυβόμαστε), είναι επιλογή του. Αυτό που πρότεινες είναι ό,τι χειρότερο. Ούτε στο σώμα μου δεν θα το έβαζα, πόσο μάλλον στο πρόσωπο. Το να βρεις για το σώμα ένα καλό σαπούνι ελαιόλαδου από συνεταιρισμό, π.χ. αυτά που έχουν περίπου 4Ε, δεν πάει να πει ότι κάνει και για το πρόσωπο. Με την λογική του ότι το χρησιμοποιούσαν οι γιαγιάδες μας και τέτοια, δεν πήγε κανείς μπροστά. Αν είναι έτσι να καταργήσουμε το πλυντήριο και να πλένουμε τα ρούχα στο χέρι με τριμμένο σαπούνι. Ο Ηλίας επιχειρηματολογεί πολύ σωστά θεωρώ. Όντως κάποια του Κορρέ δεν είναι του γούστου μου, άλλα όμως είναι καλά.
Νίκο γεια σου για το ελαιόλαδο δεν θα το συνεχίσω,και συμφωνώ μαζί σου ότι όλα είναι θέμα επιλογών,εγώ πρότεινα ένα ταπεινό,σαπουνάκι,μην βαράτε όλοι βρε παιδιά, :!@#! αλλά θα σου απαντήσω,εσύ δεν θα το έβαζες ούτε στο σώμα σου λες,και σέβομαι την άποψή σου και εγώ όμως θα σου πω ότι αυτό δεν θα το έβαζα ούτε στο σπίτι μου,!!!Anti Irritation το ονομάζουν!!! και έβαλα το συγκεκριμένο προϊόν γιατί και με αυτήν την εταιρία είχε γίνει χαμός,και με τους αφρούς που ήταν σε κουτί,και που είχαν μέσα συστατικό που βάζουν στα αεροζόλ που ψεκάζουν τις κατσαρίδες,πρέπει να σεβαστής την άποψή μου όπως εγώ την δική σου,και δεν έβαλα κάποιο απ τα αγαπημένα προϊόντα του forum για να μην στεναχωρήσω τον κόσμο,δεν θέλω ούτε αυτός είναι ο σκοπός μου,απλά θέλω να μοιραζόμαστε τις γνώμες μας αλλά και τις αλήθειες.
Όσο αν πήγαν μπροστά οι γιαγιάδες μας,αυτό είναι άλλο θέμα,το απαντώ στο προηγούμενο post μου στον Ηλία,για την κατάργηση του πλυντηρίου που λες,εγώ τάσσομαι υπέρ της τεχνολογίας δεν ανέφερα να καταργήσουμε κάτι,απλά να χρησιμοποιούν την τεχνολογία σωστά,πράγμα που μέχρι στιγμής δεν βλέπω,το πλυντήριο το δουλεύω αλλά χωρίς χημικά,και μάλιστα με καρυδότσουφλα υδατοδιαλυτά,και το περιβάλλον δεν ρυπαίνεις και η δουλειά-τιμή τους είναι απίστευτη.

Και να σε ρωτήσω κάτι;εσύ γιατί ξυρίζεσαι με την μηχανή του παππού σου;και δεν παίρνεις μια Gillette Fusion Proglide‎ που είναι μέσα στην τεχνολογία;Όπου θες πας πίσω και όπου θες πας μπροστά;οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα κοροϊδεύουν το ΠΞ.
Γιατί;έχουν δίκιο; η δεν γνωρίζουν τι είναι το ΠΞ και τι προσφέρει;

ΥΓ1:Αν ήθελες να με βοηθήσεις θα μου πρότεινες ένα σαπούνι για το πρόσωπο,σαν άσχετος που είμαι???
ΥΓ2:Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω ένα pdf που είναι πολύ χρήσιμο,για το σπίτι πως να φτιάξεις διάφορα απορρυπαντικά,καθαριστικά, και γυαλιστικά και άλλα πολλά και γλιτώνεις ένα σωρό λεφτά.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

:btt2 please, το θέμα μας είναι οι ενυδατικές προσώπου.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

απο παλια χρησιμοποιω τη nivea.μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μπορεί να λέω πως ο χειμώνας είναι η εποχή μου, παρ'όλα αυτά τα χέρια μου υποφέρουν αρκετά. Πρόσφατα μάλιστα παρατήρησα και κάποια "σπασίματα" στο πρόσωπο, καθαρά απο το "ξύλο" που τρώει απο τον κρύο και ξηρό αέρα. Η ενυδατική προσώπου λοιπόν, θεωρείται απαραίτητη αγορά τις επόμενες μέρες. Σκέφτομαι την Borage του Κορρε που την έχω "δοκιμασμένη".

Να σας πω την αλήθεια παλιότερα την χρησιμοποιούσα σαν aftershave balsam αλλά τώρα πιά με τόσα asl στο ντουλάπι δεν ήθελα πραγματικά να "φορέσω" και αυτή απο πάνω.
Πλέον το βλέπω ως αναγκαίο "κακό", τουλάχιστον όταν θα είμαι έξω.



ΥΓ. Για τα χέρια ποιά χρησιμοποείτε ? Υπάρχει κάτι καλό και δοκιμασμένο εκτός απο Nivea, Atrix και Neutrogena ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ηλία και εγω είχα μεγάλο πρόβλημα ξηροδερμίας στα χέρια ειδικά οταν έκανα εξωτερική δουλειά (κρύο κλπ) . Βέβαια το πρόβλημα εξαλείφθηκε οταν άρχισα να χρησιμοποιώ τα χειροποίητα σαπούνια που φτιάχνω εδω και τρία χρόνια περίπου. :megagrin Μια πάρα πολύ καλή κρέμα χεριών που χρησιμοποιούσα οταν είχα το πρόβλημα ηταν η Penaten . Είναι για μωρά αλλά έκανε πολύ καλή δουλειά !
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Γύρισα πίσω με μία Borage αλλά και πολλά δείγματα απο Apivita Men's Care. Έκανα συμφωνία με την φαρμακοποιό να μου δώσει λίγες μέρες να δοκιμάσω την Αpivita και αν μου αρέσει να επιστρέψω την Borage και να πάρω την A. Men's Care.

Tις βρήκα και τις δύο με 30% έκπτωση. 11.4 ευρώ του Koρρε και 3 ευρώ ακριβότερη της Αpivita.

Έχω την εντύπωση πάντως πως δε θα βρώ τρομερές διαφορές σ'αυτές τις δύο και δύσκολα θ'αποφασίσω.. ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Χρησιμοποιώ την Apivita Men's Care εδω και ενα χρόνο περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος . Έχει ελαφρύ ευχάριστο άρωμα και απορροφάται αμέσως.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Προχθές Ηλία, πήρα την ενυδατική της Speick. Λατρεύω την εν λόγω εταιρεία, είχα διαβάσει καλά λόγια για αυτήν αλλά το διαπίστωσα και ο ίδιος με μια πρώτη επαφή. Κάνει απίστευτη δουλειά και ακολουθεί την φιλοσοφία της εταιρείας ως προς την σύσταση των προϊόντων, πολύ πιο καθαρή από άλλες. Αρκετά πυκνή (παχιά), θέλει πολύ λίγη ποσότητα και είναι για δυνατό (δύσκολο) καιρό όπως είχε αναφέρει και ο Κωνσταντίνος παλαιότερα. Τα 50ml μου κόστισαν 12€, αρκετά καλή τιμή για αυτό το προϊόν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

50άρια (ml) είναι όλες τους μου φαίνεται Αντώνη και η Speick κινείται στο ίδιο εύρος τιμών με τις υπόλοιπες. Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση πάντως. Θα την έχω στα υπόψιν στο μέλλον.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ηλία συμφωνώ με όλα αυτά που είπε ο Αντώνης στο παραπάνω post. :thumbsup

Βέβαια έχω δηλώσει,και δηλώνω ότι είμαι fan της εταιρίας Speick, από πριν έλθω στο forum και στο ΠΞ.

Έψαχνα και εγώ μια ενυδατική κρέμα απεγνωσμένα,ΠΞ+ξύρισμα στο κεφάλι,οι καλές ενυδατικές που βρήκα δεν ήταν για το budget μου,έχω δοκιμάσει πολλές,και έτσι βρήκα την Speick,που θεωρείται και προϊών ευρείας κατανάλωσης,και κατά την γνώμη μου, και στην τιμή που την βρίσκεις είναι απλά κορυφαία... :dance5

Η ενυδατική είναι ένα προϊόν που πρέπει να επιλέγουμε με μεγάλη προσοχή,εφόσον μένει στο δέρμα και απορροφάται,τα κριτήρια τα δικά μου πάντα είναι τα συστατικά και οι ιδιότητες,και η τιμή βέβαια,αφού την χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά.

Θα σου έλεγα αν σου αρέσει το άρωμα της Speick,που εμένα μου αρέσει γιατί δεν μοιάζει με κανένα άλλο,τότε χτύπα την με τη μία,και λέω για το άρωμα γιατί μένει όλη μέρα,εμένα με ρωτάνε τι κολόνια φοράω,και όταν τους λέω δεν με πιστεύουν.

Και ένα tip που και εγώ δεν το ήξερα,είναι ότι μερικές ενυδατικές,μπαίνουν splash,ειδικά αν είναι πολύ παχύρρευστες,όπως και η Speick,βρέχεις λίγο το πρόσωπο σου, λίγο ίσα να πάρει ένα λεπτό στρώμα νερού,και μετά μεγάλη προσοχή στην δόση,θέλει ελάχιστη ποσότητα,και έτσι μένει και διαρκή όλη μέρα, με 12€ τόσο οικονομική και με αυτά τα συστατικά και με αυτές τις ιδιότητες δεν νομίζω να βρεις άλλη εύκολα.

ΥΓ:Εκτός και αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις για 50ml 42€ :eek ναι αυτή είναι καλύτερη από την Speick,αυτή φορούν η Angelina Jolie και ο Brad Pitt,το έχουν δηλώσει κιόλας.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”