Ενυδατικη προσωπου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η Apivita όντως είναι πολύ καλή, ίσως η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θα πάρω και γώ να δοκιμάσω μου φαίνεται. Ήμουν ευχαριστημένος με την Borage αλλά εχθρός του καλού το καλύτερο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Να διευκρινησω οτι δεν την θελω για μετα το ξυρισμα. Οταν μεσα στην μερα πλενω το προσωπο μου νιωθω τα μαγουλα μου ξηρα, οποτε την θελω για μεσα στην μερα. Αυτο το gel της Apivita ακουγεται ωραιο οπως και η κρεμα του Κορρε.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Ιάσονα και η κρέμα του κορρέ και αυτή της apivita είναι καθαρά ενυδατικές κρέμες προσώπου. Το οτι αμα θέλει κάποιος να τις βάλει μετά το ξύρισμα είναι άλλη υπόθεση.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έτσι είναι. Εμένα η borage με ανακούφιζε απίστευτα μετά απο ένα άσχημο ξύρισμα με τα τριλέπιδα sensor κτλ.
Ειδικά παγωμένη όπως την είχα στο ψυγείο ένα πάτημα στην δοσομετρική αντλία της ήταν βάλσαμο για το πρόσωπό μου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

έχει τρομερό άρωμα του κορρέ και από ότι αναφέρει στην συσκευασία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν AS
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Να ρωτήσω και εγώ.
Καταρχήν αυτή η 444 τι μάρκα είναι ? :lachtot
Οι ενυδατικές αξίζουνε??? Δηλαδή κάνουνε καλό στο πρόσωπο ή σε βάθος χρόνου δημιουργούνε πρόβλημα...
Πρέπει να τις βάζεις μετά το ξύρισμα ή αλλιώς πότε???
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

H μάρκα της 444 είναι τετρακόσια σαράντα τέσσερα αλλά επειδή είναι σαρανταποδαρούσα την λέμε 4 4 4.

Η ενυδατικές αξίζουν. Αλλά και πάλι όπως γενικά ρωτάς γενικά θα σου απαντήσω.

Δηλαδή, το χειμώνα που ο καιρός ταλαιπωρεί την επιδερμίδα και την ξεραίνει μιά καλή ενυδατική βοηθά. Το καλοκαίρι αν είσαι μόνιμα ιδρωμένος δεν είναι ό,τι καλύτερο να φοράς και κρέμα απο πάνω.

Μετά το ξύρισμα το πρώτο ρόλο έχουν τα συστατικά που συσφίγγουν την επιδερμίδα, κλείνουν τους πόρους, ανακουφίζουν απο τη φλόγωση και τον ερεθισμό και απολυμαίνουν.

Αν τα έκανες όλα τα παραπάνω και με την προυπόθεση πως χρησιμοποιείς ένα καλό σαπούνι και δε ξυρίζεσαι με στεγνή σαπουναδόκρεμα τότε η ενυδατική θα σου προσφέρει το κάτι παραπάνω. Είναι το κερασάκι στη τούρτα...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Λοιπόν για να απαντήσω πιο συγκεκριμένα Ηλία (έχεις δίκιο) πάμε :P

1) Την 444 συνεχίζω να μην την βρίσκω. Σε παρακαλώ βάλε μου ένα Link (αν υπάρχει και σε μαγαζί στην Ελλάδα) ακόμα καλύτερα).
2) Υπάρχουνε "καλές" και "κακές" ενυδατικές?
3) Για πιο συγκεκριμένα, υπάρχουνε ενυδατικές χωρίς "κακά" συστατικά? Δηλαδή από φυσικά συστατικά και όχι με τεχνιτά πράγματα τα οποία σε βάθος χρόνου θα κάνουνε κακό στο δέρμα μου. (αν ισχυεί αυτό που λέω, δεν ξέρω, για αυτό ρωτάω).
4) Άρα το χειμώνα πρέπει να το έχω στα υπόψη. Υπάρχουνε ενυδατικές που ταιριάζουνε ανάλογα με την εποχή? Δηλαδή κάποια που να έχει πιο καλοκαιρινό άρωμα και λιγότερο λιπαρή από μια "πιο βαριά" για το χειμώνα? ή μήπως συνεχίζω να λέω μπαρούφες.
5) Για μετά το ξύρισμα το μόνο που χρησιμοποιώ (εκείνη την στιγμή ακριβώς) είναι After Shave. Συνήθως το Floid Special Edition και πιο σπάνια το old Spices. Αυτά κάνουνε την δουλειά που αναφέρεις? Πρέπει γιατί και με κρυώνει (μετά από λίγο ) άρα κλείνει τους πόρους και ανακουφίζομαι και φαντάζομαι με τόσο οινόπνευμα που έχει ειδικά το Floid να απολυμένει κιόλας. Ε?
6) Δεν ξέρω τι είναι η σαπουναδόκρεμα :P αλλά δεν χρησιμοποιώ σαπούνι αλλά κρέμα (Cella). Βέβαια είναι σχεδόν το ίδιο σε αυτό που θέλεις να πεις εδώ(αν κατάλαβα καλά). Με αυτά που είπα, πιστεύεις ότι έχω τις προυποθέσεις για ενυδατική??? Αν όχι, τι να διορθώσω αν, ναι ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :P ΑΧΑΧΑ
Για το κερασάκι στην τούρτα (την ενυδατική) τι "πρέπει" να κοιτάξω (μάρκα, συστατικά κτλ.)???

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου Ηλία και συγνώμη που είμαι άσχετος αλλά θέλω να μαθαίνω :P
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
nikos.a

Σόρρυ που παρεμβαίνω στη "συνομιλία" σας. Επειδή έχω ευαίσθητο δέρμα και γενικά το έχω ψάξει πολύ το συγκεκριμένο θέμα, δεν υπάρχει καλή και κακή ενυδατική. Πρέπει να βρεις αυτή τη μία που κάνει στον τύπο του δέρματός σου. Σ' αυτό, σημαντικό ρόλο παίζει η άποψη του δερματολόγου. Σπάνια θα βρεις μία που θα σε καλύψει χειμώνα- καλοκαίρι. Τα ευαίσθητα δέρματα το καλοκαίρι, "αρπάζουν" εύκολα κοκκινίλα από τον ήλιο που μπορεί να φτάσει μέχρι και σε ελαφρύ έγκαυμα αν δεν το προσέξεις( ξεφλούδιμα κλπ.). Γι' αυτό βάζεις μία ενυδατική με αντιηλιακή προστασία, 30spf. Δεν μπορώ να ξέρω τί budjet μπορείς να διαθέσεις. Καλή λύση μπορεί να είναι κάποια Avene, La Roche ή ακόμα και η Bepanthol, η οποία μπορεί να είναι φτηνή αλλά δεν παύει να είναι κορυφαία και πολύ αποτελεσματική. Μετά το ξύρισμα άστην την ενυδατική, εννοώ μην τα μπλέξεις, μην τα βάλεις όλα με τη μία. Βάλε ένα after shave που σου αρέσει, lotion ή balm, να ηρεμήσει λίγο το δέρμα που έρχεται σε επαφή με το ξυράφι και μετά από καμιά ώρα+, τη βάζει την ενυδατική.


Πάντως, καλό είναι να ψάξεις στο φόρουμ, υπάρχουν απαντήσεις σε πολλά ερωτήματά σου, ειδικά τώρα που είσαι στην αρχή...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”