Nivea "soft"

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Με αφορμή την φωτογραφία του Κωνσταντίνου...

Έχω δοκιμάσει την Nivea soft και έχω να πω μόνο καλά.
Την έχω χρησιμοποιήσει και μετά το ξύρισμα ως "after shave βάλσαμο" όπως και σαφώς ως κρέμα για τα χέρια, ξηροδερμία κτλ
Το άρωμα της το κλασικό απαλό, διακριτικό άρωμα της Nivea. *Που οφείλω να ομολογήσω πως μου αρέσει.
Η κρέμα απορροφάται πολύ γρήγορα και δεν αφήνει κανένα ίχνος λιπαρότητας.

*Εδώ να πω ότι παλιά ο πατέρας για after shave έβαζε την κλασική Nivea, ίσως γι αυτό και μου αρέσει το άρωμα της. Αν δεν κάνω λάθος εξακολουθεί και το κάνει.

:thnx
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Πηρα σημερα και εγω μια με 4,40 και δωρο ενα ακομη tub των 50ml , θα το δοκιμασω μετα το ξυρισμα. Το μονο θεμα ειναι οτι περιεχει dimethicone.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Έχω διαβάσει και εγώ πολύ καλά λόγια για την συγκεκριμένη κρέμα και πάρα πολλοί την χρησιμοποιούνε ως ενυδατική μετά το ξύρισμα, με πολύ καλά αποτελέσματα. Το μόνο που με χαλάει και εμένα, είναι η σιλικόνη που έχει.

Ιάσονα την δοκίμασες τελικά; Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου;
NavalArchitect

Την πήρα κι εγώ για ενυδατική γενικής χρήσης, ιδιαίτερα για μετά το ξύρισμα.

Η κανονική Νιβέα είναι λίγο 'σκληρή' για μένα, θέλω η κρέμα να απλώνεται πιό εύκολα.

1. Εμφάνιση / μέγεθος / συσκευασία: Πλαστικό 100ml όμορφο βαζάκι με επίσης πλαστικό βιδωτό καπάκι χωρίς εσωτερικό πλαστικό καπάκι. Σχετικά πηκτή κρέμα, λευκή στο χρώμα. "12" μήνες προτεινόμενη διάρκεια πάνω στη συσκευασία.

Εικόνα

2. Τιμή / διαθεσιμότητα: Πάρα πολύ προσιτή, περίπου 1.50-2.00 Ευρώ στο Dubai duty free όπου την αγόρασα. Λίγο κάτω από τα 5 Ευρώ στην Ελλάδα. Αν δεν απατώμαι υπάρχει και 50ml βαζάκι.

Εικόνα

3. Άρωμα: Κλασικό γαλάκτωμα/κρέμα Nivea. Δεν επηρεάζει ένα άρωμα που ίσως να φορέσετε μετά το ξύρισμα.

Εικόνα

4. Αποτελεσματικότητα / Ικανότητα κατά των ερεθισμών: Σχετικά ως ικανοποιητικά καλή.

Εικόνα

5. Ενυδατικές ιδιότητες: Καλές, αφήνει όμως το δέρμα με μία λίγο 'sticky' αίσθηση, όπως επίσης και με μία αίσθηση όχι τόσο βελούδινη όσο άλλες κρέμες. Δυνατότητα απορρόφησης μέτρια ως καλή.

6. Ποιότητα / Συνολικά: Προιόν πάρα πολύ προσιτό, με εγγυημένη απόδοση ειδικά για βαρύ καιρό. Κρέμα που αξίζει να την δοκιμάσει κάποιος μόνο και μόνο για το παραδοσιακό άρωμά της αλλά και για την πολύ καλή σχέση ποιότητας/τιμής. Κατάλληλη για το ζεστό καιρό ορισμένων περιοχών της Ελλάδας, ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες, μετά το μπάνιο ως σχετικά δυνατή κρέμα σώματος.

Έχει αναφερθεί ότι έχει σιλικόνη, όμως επειδή αυτό εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου, δεν το σχολιάζω.

Εν κατακλείδι - η άποψη του Κων/νου:

1. Εμφάνιση / μέγεθος / συσκευασία: 3/5
2. Τιμή / διαθεσιμότητα: 5/5
3. Άρωμα: 4/5
4. Αποτελεσματικότητα / Ικανότητα κατά των ερεθισμών: 3/5
5. Ενυδατικές ιδιότητες: 3/5
6. Ποιότητα / Συνολικά: 3/5 - Συνιστώμενη, κυρίως για χειμώνα, σε ταξίδι, ή μετά το καλοκαιρινό μπάνιο.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Τις τελευταίες μέρες με το κρύο που έχει πέσει τα χέρια μου και το πρόσωπο μου έχουν εμφανίσει έντονη ξηροδερμία. Η soft μαζί με μια ενυδατική της Avon με έχουν σώσει. Πολύ τίμια επιλογή! !!
Το Ιασονας με Ο
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τις τελευταίες μέρες διάβαζα ένα βιβλίο για τα αιθέρια έλαια.

Έγραφε σε ένα σημείο πως επειδή η επιδερμίδα είναι αδιάβροχη, οι ενυδατικές κρέμες που περιέχουν ορυκτέλαια το μόνο που κάνουν ουσιαστικά είναι να την βρέχουν. Το ίδιο ισχύει και με την λανολίνη, της οποίας τα μόρια είναι πολύ μεγάλα για να την διαπεράσουν και έτσι κρέμες περιποίησης με λανολίνη προκαλούν γυαλάδα στην όψη.

Τα παραπάνω δε τα γράφω για την Νivea. Aπλά σα μία γενική παρατήρηση.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Χμμ ενδιαφερον!
Το Ιασονας με Ο
Θοδωρής B.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Φεβ 2015, 18:04
9
Been thanked: 4 times

Την χρισημοποιω και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.
Δεν αφηνει το προσωπο μου πολυ λιπαρο και αποροφατε γρηγορα και ωραιο και διακριτικο αρωμα.
Την βαζω συνηθως μετα το ξυρισμα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Bρήκα σε συνοικιακό σ/μ δίπλα απο τη κλασσική και πασίγνωστη σε όλους Νivea Cream στο μπλέ στρογγυλό τσίγκινο δοχείο, μιά σε μικρότερο μέγεθος, σε στρογγυλή, τσίγκινη συσκευασία επίσης, που έγραφε Νivea Cream for Men. Η τιμή της ήταν περίπου 2,6 € και η χρήση της για χέρια, σώμα αλλά και πρόσωπο.
Μιλάμε για το ίδιο ή για άλλο προιόν ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οχι Ηλια η nivea soft ειναι σε λευκο κουτι. η nivea for men ειναι καινουργιο προιον.παντως μην μπερδευσε μιλαμε για το ιδιο προιον.το μονο που αλλαζει ειναι το κουτι και η πυκνοτητα σε προιον σε καθε συσκευασια.εμενα μου αρεσει η κλασσικη nivea . ειναι ελαχιστα πιο λιπαρη απο τις αλλες αλλα πιστευω οτι ενυδατωνει καλυτερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”