Shea Butter - Καριτέ

dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

dimitris έγραψε:Άρη θύμισε μας από που το πήρες. Εγώ τελευταία φτιάχνω σαπούνια και χρησιμοποιώ κατεργασμένο μια και είναι κατ'εξοχήν πειραματισμοί. Επίσης δεν ξέρω αν χρησιμοποιώντας ακατέργαστο έχει νόημα στην παρασκευή σαπουνιού, ίσως να είναι υπερβολή (δεν το έχω δοκιμάσει όμως και δεν ξέρω).

Φίλε μου χωρίς να είμαι ειδικός στην παρασκευή σαπουνιών, πιστεύω ότι έχει νόημα και εκεί η διαφορά επεξεργασμένου-μη επεξεργασμένου.

Καμία σχέση ότι λάδι έχω πάρει σε επεξεργασμένο με το αντίστοιχο μη επεξεργασμένο... Σε ποιότητα, μυρωδιά (τα αγνά μυρίζουν φυσικά, τα επεξεργασμένα βρωμάνε μηχανίλα), σε υφή (πολύ πιο πυκνά τα αγνά) και σε αίσθηση (στο δέρμα απλά καμία σχέση). Η μόνη διαφορά είναι στην τιμή που τα κατεργασμένα τα βρίσκεις με 2 ευρώ, ενώ τα άλλα ξεκινούν από 6-7 ευρώ αναλόγως το λάδι.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Χρησιμοπιοιω Unrefined Shea Butter καθε βραδυ πριν παω για νανι εδω και εναν μηνα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Η λιγη ακμη που ειχα εχει υποχωρησει αισθητα και τα δερμα μου δειχνει πιο ζωντανο, ακομη κατι το οποιο παρατηρησα ειναι οτι απο οταν αρχισα να χρησιμοποιω USB μπορω να ξυριζομαι μερα παρα μερα χωρις να ερεθιζεται το δερμα μου, κατι το οποιο συνεβαινε παλια. Ακομη ειναι και μια πολυ καλη λυση για οποιον ψαχνει μια ποιοτικη λυση ενυδατωσης με μικρο κοστος μιας και η ποσοτητα που πρεπει να χρησιμοποιησεις ειναι πολυ μικρη (σαν ενα μπιζελι) και η τιμη πωλησης του λογικη (5 euro τα 100 gr). Το συστηνω ανεπιφυλακτα!!!!
Το Ιασονας με Ο
nikos.a

Χωρις παρεξηγηση, το βουτυρο καριτε δεν μπορει να θεραπευσει ακμη, ιδιαιτερα αν ειναι παθολογικη. Υπαρχουν αλλα προιοντα της φυσης που μπορουν να το κανουν και βαζουν κατω πολλες ακριβες επωνυμες κρεμες. Mαλλον η οποια υποχωρηση, οπως λες, εγινε απο ενα συνολο παραγοντων... Τελος, οσον αφορα την ενυδατωση προσωπου δεν μπορει να συγκριθει με ενα φυσικο gel αλοης, το οποιο μπορει αμα ψαξει κανεις να το βρει πολυ ευκολα για 3-4Ε το βαζακι.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Προς Θεου δεν ανεφερα πουθενα οτι πλεον εχω προσωπο γυαλι. Η βελτιωση που ανεφερα πρεπει να εχει βαση στις αντιφλεγμονωδεις δρασεις του καριτε. Το gel αλοης ειναι ενδιαφερον, ωστοσο εχω ακουσει καλα λογια σε σχεση με τις επουλωτικες του δρασεις και οχι τοσο για τις ενυδατικες του. Αν μπορεις κανε ενα θεμα με τις εντυπωσεις σου.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Νίκο το καριτέ φυσικά και μπορεί να μειώσει την ακμή (το αναφερω και στο πρώτο ποστ του θέματος). Δεν θα μπορούσε με τίποτα να την θεραπευσει όπως δεν μπορεί ´αλλωστε καμία στον κόσμο κρέμα, καθότι η ακμή εμφανίζεται και αναπτυςεται λόγω ορμονικών διαταραχων κατά βάση στην περίοδο της εφηβειας. Οσο λοιπόν υφισταται αυτη η διαταραχή καμια διαδερμική αγωγή δεν μπορει να θεραπευσει την ακμή. Διαφορα προιοντα όμως ανάμεσα στα οποία τοσο το καριτέ οσο και η αλόη που αναφέρεις, μπορουν να δημιουργησουν ενα περιβάλον αντισηψιας, καθαριότητας, ρύθμισης του ph του δέρματος, επούλωσης, κλπ με στοχο την μείωση των συμπτωμάτων της ακμής.
Οσον αφορά την ενυδάτωση μαλλον θα συμφωνήσω με τον Ιασονα στο οτι η αλόη εχει πολύ πιο εντονο το στοιχειο της επούλωσης χωρις φυσικά να αναιρούνται οι ενυδατικές της ιδιότητες αλλά το καρΙτέ είναι σαφώς καλύτερο οσον αφορά τις ενυδατικές του ιδιότητες.
Άρης
nikos.a

Ισως θα επρεπε να ημουν ξεκαθαρος απο την αρχη. Το καριτε μπορει οπως λες να "μειωσει" την ακμη απο την αποψη οτι δημιουργειται ενα φιλικο περιβαλλον για την επιδερμιδα, βοηθαει στην ελαστικοτητα του δερματος, εχει αντιοξειδωτικη δραση. Αρα μιλαμε για καθαρη επιδερμιδα. Αυτο το κανουν πολλα προιοντα. Δεν μπορεις να πεις ομως οτι ενδεικνυται για ακμη... Τα προιοντα που ηθελα να πω και δεν ειπα, απο την αποψη οτι θα βγαιναμε εκτος τοπικ, ειναι το ελαιο tea tree και το βαμμα θυμαριου. Αντισηπτικη, αντιφλεγμονωδης, αντιβακτηριακη, αντιμικροβιακη δραση. Μπορειτε απλα να τα googleαρε τε. Για μενα καλα εκανε ο Ιασονας και με ρωτησε μεσω πμ το πρωι, που και του απαντησα. Εγω παντως για ενυδατωση αλλα και για επουλωση οπως λετε αν χρειαστει, χρησιμοποιω μετα το ξυρισμα φυσικο gel αλοης με λαδι καλεντουλας. Εκπληκτικη αισθηση. Σαν να μην περασε ξυραφι απο πανω σου. Απορροφηση ερεθισμων σχεδον αμεσως. Μετα απο asl ειναι ο,τι καλυτερο.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ακουγεται πολυ ενδιαφερον το τζελ αλοης με λαδι καλεντουλας.θα το δοκιμασω.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Συμφωνώ. Υπάρχει κάποιο έτοιμο, τυποποιημένο προιόν, Νίκο, που παίρνεις απο φαρμακείο ή απο το λιμάνι ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σ'αυτην την εταιρια πιστευω οτι θα βρεις κατι.ειναι ο μεγαλυτερος διακινητης σκευασματων αλοης παγκοσμιως.
nikos.a

Μπορεί να τα βρει κανείς σε κατάστημα με διάφορα έλαια, witch hazel κλπ. του κέντρου ή από το iherb. Η συνταγή είναι εύκολη, την αναλογία τη βρίσκεις σε διάφορα site. Δυστυχώς το είχε φτιάξει άλλος για μένα, ήταν δώρο και δεν γνωρίζω αναλογίες και λοιπά. Πάντως αξίζει 100% να το φτιάξει κάποιος. Το χρησιμοποιούσα για πάρα πολύ καιρό, ώσπου ήθελα κάτι πιο αρωματικό, κάτι πιο λεμονάτο. Η αίσθηση όμως του προσώπου μετά την εφαρμογή είναι το κάτι άλλο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”