Αντρική εμφάνιση και υγιεινή

Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Μήπως επειδή ανακαλύψατε την Αμερική?
Let the music play
NavalArchitect

Έχω ακούσει κι εγώ 1-2 φορές από κοπέλες για το θέμα της υγιεινής των ανδρών. Είναι γεγονός πως πολλοί από εμάς δεν προσέχουμε όσο θα έπρεπε. Δεν φροντίζουμε την υγιεινή μας ως είθισται, και μπορεί μεν να μην το παρατηρούμε αλλά κάποιοι άλλοι το κοιτούν (και καλά κάνουν).
Lilith έγραψε: 10 Οκτ 2018, 16:01 ...
Να ένα πολύ ωραίο χέρι
...
Για το χέρι δεν ξέρω, όμως το καλό είναι εχθρός του καλύτερου.

Εικόνα

Η πλατίνα και πιό διακριτική για έναν άντρα είναι, και πιό πολύτιμη ως μέταλλο σε σχέση με το χρυσό.
Το background βέβαια λείπει, αλλά αυτά είναι τεχνικά θέματα που τακτοποιούνται όταν ξέρει κάποιος το πώς.

Το χέρι πάντως όσο 'όμορφο' κι αν είναι, αν δε νοιάζεται για τον εαυτό του ή για το κορίτσι που έχει δίπλα του, δουλειά δεν γίνεται και καλό ριζικό δεν υπάρχει. Οι συνήθειες και ο χαρακτήρας που αναπτύσσεις στην πορεία του χρόνου είναι αυτά που θα σε κάνουν να ξεχωρίσεις - όχι τα ταλέντα που μπορεί να έχεις.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 10:31
5
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 8 times
Been thanked: 84 times
Ηλικία: 42

NavalArchitect έγραψε: 11 Οκτ 2018, 11:20 Το χέρι πάντως όσο 'όμορφο' κι αν είναι, αν δε νοιάζεται για τον εαυτό του ή για το κορίτσι που έχει δίπλα του, δουλειά δεν γίνεται και καλό ριζικό δεν υπάρχει. Οι συνήθειες και ο χαρακτήρας που αναπτύσσεις στην πορεία του χρόνου είναι αυτά που θα σε κάνουν να ξεχωρίσεις - όχι τα ταλέντα που μπορεί να έχεις.
Συμφωνώ απόλυτα αλλά για να φτάσουμε στο σημείο να έχουμε κάποιον δίπλα μας θα πρέπει να προσέχουμε την υγιεινή μας, διαφορετικά απλά ο κόσμος δεν θέλει να μας πλησιάσει για οποιονδήποτε λόγο.
Υπάρχει άνθρωπος στο κτήριο όπου εργάζομαι που όταν μπαίνει στο ασανσέρ δεν θέλει ούτε ο θυρωρός να βρίσκεται μέσα. Πως θα πλησιάσει λοιπόν κάποια γυναίκα για να γνωρίσει τον χαρακτήρα του;

Κάποια από αυτά που ανέφερα μπορεί να ακούγονται ακραία, όμως σίγουρα τα έχω δει διάσπαρτα στη ζωή μου παντού γύρω μου.

Όσο αφορα το χέρι με την κάρτα δεν το έβαλα για την κάρτα αλλά για το χέρι.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Κάτι που δεν ανέφερες στο αρχικό σου ποστ αγαπητή,είναι με ποιά διάθεση τα γράφεις όλα αυτά.
Συμβουλής,υποδείξεως,ή απλά για να μάθουμε την γυναικεία οπτική επί του θέματος;
Καλό θα ήταν να το διευκρινήσεις πάντως,γιατί ένιωσα έναν 'διδακτικό' τόνο στα γραφόμενά σου
χωρίς να σου έχω ζητήσει συμβουλές επί όσων πραγματεύεσαι.
Και,προσωπικά,δεν έχω ανάγκη από κάποιον να μου πει πώς να προσέξω την υγιεινή και την εμφάνισή μου.
Γνωρίζω ακριβώς τί πρέπει να κάνω και για ποιό λόγο.
Υπό αυτήν την έννοια,ήταν αγενές -κατά τη γνώμη μου- το θέμα που δημιούργησες,
από τη στιγμή μάλιστα που δεν υπήρξε σχετική ερώτηση μέλους για το τί,και πώς,θα έπρεπε να βελτιώσει στην υγιεινή και την εμφάνισή του.

Και,τέλος,η γνώμη μου είναι πως τα πάντα είναι ζήτημα αυτοσεβασμού.Δεν έχει να κάνει με συνήθειες,με αυταρέσκεια,με την προσπάθεια να προσελκύσεις το αντίθετο (ή και το ίδιο,μερικές φορές) φύλο,αλλά με το να σέβεσαι τον εαυτό σου.
Όλα τα υπόλοιπα είναι απόρροια αυτού.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Καλησπερα κι απο μενα!
Ευχαριστουμε για τον κοπο που καταβαλατε και τον χρονο που αφιερωσατε για το κειμενο.
Εχω στο νου μου ως βασικο αξιωμα (στο συγκεκριμενο φορουμ) το γεγονος οτι κανείς -για να δραστηριοποιειται εδω- δεν αμελει το κεφαλαιο "καθαριοτητα". Δηλαδη δεν πιστευω πως υπαρχει ατομο που να κανει μπανιο με το αποσμητικο αντι να κανει κανονικο μπανιο! :D Θλιβερο αλλα ειναι πραγματικοτητα εκει εξω, νομιζω οι περισσοτεροι το γνωριζουμε εμπειρικα.

Θεωρω πως αν καποιος τηρει το παραπανω (στο μυαλο μου αξιωμα), ορισμενα επονται σε σημασια διχως αυτη να χανεται. Πιο συγκεκριμενα:
Αναφορικα με τα νυχια, το ιδανικο οπως γραφετε ειναι τα κομμενα και τριμαρισμενα. Θα ηθελα να επισημανω πως καποιος στο ενα χερι μπορει να εχει μεγαλυτερα του συνηθισμενου νυχια, ομοιομορφα, διχως να βγαζει μεσημεριανο απο αυτα (!), και εχοντας ριξει δουλεια στο λιμαρισμα για το σχημα τους. Η ειλικρινης ερωτηση επ'αυτου ειναι αν το γνωριζουν οι περισσοτερες γυναικες. Μερικα ειδη κιθαρας δεν παιζονται και δεν μπορουν να παιχτουν με πενα. Ή αν αντικρυσουν ενα θεαμα οπως το παραπανω το βαζουν στην ιδια κατηγορια με τα αντιπαραδειγματα;

Θα ηθελα να προσθεσω στην κουβεντα οτι σε περιοδους (που εχουν παρελθει ανεπιστρεπτι) στις οποιες δεν φροντιζα τον εαυτο μου (ειπαμε παντα εξαιρειται η καθαριοτητα), κυριως οσον αφορα το ντυσιμο και διατηρωντας μια μιζερη σταση (ενδεικτικο της μειωμενης αυτοπεποιθησης) παρουσιαστηκαν ευκαιριες για φλερτ, ποσοτικα και ποιοτικα, τις οποιες δεν εκμεταλλευθηκα λογω της προαναφερθεισας στασης. Συνιστα κατι το αξιοπεριεργο και θελησα να το μοιραστω.
Απο τη στιγμη που αρχισα να προσεχω την εμφανιση μου (και δεν ντυνομαι οπως ο τυπικος Ελληνας 24αρης-25αρης, χωρις να αποτελει αξιολογικη διαφορα υπογραμμιζω) αλλα με πουκαμισο, πολο (μακρυ ή κοντο μανικι) και σχεδον παντα σακακι, παντελονι chino ή κλασσικο, και βρισκομενος πλεον σε περιβαλλον με τη συντριπτικη πλειοψηφια να ειναι γυναικες, με σταση διαφορετικη απο εκεινη του αυτο-εγκλωβισμου, τα μονοπατια για φλερτ μειωθηκαν δραματικα.
Η τελευταια παραγραφος ως καθησυχαστικη (;) απευθυνση σε κυριους και ως αναφορα σε τυχον ανυπολογιστους και ασταθμιτους παραγοντες.
Τα οσα αναφερονται στην αρχικη δημοσιευση μπαινουν στη συναρτηση υστερα απο το κεφαλαιο αυτοσεβασμος, συμφωνωντας με τον Διονυση, και θελω να πιστευω οχι ως μανιφεστο επιτυχιας σε σχεση με το αλλο φυλο. Μπορει να το εξελαβα ο ιδιος λαθος, αλλα κι εγω απο τα υφολογικα στοιχεια του κειμενου αυτο διαπιστωσα.

Ζητω συγγνωμη αν κουρασα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Παιδιά νομίζω ότι παρασοβάρεψε το θέμα.

Δεν νομίζω ότι η Lilith ήθελε να θίξει ή να προσβάλει κανέναν.
Άνοιξε ένα θέμα, εξέθεσε την άποψή της (και πολλών ενδεχομένως γυναικών μαζί με εκείνη) και ως εκεί.
Δεν ένοιωσα ότι προσπάθησε να επιβάλει ως σωστή ή γυναικείως αποδεκτή στάση αυτή που προτείνει.

Όπως ακριβώς αλλάζουμε κανάλι στην τηλ όταν κάτι δεν μας αρέσει (που στην τελική μπορεί να αρέσει σε κάποιον άλλο), έτσι και εδώ αν δεν συμφωνούμε μπορουμε είτε να διαφωνήσουμε εκφράζοντας την άποψή μας ή απλώς να μην δώσουμε σημασία στα γραφόμενά της.

Νομίζω ότι μπορεί η κουβεντούλα αυτή να γίνει λίγο πιο ανάλαφρη ...

π.χ
εγώ είμαι μια ψηλή, ελαφρώς καραφλή αλλά πανέμορφη αρκουδίτσα ... και μάλιστα περήφανη ... Και εννοείται ότι θα παραμείνω αρκουδίτσα !!!
Προσέχω τον εαυτό μου, γιατι πρώτιστα, αρέσει σε εμένα και έπειτα στην οικογένεια και τον περίγυρο.

Διαβάζω την άποψή της, την φιλτράρω και κρατάω ότι θέλω.

Φιλικά προς όλες τις κατευθύνσεις ... :helt :text-lol:
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Lilith
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 10:31
5
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 8 times
Been thanked: 84 times
Ηλικία: 42

paratairosexthros έγραψε: 11 Οκτ 2018, 12:50 Κάτι που δεν ανέφερες στο αρχικό σου ποστ αγαπητή,είναι με ποιά διάθεση τα γράφεις όλα αυτά.
Συμβουλής,υποδείξεως,ή απλά για να μάθουμε την γυναικεία οπτική επί του θέματος;
Τα έγραψα διότι είχε ξεκινήσει συζήτηση σε άλλο νήμα (μπορούν να στο επιβεβαιώσουν όσοι συμμετείχαν σε αυτή) με κάθε καλή διάθεση και πάνω απ' όλα με δόση χιούμορ (δεν επιλέχθηκαν τυχαία οι φωτογραφίες) αν και περίμενα να έχει γίνει κατανοητό κάτι τέτοιο μιας και τέτοιες εικόνες γύρω μας εκεί έξω μόνο γέλια προκαλούν.
paratairosexthros έγραψε: 11 Οκτ 2018, 12:50Καλό θα ήταν να το διευκρινήσεις πάντως,γιατί ένιωσα έναν 'διδακτικό' τόνο στα γραφόμενά σου
χωρίς να σου έχω ζητήσει συμβουλές επί όσων πραγματεύεσαι.
Αυτό είναι ένα θέμα για το οποίο δεν μπορώ να κάνω κάτι και σίγουρα δεν τα έγραψα κατηγορώντας κάποιον χρήστη του forum από την στιγμή που δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν. Επίσης αν ήθελα να τα πω σε κάποιον συγκεκριμένα το forum μας δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιούμε τα προσωπικά μηνύματα.
paratairosexthros έγραψε: 11 Οκτ 2018, 12:50Και,προσωπικά,δεν έχω ανάγκη από κάποιον να μου πει πώς να προσέξω την υγιεινή και την εμφάνισή μου. Γνωρίζω ακριβώς τί πρέπει να κάνω και για ποιό λόγο.
Ακριβώς! Το ίδιο θα ισχύει σίγουρα για πάρα πολλούς χρήστες εδώ μέσα, γι' αυτό κιόλας τον λόγο δεν σχολίασαν κάτι επί του θέματος εφοσον δεν τους ενδιέφερε. Έχω γράψει για παράδειγμα κείμενο για την γυναικεία ένδυση αλλά από την στιγμή που δεν αφορούσε κανέναν και κανένας δεν μπορούσε να με βοηθήσει, κανένας δεν σχολιάσε και καλώς έπραξαν.

paratairosexthros έγραψε: 11 Οκτ 2018, 12:50Υπό αυτήν την έννοια,ήταν αγενές -κατά τη γνώμη μου- το θέμα που δημιούργησες,
από τη στιγμή μάλιστα που δεν υπήρξε σχετική ερώτηση μέλους για το τί,και πώς,θα έπρεπε να βελτιώσει στην υγιεινή και την εμφάνισή του.
Όπως ανέφερα ήδη έχει γίνει συζήτηση σε άλλα νήματα και σίγουρα τα άτομα που μου πρότειναν να γράψω πάντα με χιουμοριστικη διάθεση σίγουρα δεν έχουν θέματα βελτίωσης.

Iapetos έγραψε: 11 Οκτ 2018, 13:29 Εχω στο νου μου ως βασικο αξιωμα (στο συγκεκριμενο φορουμ) το γεγονος οτι κανείς -για να δραστηριοποιειται εδω- δεν αμελει το κεφαλαιο "καθαριοτητα". Δηλαδη δεν πιστευω πως υπαρχει ατομο που να κανει μπανιο με το αποσμητικο αντι να κανει κανονικο μπανιο! :D Θλιβερο αλλα ειναι πραγματικοτητα εκει εξω, νομιζω οι περισσοτεροι το γνωριζουμε εμπειρικα.
Ο τύπος που προανέφερα στο κτήριο στο οποίο εργάζομαι πάντως να είσαι σίγουρος ότι και ξυρισμένος είναι και στα 2 μέτρα καθαρός σου φαίνεται μέχρι να πλησιάσεις :D
Iapetos έγραψε: 11 Οκτ 2018, 13:29 Θα ηθελα να επισημανω πως καποιος στο ενα χερι μπορει να εχει μεγαλυτερα του συνηθισμενου νυχια, ομοιομορφα, διχως να βγαζει μεσημεριανο απο αυτα (!), και εχοντας ριξει δουλεια στο λιμαρισμα για το σχημα τους. Η ειλικρινης ερωτηση επ'αυτου ειναι αν το γνωριζουν οι περισσοτερες γυναικες. Μερικα ειδη κιθαρας δεν παιζονται και δεν μπορουν να παιχτουν με πενα. Ή αν αντικρυσουν ενα θεαμα οπως το παραπανω το βαζουν στην ιδια κατηγορια με τα αντιπαραδειγματα;
Το συγκεκριμένο το γνωρίζουν μόνο όσοι παίζουν κλασσική κιθάρα ή κάποιο άλλο σχετικό έγχορδο. Δεν γνωρίζω πόσο αποκρουστικό μπορεί να φανεί σε κάποιους ανθρώπους αυτό. Προσωπικά το γνωρίζω και δεν ενοχλούμαι διότι το συγκεκριμένο χέρι είναι για κάποιο λόγο έτσι.


Α
Iapetos έγραψε: 11 Οκτ 2018, 13:29 Τα οσα αναφερονται στην αρχικη δημοσιευση μπαινουν στη συναρτηση υστερα απο το κεφαλαιο αυτοσεβασμος, συμφωνωντας με τον Διονυση, και θελω να πιστευω οχι ως μανιφεστο επιτυχιας σε σχεση με το αλλο φυλο. Μπορει να το εξελαβα ο ιδιος λαθος, αλλα κι εγω απο τα υφολογικα στοιχεια του κειμενου αυτο διαπιστωσα.
Ο σκοπός της αρχικής δημοσίευσης ήταν απλά ενημερωτικός με μια δόση χιούμορ και ουδεμία σχέση έχει με μανιφέστο επιτυχίας σε σχέση με το άλλο φύλο. Η καθαριότητα αφορά άντρες και γυναίκες. Είναι ένας άγραφος κανόνας που φέρνει τους ανθρώπους κοντά μας, είτε αναφερόμαστε σε ερωτικές σχέσεις, φιλικές, επαγγελματικές ή καθαρά ανάγκης συνύπαρξης στον ίδιο χώρο.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οποτε αν ηταν καποιου ειδους χρονογραφημα μπορουσε να μπει σε αλλο σημειο του φορουμ ως τετοιο.

Το οτι μπαινει ομως στο "Περιποιηση σωματος" ειτε γιατι οι "μαμαδιστικες" συμβουλες ερχονται καπως αργα σε ανθρωπους 40, 50 αλλα και 60 χρονων με ξεκαθαρες αποψεις και πεποιθησεις που μπορει να συμφωνουν στο θεμα καθαριοτητας με εσενα αλλα δεν εχουν διαθεση να δεχτουν κυρηγματα στην εμφανιση τους, ειτε γιατι οι σελιδες του "Κοσμοπολιταν" δεν πολυκολλανε σε ενα φορουμ με κυριο αντικειμενο το παραδοσιακο αντρικο ξυρισμα (αλλα και ενδυση, υποδυση κλπ).

Το πιο σοβαρο κομματι του κειμενου, γιατι καποια πραγματα τα εγραψες χωρις διαθεση χιουμορ - φανηκε λιγο απαιδευτο. Στο σημειο της συζητησης σου με Γυναικολογο - θα πρεπε να παρεις και μια αποψη απο Ανθρωπολογο, ισως εκπλαγεις απο τη διασταση αποψεων. Για την ιστορια, οι τριμαρισμενες τριχες, τσιμπουν απιστευτα περισσοτερο απο τις φυσικου μηκους, στα ερωτογενη σημεια που ανεφερες, προκαλωντας πολυ συχνα δυσφορια ή και γελια.

Επισης δεν ανεφερες πουθενα κριτικη (ή συμβουλες ?) για την επικρατουσα ανδρικη ταση των αποτριχωμενων στους ωμους ? στη πλατη ? στους γλουτους ? αλλα με μουρη μακρυτριχου χιμπατζη.

Γενικα δεν ειμαι σιγουρος ποιο σκοπο εξυπηρετουν - περαν του τρολαρισματος - τετοια κειμενα σε ενα φορουμ το οποιο δηλωνει "αποκλειστικα για αντρες".
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

...ΖΖΖΖΖΖΖΖΝΝΝΝΤΤΤΟΥΠ.....Bullseye
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

...O tempora o mores...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”