Σαμπουάν Καραβάκι Παπουτσάνη με Χαμομήλι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Τα προϊόντα του Παπουτσάνη είναι απο τα αγαπημένα μου (και πολλών άλλων πιστεύω)
από την εποχή του σαπουνιού "Μαρουλιού" και της διαφήμισης σαμπουάν που έλεγε:
Ο Παπουτσάνης έχει βγάλει
για όλη σας τη φαμελιά
σ'ένα τεράστιο μπουκάλι
λουσιμό για τα μαλλιά
:D

:hellas3
Έτσι θέλοντας να βάλω στο "ροτέϊσο" και το Καραβάκι του,
άν θέλετε όσοι το χρησιμοποιείτε πείτε δυό τρία λόγια.
Το βλέπω στα 2-3 ευρώ το ΛΙΤΡΟ. Είναι καλό άν και τόσο φθηνό;
Ή θέλει τεράστια ποσότητα για να κάνει δουλειά, οπότε το λίτρο είναι σαν να είναι μισόλιτρο;
Το παραπάνω λίνκ της "lista" το έβαλα γιατί μάλλον απο κεί θα παραγγείλω γιατί εδώ το τοπικό Τζάμπο και ο Σκλαβενίτης
δεν φέρνουν με τίποτε. Και Σαλονίκη δε βλέπω να "κατεβαίνω" σύντομα... :(
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Επαμεινώνδα,επειδή και εγώ το έψαχνα καιρό,πρόσφατα το αγόρασα από το Τζάμπο στο Κόσμος,Αν.Θεσσαλονίκης.
Το πήρα πακέτο με το -μπλε- αφρόλουτρο.Τιμή κάπου στα 2 ευρώ έκαστο.
Ωραίο ήπιο άρωμα.Απαλά αφήνει τα μαλλιά.
Αλλά.Το μπουκάλι του είναι για πέταμα.Επιεικώς.Είναι πολύ μαλακό και βαθουλώνει πανεύκολα,και αν δοκιμάσεις να το πιάσεις με το ένα χέρι,
γιατί όταν κάνεις μπάνιο σπάνια έχεις και τα δύο ελεύθερα,θα σου φύγει στα σίγουρα και πάει μετά το σαμπουάν.
Το μπουκάλι δεν ξέρω αν διαλυθεί πέφτοντας,αλλά το ότι θα σου φύγει μεγάλη ποσότητα περιεχομένου και το ότι
πρέπει να αφήνεις το τηλέφωνο του μπάνιου για πιάνεις το μπουκάλι και με τα δυο χέρια,εμένα με ξενέρωσε.
Το ίδιο ισχύει και για το μπουκάλι του αφρόλουτρου.Αν δεν σε ενοχλεί η κάκιστη ποιότητα του μπουκαλιού,τότε πάρτο.
Θα σε εκνευρίσει όμως,στο εγγυώμαι.
Καλά λουσίματα!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Έχω κενά μπουκάλια από Herbal Essences, μικρά αλλά και μεγάλα, που είναι σκληρά και βολικά,
εκεί βάζω/μεταγγίζω και άλλα που δεν βολεύουν οι συσκευασίες τους, πχ Πετίτ Μαρσεγιέζ, Wash and Go.
Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την επαναχρησιμοποίησή τους - από πλευράς υγιεινής εννοώ-
όπως με τα μπουκάλια νερού που δεν πρέπει να τα ξαναχρησιμοποιούμε για πόσιμα/εδώδιμα, έτσι δεν είναι;
Όσο για το τηλέφωνο, πάντα το αφήνω, βάζω το σαμπουάν στην αριστερή χούφτα, θέλω να βλέπω
πόσο βάζω...
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Tότε τί το συζητάμε;Βουρ.
Αφού έχεις καβατζομπούκαλα,μια χαρά.Αρκεί να έχουν ξεμυρίσει,για να μην μπερδέψεις τα αρώματα.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Νώντα εγώ το χρησιμοποιούσα αρκετά χρόνια, πριν γυρίσω στα σαπούνια για το κεφάλι. Είναι μακράν το καλύτερο από τα σαμπουάν που χρησιμοποίησα κατά καιρούς, καθάριζε πολύ καλά για σαμπουάν και ωραίο άρωμα που σε γυρνάει στα παιδικά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Το οτι δεν αφρίζει πολύ που γράφετε εσύ και ο Ηλίας ...
Ξέρω οτι δεν έχει σχέση ο πλούσιος αφρός με το καλό καθάρισμα, αλλά μου αρέσει να αφρίζει πολύ
είτε το σαμπουάν είτε το σαπούνι σε μαλλιά, σώμα, χέρια.
Πάντως θα πάρω ένα και θα σας πώ.
Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα σαμπουάν που έχουν τέτοιες χαμηλές τιμές για λίτρο, θέλουν
αρκετή ποσότητα για πλούσιο αφρό όπως αρέσει σε μένα.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

To πρασινο σαπουνι στα 250gr ειναι οτι πρεπει οχι μονο για λουσιμο αλλα για ολο το σωμα και φυσικα και για pre-shave Γιατρε μου, και βρισκεται σχεδον παντου(Σκλαβενιτη, Χοντους,Χαρμανη)στα .80λεπτα και κατω!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Νικόλα στο "ροτέϊσο" έχω και άσπρο σαπούνι Μανιάτικο σπιτικό του Θείου, αλλά πού και πού
χρησιμοποιώ και το "μοσχοσάπουνο" (Παπουτσάνη, Lidl (Kappus είναι των Lidl) κλπ) και για τα μαλλιά.
Μιά χαρά και τα σαπούνια, αλλά άλλο τα σαπούνια, άλλο τα καλά σαμπουάν.
Και το Τάϊντ και το ΡΟΛ κάνουν μαλλί μπαμπάκι αλλά δέν είναι και ότι καλύτερο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”