Πλύσιμο στην ευαίσθητη περιοχή

Απάντηση
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Πριν λίγες μέρες έπαθα κάτι σαν βαλανίτιδα.

Ο γιατρός δεν είναι σίγουρος για το τί ήταν καθώς όλες οι εξετάσεις για βακτήρια και σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα βγήκαν αρνητικές.
Μου είπε πως πιθανότητα να ήταν μύκητες κι όταν τον ρώτησα πως προήλθαν μου είπε πως αυτό μπορεί να συμβεί είτε από υπερβολική βρωμιά είτε από υπερβολική καθαριότητα με χρήση σαπουνιού στην περιοχή. Επίσης υπάρχει και η άλλη περίπτωση να αντέδρασα στην χρήση κάποιου χημικού από το αφρόλουτρο.

Γενικά μου είπε ο γιατρός πως το πλύσιμο με σαπούνι στην περιοχή μπορεί να επηρρεάσει την χλωρίδα μικροοργανισμών και να ευνοήσει την ανάπτυξη μυκητών. Μου πρότεινε πλύσιμο μόνο με νερό ή ειδικό σαπούνι.
  • Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία;
  • Εσείς τι κάνετε για την υγιεινή της περιοχής;
  • Έχετε να προτείνετε κάποιο τέτοιο προϊόν;
angvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:04
6
Been thanked: 55 times

Καλημέρα Στέλιο,

Οι συνήθεις λόγοι είναι η καλή καθαριότητα οι έντονη (προφανώς) τριχοφυια, μολυνσεις (τουαλέτες, γυμναστηρια) ασθένειες όπως ο διαβήτης, κι η αντίδραση σε φαρμακευτικές αγωγές (αντιβιωσεις, καταστολή ανοσοποιητικού).
Εάν κάτι απ'ολα αυτά δεν το είχες στη λίστα σου τότε κοίταξε το :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 06 Δεκ 2017, 09:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Εκτός θέματος
Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα.


Ευχαριστώ,

Αντώνης
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Πλυσιμο με σαπουνακι μετα την ουρηση και καλο στεγνωμα.
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

angvar έγραψε: 06 Δεκ 2017, 08:46 Καλημέρα Στέλιο,

Οι συνήθεις λόγοι είναι η καλή καθαριότητα οι έντονη (προφανώς) τριχοφυια, μολυνσεις (τουαλέτες, γυμναστηρια) ασθένειες όπως ο διαβήτης, κι η αντίδραση σε φαρμακευτικές αγωγές (αντιβιωσεις, καταστολή ανοσοποιητικού).
Εάν κάτι απ'ολα αυτά δεν το είχες στη λίστα σου τότε κοίταξε το :)
Αν πρόκειται για μόλυνση είναι εντός της λίστας σου έτσι κι αλλιώς αλλά δεν μπορώ να το ξέρω.
Επιπλέον υπάρχει και η πιθανότητα που μου ανέφερε ο γιατρός να φταίει η υπερβολική καθαριότητα με χρήση κοινού σαπουνιού ή κάποιο χημικό απ τα αφρόλουτρα.
Γι αυτό και ρώτησα για ειδικά προιόντα για την ευαίσθητη περιοχή.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Θες να πεις οτι ο γιατρος σου δεν σου ειπε με τι να πλενεσαι απο εδω και περα ? Φιλε Στελιο, στα αληθεια προτιμας να ακουσεις γνωμες απο μελη του φορουμ, αντι να ρωτησεις τον γιατρο σου ή τον φαρμακοποιο σου σχετικα με τα προιοντα που υπαρχουν για πλυσιμο της "ευαισθητης" περιοχης ?
Εικόνα
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Όχι δεν θέλω να σου πω πως ο γιατρός δεν μου είπε με τι να πλένομαι γιατί αν διάβαζες το πρώτο post θα έβλεπες πως γράφω πως μου είπε.
Μου είπε ή με σκέτο νερό ή με ειδικά σαπούνια για την ευαίσθητη περιοχή. Προφανώς δεν μου πρότεινε μάρκα σαπουνιού αλλά κατηγορία.
Γι αυτό κι εγώ ρώτησα εδώ αν χρησιμοποιεί κανείς και από ποια μάρκα είναι ευχαριστημένος. Προφανώς και θα ρωτήσω και τον φαρμακοποιό μου αλλά το να ακούσω μερικές επιπλέον γνώμες δεν βλάπτει.

Τώρα ποιο είναι το πρόβλημα με αυτή μου την ερώτηση δεν καταλαβαίνω. Δεν ρώτησα για φάρμακα, για σαπούνια ρώτησα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 07 Δεκ 2017, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

MYCOGEL BIORGA GEL NETTOYANT MOUSSANT 150ML
Εικόνα

Στα Φαρμακεια
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”