Φίλτρα νερού για ντους

Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ψάχνομαι το τελευταίο καιρό να αγοράσω ένα φίλτρο νερού για το ντους, καθώς η σχέση μου με το χλώριο δεν είναι και η καλύτερη. Κοιτώντας στο διαδίκτυο λοιπόν, μου δημιουργείται η εντύπωση οτι η κοροιδία πάει σύννεφο και οτι πολλά από τα φίλτρα είναι απάτες.

Εάν έχει δοκιμάσει κανείς τέτοιου είδους φίλτρο, ας μας πει απόψεις ή και να μας προτείνει κάποιο.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο, γιατί θέλεις να αφαιρέσεις το χλώριο;
Μου φαίνεται οτι τα φίλτρα με ενεργό άνθρακα αφαιρούν το χλώριο αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν για ντους.
Εμείς έχουμε ένα φίλτρο άνθρακα για τη βρύση, δεν ξέρω αν κάνει δουλειά αλλά μου φαίνεται ότι τουλάχιστον βελτιώνει τη γεύση του νερού!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλημέρα Δημήτρη.
Έχω αρκετά ευαίσθητο δέρμα και έχω την εντύπωση οτι το χλώριο μου ξηραίνει το δέρμα. Κάποιες φορές ειδικά στο πρόσωπο έχω και κνησμό. Μη φανταστείς δραματικά πράγματα, αλλά κατα καιρούς δοκιμάζω εμφιαλωμένο νερό για πλύσιμο προσώπου και δεν έχω τέτοια θέματα. Εξάλλου είναι γεγονός οτι πολλοί έχουν θέμα με το χλώριο και μου φαίνεται είμαι ένας απ' αυτούς! Οπότε θα ήθελα να δοκιμάσω ένα φίλτρο για να δω αν θα έχει κάποια διαφορά.

Για το ντους έχει φίλτρα, όπως έχει και φίλτρα για τη κεντρική παροχή που είναι πιο ακριβά. Αυτό που διαβάζω είναι οτι τα φίλτρα πρέπει να έχουν πιστοποίηση NSF/ANSI, αλλά απ'οτι βλέπω παίζει και αρκετή απάτη.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο, έχεις σκληρό νερό στη παροχή; Μπορεί να είναι τα άλατα που σου προκαλούν ξηρό δέρμα.
Πολλοί στην Αμερική βάζουν ειδικά μηχανήματα που σπάνε τα άλατα στη παροχή και κάνουν το νερό μαλακό, αλλά είναι ακριβά.

Απάτη παίζει σίγουρα με τα φίλτρα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Μπορείς εναλλακτικά να τροφοδοτείς τη ντουζιέρα από δεξαμενή με εμφιαλωμένο νερό(δική σου).
Από την άλλη όλο και κάποιο φίλτρο θα υπάρχει.Ρώτα εκεί που πουλάνε είδη για πισίνες...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
NavalArchitect

Νίκο,

Χρειάζεσαι αυτό εδώ:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αυτό εδώ είναι το κουτί του:
Εικόνα

Εικόνα

Εγώ το πήρα πέρυσι από το Tokyu Hands στη Σιγκαπούρη.
Το κόστος του ήταν κάπου στα €200.

Είναι πάρα πολύ καλό στη δουλειά του, και δεν θέλει maintenance. Απλά ανανεώνονται οι κόκκοι φυκιών με το φως του ήλιου. Από τα λίγα που θυμάμαι (και χωρίς να μπω τώρα να δω) έχει αυτούς τους πράσινους κόκκους (από seaweed) οι οποίοι βγάζουν το νερό πάρα πολύ 'μαλακό', και κάνει το δέρμα πολύ πιό ωραίο σε αίσθηση μετά το μπάνιο/ντους. η πίεση που δίνει είναι πολύ καλή.

Αν κάνεις ένα search με "Jewel Shower Japan" θα το βρεις. Το έχει και το Rakuten απ'όσο είδα.
Δεν είναι φθηνό, αλλά όπως πολλά άλλα Ιαπωνέζικα προιόντα/ευρεσιτεχνίες είναι πάρα πολύ καλό.

Φωτογραφία από το διαδίκτυο:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δαιμόνιοι αυτοί οι Γιαπωνέζοι!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Πραγματικά δαιμόνιοι και είναι μανούλες σε κάτι τέτοια! Φαίνεται καλό και θα το κοιτάξω σοβαρά αφού το προτείνεις και το χρησιμοποιείς και εσύ. Ωστόσο είναι ακριβό αλλά από τη στιγμή που δε θέλει αλλαγή στα φίλτρα δε το λες και ασύμφορο. Από την άλλη πως θα το βλέπει ο ήλιος μέσα στο μπάνιο; Θα το βγάζω για ηλιοθεραπεία! :D

Δημήτρη στο κέντρο της Αθήνας μένω και υποτίθεται οτι η Αθήνα έχει εξαιρετική ποιότητα νερού. Λογικά δεν θα είναι ίδιο για όλους στην Αθήνα; Στο λέω επειδή δε είμαι σίγουρος οτι ξέρω πως να διακρίνω κατα πόσο είναι σκληρό ή όχι. Πάντως άλατα έχει...

Πάντως καλό θα ήταν να χρησιμοποιούμαι γενικότερα φίλτρα και για το πόσιμο νερό. Όχι τίποτα υπερ εξιδικευμένα και πανάκριβα φίλτρα τουλάχιστον για την Αθήνα, αλλά κάποια που να κρατούν όσο είναι δυνατόν περισσότερες επιβλαβείς για τον οργανισμό ουσίες.

Added in 1 hour 20 minutes 47 seconds:
Ωπ τώρα κατάλαβα οτι η τιμή είναι σε δολάρια Σιγκαπούρης. Οπότε είναι πιο χαμηλή η τιμή απ' οτι νόμιζα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Μετά από ψάξιμο, βρήκα ένα στην Ελληνική αγορά με όλα τα πιστοποιητικά. Είναι Αμερικανικής εταιρίας, η οποία είναι από τις παλαιότερες στο χώρο και έχει και στην Ελλάδα αντιπρόσωπο. Είναι αυτό. Οπότε λέω να αφήσω το Ιαπωνικό προς το παρόν και να πάρω αυτό. Ελπίζω να μην έιναι μούφα και να κάνει όντως δουλειά.

Όσο για το πόσιμο νερό, θα κοιτάξω αλλού καθώς της συγκεκριμένης εταιρίας είναι πανάκριβα. Εντάξει είπαμε, δε πίνουμε νερό και από τη Ψυττάλεια! :obscene-tolietclaw:

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Θα το δοκιμάσω και θα σας πω απόψεις.
Νίκος
stamagapiou
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Μαρ 2018, 16:49
6
Ηλικία: 34

Υπάρχουν φίλτρα ενεργού άνθρακα για το ντους για σκληρά μέταλλα χλώριο και άλατα τα οποία όμως είναι μικρά για της ποσότητες που χρειάζεσαι στο ντουζ.. χτίσιμο ποιούνται συνήθως σε ακραίες περιπτώσεις ή για βρεφακια ή θα πρέπει να μάθεις να πλένεστε με κουβά για να ελέγχεις την ποσότητα του νερού και να μην κάνεις σπατάλη νερού τουλάχιστον αυτού που χρησιμοποιείς από το φίλτρο το φίλτρο αυτό τοποθετείται μετά την βρύση του ντουζ υπάρχουν βέβαια πολύ μεγαλύτερα συστήματα και πολύ πολύ ακριβότερα που μπαίνουν στην κεντρική παροχή
Οτιδήποτε ποίο απλό μπορεί να λύσει το πρόβλημα σου μεν με άλατα και χλώριο αλλά να δημιουργήσουν αλλά προβλήματα αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω και για αυτά..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Μαρ 2018, 18:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”