Σαπούνια Cien

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ανοίγω θέμα για τα σαπουνάκια που έχουν τα LIDL , που τα χρησιμοποιώ συχνά
στο rotation (ναί γιά, όχι μόνο στο ξύρισμα rotation αλλά και στα σαπούνια μπάνιου :P)
γιατί τα φτιάχνει η K a p p u s.
Τα έχετε δοκιμάσει; Εγώ περισσότερο χρησιμοποιώ το "πράσινο" με το κλαδί ελιάς, λιγότερο
το γαλάζιο (maritin) και σπανιότερα το μέλι-γάλα το πορτοκαλί.
nikos.a

Θα πω για τα 2 τελευταία που έχει τύχει να δοκιμάσω.
Το γαλάζιο έχει άσχημο άρωμα, δεν μου άρεσε καθόλου, ενώ το μέλι γάλα είναι ψιλοαδιάφορο.
Κοινώς παρονομαστής και των 2 είναι ότι λιώνουν γρήγορα, σχεδόν με διπλάσια ταχύτητα από τα Παπουτσάνης, που απ' όλες τις απόψεις είναι πολύ ανώτερα.

Είναι από τα σαπούνια που δεν θα πρότεινα σε κάποιον να δοκιμάσει. Δεν αξίζουν.

Και κάτι άλλο μιας και αναφέρθηκε η Kappus. Χρησιμοποιούσα τώρα τελευταία τη μπάρα σαπούνι Μασσαλίας των 250γρ. Καλούτσικο σαπούνι, με καλές ιδιότητες για σαπούνι μπάνιου, χεριών, αλλά κι αυτό λιώνει γρηγορότερα από άλλα, ακόμα κι από τo Παπουτσάνης καραβάκι, το οποίο έχει και καλύτερο άρωμα για μένα από το Kappus.

Συμπέρασμα. Προτιμήστε σαπούνια Παπουτσάνης. Είναι κορυφαία. Δοκιμάστε και τη Λεβάντα σαπούνι με ετικέτα Carrefour που την φτιάχνει ο Παπουτσάνης. Προσωπικά μου αρέσει πολύ. Το κυριότερο ξέχασα. Είναι ελληνική, κορυφαία στο είδος της εταιρία. Θέλετε κι άλλα για να πειστείτε;
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

ΠΟΚ όπως πάντα, του Νίκου δεν του άρεσαν εμένα αντίθετα ναί. Με προτίμηση με το περασμα του χρόνου
στο γαλάζιο "θαλασσινό". Κάποια στιγμή έβλεπα μόνον το πρασινο και το μέλι γάλα, το γαλάζιο του είχαν
αλλάξει συσκευασία και πιθανώς σύσταση. Και έμαθα από τον Αντώνη @Antonis ότι ο
Κάππους είχε κηρύξει πρώχευση. Χθές πήρα και παλι ένα πακέτο (Χ2) γαλάζια, τωρα λέγονται marine.
Έψαξα λίγο. Έχει αγορασθεί το εργοστάσιό του στη Ριέσα (κι ένα ακόμη) ενώ του Όφενμπαχ κι ένα άλλο θα
κλείσουν οριστικά. Ίσως λοιπόν ξαναδείτε και τα υπόλοιπα (σκανδαλόξυλο και άλλα)
Ίσως να δούμε και καμμιά Nautik κρέμα ξυρίσματος ποιός ξέρει.....

Και επειδή εγώ αυτά τα εθνικιστικά όσον αφορά αγορά προϊόντων από άλλες χώρες τα έχω ξεπεράσει...
Kappus, ο Παπουτσάνης της Γερμανίας...
Ούτε ο Κάππους έφταιγε για την Κατοχή, ούτε ο Speick, ούτε ο Sir Irish Moos, ούτε ο "Άρκο" για την Τουρκοκρατία κλπ κλπ :think:
Ε και ναι ο Παπουτσάνης φτιάχνει κορυφαία καλούδια, το πεύκο του Γαλαξία αγαπημένο, και το σαμπουάν του καραβάκι χαμομήλι...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

To πεύκο του Γαλαξία είναι διδυμάκι αρωματικό με το Cien green harmony.

ΥΓ. Διευκρίνηση, το δεύτερο είναι αφρόλουτρο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Τα σαπουνάκια Cien είχαν εξαφανιστεί για αρκετό καιρό, με τα θεματάκια που είχε ο Κάππους...
Και κάποια στιγμή λειτούργησε και πάλι ένα απο τα εργοστάσιά του και επανεμφανίστηκαν.
Όμως και πάλι πρόσφατα εξηφανίσθησαν. Και τώρα υπάρχουν και πάλι στο ράφι, όμως είναι πλέον Τούρκικα...

Νά όμως που περάσαμε στα Nesti Dante. Δεν τα έπαιρνα παλαιότερα, μου φαινόταν ακριβά για σαπούνια. Όμως πλέον έχουν τη θέση τους
στο ροτέϊσο. Σκληρά σαπούνια (triple milled), ωραία αρώματα (το Ρόμα από αυτά είναι πολύ πολύ έντονο, δυνατό), και για πάνω από 20 χρήσεις!!!
Ο Σκλάβ (ενίτης) έχει 2-3 "γεύσεις" και ο Χόντος περισσότερες, και το Notino πάρα πολλές...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”