Σαπούνια για πλύσιμο προσώπου πριν το ξύρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Arisk έγραψε:tallow ???

:drool :drool :drool :mad :mad :mad
Οταν σου λέω εγω να στείλεις το Tabac για το σώμα πίσω , δεν με ακούς. :lachtot :megagrin Επιτρέπεται να βγάζει ο Παπουτσάνης και οχι το Tabac Οεο ???

νίκος έγραψε:Δεν το ειχα προσεξει, αν και εχω πανω απο χρονο να κοιταξω για σαπουνι, μιας και φτιαχνη η καλη μου δικα της, χειροποιητα, αν αγορασω απο το μαρκετ θα :!@#! :megagrin
Μια απο τα ίδια φίλε Νίκο. Με την διαφορά οτι στην προκειμένη περίπτωση τα φτιάχνω εγώ. Μπορεί το σαπούνι για το ξύρισμα να μην μπορεί να συναγωνιστεί αυτά του εμπορίου , αλλά αυτά που είναι για πρόσωπο, σώμα ,χέρια είναι τα ίδια και καλύτερα σε δημιουργία αφρού σε σχέση με αυτά του εμπορίου και παντελώς αγνά. Πιο αγνά δεν γίνετε.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τα σαπουνια του Παπουτσανη στην προ DE εποχή μου τα χρησιμοποιούσα συχνά για ξύρισμα. Φυσικά τότε δεν είχα ιδέα για tallow. Κάνουν καλή σαπουναδα, αλλα δεν εχει διάρκεια. Μάλιστα τις τελευταίες εβδομάδες χρησιμοποιούσα καθημερινά το Παπουτσανης tabac για να στρώσει το Semogue 2000.
Χάρης
morisonhotel
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Μαρ 2013, 21:00
11
Τοποθεσία: περιστερι αττικης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

λεσελ μυτιλινης πρασινο.φοβερο.εχω ξυριστει και με αυτο.το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν γραφει πανω συστατικα,η συσκευασια,και το βρισκο μονο στα μινι μαρκετ με την επωνυμια ολα.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Καλησπερα στο φορουμ.πριν απο το ξυρισμα κανω καθαρισμο με το gel καθαρισμου της nivea για να μαλακωσουν τα γενια.πιστευετε οτι με σαπουνι γλυκερινης θα δω καμια διαφορα?τα εζει δοκιμασει καποιος κ τα δυο?
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Δεν έχω δοκιμάσει το gel της Nivea, συνήθως καθάριζα το πρόσωπό μου με κάποιο υγρό σαπούνι. Τελευταία όμως χρησιμοποιώ το γλυκερίνης Παπουτσάνη (το κλασικό κίτρινο) και βλέπω καλύτερα αποτελέσματα στο ξύρισμα, νομίζω μαλακώνει καλύτερα τα γένια. Βέβαια αυτό είναι πολύ υποκειμενικό αλλά το σαπούνι κάνει νομίζω λιγότερο από ευρώ, δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
Leviathan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 20 Δεκ 2014, 09:00
9
Has thanked: 1180 times
Been thanked: 655 times

+1 στο γλυκερινης παπουτσανη.
Ειδικα οταν δεν υπαρχει χρονος για ντουζ πιο πριν.
Προσωπικα για ενα γρηγορο περασμα ξυριζομαι κιολας...
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Απογευμα παω να το παρω!αυριο εχω πρωινο ξυρισμα κ θα σας πω εντυπωσεις!Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Οντως ειδα μεγαλη διαφορα!εχω κανει δυο ξυρισματα αφου ετριψα την μουσουδα μου με αυτο το θαυματουργο σαπουνι κ ειδα μεγαλη διαφορα!μαλακωνει πολυ περισσοτερο τα γενια κ το ξυρισμα γινεται παιχνιδακι!δεν θα λειπει ποτε απο την προετοιμασια πλεον!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Προσωπικά χρησιμοποιώ το baume.be.
Θεωρητικά είναι για ξύρισμα. Επειδή δεν μου έκατσε το χρησιμοποιώ ενίοτε σαν pre.
Και καθαρίζει, και λιπαίνει και προστατεύει.
Βέβαια η τιμή του είναι ολίγον τσουχτερή. Γύρω στα 10€ το refill....
NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”