Σαπούνια για πλύσιμο προσώπου πριν το ξύρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Δημήτρη, δεν κατάλαβα ότι η λέξη <<βασικό>> σήμαινε τον χημικό όρο :dash
Clean face, clean heart...

Ηλίας
gianko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 15 Δεκ 2010, 18:28
13

Εχω λιπαρο δερμα και χρησιμοποιω το Apivita gel for oily skin,το συνιστω ανεπιφύλακτα.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Σήμερα πριν το ξύρισμα έπλυνα το πρόσωπό μου με ένα της αδερφής μου, La Roche-Possay Effaclar λέει. Πολύ καλό, έκανε ωραίο αφρό, μαλάκωσε και τα γένια!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

gianko έγραψε:...χρησιμοποιω το Apivita gel for oily skin,...
Φίλε gianko, μπορείς ν' ανεβάσεις μια φωτογραφία με τα συστατικά του;
:danke
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Τελευταία πήρα για την προετοιμασία του προσώπου ένα σαπουνάκι "Καραβάκι" του Παπουτσάνη. Είναι το γνωστό που ξέρουμε όλοι, στους παλαιότερους είμαι σίγουρος ότι θα ξυπνάει μνήμες.

Εικόνα

Το προτίμησα γιατί είναι ένα ελληνικό προϊόν με μεγάλη ιστορία στον χώρο, έχει πολύ λιγότερα πρόσθετα σε σχέση με άλλα εμπορικά της ίδιας κατηγορίας και επειδή χρησιμοποιώ το αφρόλουτρο της εταιρείας και είμαι ευχαριστημένος.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν τα συστατικά του σαπουνιού και κυρίως το ότι έχει ζωικό λίπος (tallow) καθώς επίσης όπως αναφέρει η βιοδιασπώμενη σύνθεση του είναι άνω του 90%. Ποτέ παλαιότερα δεν θα καθόμουν να ψάξω ένα σαπούνι (που για να είμαι ειλικρινής δεν χρησιμοποιούσα κιόλας σαπούνια αλλά κρεμοσάπουνα) και αυτό οφείλεται πρωτίστως στο forum και ιδιαίτερα στον Στέφο που μου έδωσε το κίνητρο να το κάνω εφεξής.

Εικόνα

Πραγματικά είναι ένα ωραίο, φθηνό σαπουνάκι με καλό αφρισμό και άρωμα τύπου Μασσαλίας, μοιάζει αρκετά με το arko. Καθαρίζει καλά την περιοχή του προσώπου από βρωμιές και λιπαρότητα και μαλακώνει πολύ το δέρμα. Σε όλη την διάρκεια του πλυσίματος το tallow κάνει έντονα την εμφάνισή του.

Ασφαλώς και υπάρχουν καλύτερα προϊόντα, αλλά δεν χάνει κανείς να το δοκιμάσει. Η τιμή του στα 0,55€ η συσκευασία των 100γρ.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

tallow ???

:drool :drool :drool :mad :mad :mad
Άρης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Να σαι καλα ρε Αντωνη που μου ανοιξες τα ματια. Εμεις στο σπιτι χρησιμοποιουμε για τα χερια και για το σωμα σαπουνι παπουτσανη και ετσι βλεποντας την δημοσιευση σου πηγα να δω τα συστατικα του κσι ειδα οτι εχει και αυτο tallow :dance5 , θα το χρησιμοποιησω για την σημερινη προετοιμασια!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αντώνη φοβερή ανακάλυψη! Όντως τα σαπούνια του Παπουτσάνη έχουν όλα tallow, και μάλιστα είναι το πρώτο συστατικό! Μήπως να τρίψουμε κανένα και να το βάλουμε σε μπωλ; :mad :mad :mad
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Όλα έχουν tallow, προτίμησα αυτό γιατί έχει τα λιγότερα πρόσθετα. Αν δεν κάνω λάθος όλα τα παλιά σαπούνια είχαν ως βασικό συστατικό το λίπος, ακόμη και αυτά που φτιάχνανε στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ωραια ανακαλυψη Αντωνη!!

Δεν το ειχα προσεξει, αν και εχω πανω απο χρονο να κοιταξω για σαπουνι, μιας και φτιαχνη η καλη μου δικα της, χειροποιητα, αν αγορασω απο το μαρκετ θα :!@#! :megagrin
Ολα ειναι δρομος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”