Σαπούνια για πλύσιμο προσώπου πριν το ξύρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εικόνα
Να τονισω οτι στην Ελλαδα ειναι το Aldi Süd.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Ναι είναι διαφορετικές συσκευασίες! Το δικό σας καλλίτερο! Κι αυτό 100ml είναι? Δεν μπορώ να δώ απο φωτογραφία!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ναι.. Αλλα 60 λεπτα ειναι ληστεια.. :dead
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Καλά στο συγκεκριμένο κρατάω μια επιφύλαξη μικρή να μην θυμάμαι καλά (θα με κάνεις να ξαναπάω μόνο για να δώ!). Αλλα και ληστεία να είναι ...το μόνο είναι στην Ελλάδα?
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Και ελεγα κατι μου θυμιζει το μπουκαλακι

Εικόνα
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αφου απο τον ιδιο βγαινουν? χαχαχαχαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Moccahead έγραψε:Tι να πω... 4 συστατικα... :shocking

Χρειαζονται για την εξισορροπιση του pH, οποτε καλα ειναι μεσα, αλλιως θα ηταν ακομη πιο ξερα τα χερια.. Ρε Χρηστο 30 λεπτα εχει, παρτο και δοκιμαστο να πας πεις ωρε τι λεει....
Λοιπον Στέφο σήμερα το πήρα το σαπούνι και το δοκίμασα κιόλας πρίν απο λίγο στο ξύρισμα!
Καταρχίν η τιμή του είναι 69 λεπτά παρακαλώ (και στα 60 λεπτά μίλαγες για ληστεία!)

Είναι νομίζω ένα κλίκ καλύτερο απο αυτό της γλυκερίνης που χρησιμοποιούσα.(http://www.papoutsanis.gr/otherpro_glycerin.htm)
Κάνει τον ίδιο αφρό αλλα νομίζω πως είναι λίγο καλύτερο σαν ενυδάτωση απο της γλυκερίνης.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Περί ελαιολάδου …

Με έχει κουράσει ο μύθος του αγνού σαπουνιού από φυτικά έλαια όπως το ελαιόλαδο.

Τα σαπούνια που έχουν σαν βάση τους το ελαιόλαδο είναι ότι χειρότερο υπάρχει.

Διαφημίζονται ως παραδοσιακά και φυσικά προϊόντα, και όντως είναι διότι παλιά στα χωριά τέτοια ήταν τα σαπούνια που έφτιαχναν, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ποιοτικά.

Ακριβώς το αντίθετο!

Καταρχήν βγάλτε από το μυαλό σας ότι έχουν φτιαχτεί από αγνό ελαιόλαδο. Κανένα σαπούνι δεν έχει φτιαχτεί από ελαιόλαδο.
Τα σαπούνια που λένε ότι είναι από ελαιόλαδο είναι φτιαγμένα από τη λάσπη των ελαιοτριβείων. Αντί να πεταχτεί, αυτή η καφέ λάσπη, δίνεται για την παραγωγή χαμηλής ποιότητας σαπουνιού.


Αν δεν με πιστεύεται δοκιμάστε τα όλα αυτά τα παραδοσιακά σαπούνια από ελαιόλαδο και θα δείτε…

Θα δείτε ότι διαλύονται σα λάσπη μετά από τις πρώτες χρήσεις και με την καθημερινή χρήση το επιφανειακό τμήμα τους θα γίνει λάσπη που δε θα στεγνώνει ποτέ, ή θα στεγνώνει πολύ δύσκολα.

Αν θέλετε να έχετε πιο ολοκληρωμένη άποψη, τότε χρησιμοποιήστε ένα τέτοιο παραδοσιακό σαπούνι, το οποίο μάλιστα μπορεί και να πωλείτε ακριβά σε κομψότατη συσκευασία, για το καθημερινό σας ντους επί μία εβδομάδα. Στο τέλος της εβδομάδας θα διαπιστώσετε ότι δεν αισθάνεστε καλά το δέρμα σας και ενδεχομένως να έχετε και κνησμό, δηλαδή φαγούρα.

Αν το σαπούνι δεν προκαλεί λάσπη, τότε σίγουρα περιέχει κάποια άλλη ουσία σαν βάση, και η προσθήκη ελαιολάσπης έγινε σε μικρή ποσότητα και για διαφημιστικούς μόνο σκοπούς.




Εγώ έχω πάθος με τα σαπούνια και ιδίως τα παραδοσιακά.
Χρησιμοποιώ πολλά φτηνά ελληνικά σαπούνια, όπως παπουτσάνης, καραβάκι και άλλα, και τα περισσότερα είναι πολύ καλά με άψογη εφαρμογή στο δέρμα, γρήγορη και πλούσια σαπουνάδα και ωραία αίσθηση φρεσκάδας και καθαριότητας.
Αποφεύγω με φανατισμό πλέον ότι σαπούνι βρίσκω να κάνει έστω και αναφορά στο ελαιόλαδο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Δεν θα διαφωνήσω! Άλλωστε δεν κατέχω και πολλά περι σαπουνιών!
Δώσε μας όμως μερικά παραδείγματα συγκεκριμένα ποια σαπούνια προτιμάς και χρησιμοποιείς?
Και ειδικότερα για πλύσιμο προσώπου πρίν το ξύρισμα.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ψάχνω συνεχώς σαπούνια στις αγορές.

Παραδείγματος χάρη, το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγα στην Κωνσταντινούπολη και έψαξα πολύ για σαπούνια, αλλά και λινές πετσέτες που μου αρέσουν πολύ.

Αγόρασα πάρα πολλά χειροποίητα σαπούνια με διάφορα αρωματικά στοιχεία της φύσης, φύλλα, κλαδιά, καρπούς και άλλα. Συνολικά ξόδεψα 150 ευρώ περίπου σε σαπούνια. Τα περισσότερα, αλλά όχι όλα, με αντάμειψαν.
Η φίλη μου γελούσε και γκρίνιαζε ότι θα έχω να πλένομαι για τα επόμενα 3 χρόνια, και της απαντούσα ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα τα έχω τελειώσει. Είμαστε στο τέλος του Οκτωβρίου και μου έχει μείνει μόνο ένα!

Γενικότερα που αρέσουν σαπούνια με στοιχεία της γης, όπως δεντρολίβανο, λεβάντα, πεύκο και πολλά άλλα… ακόμα και άργιλο, χώμα δηλαδή.

Δεν μου αρέσουν τα φρούτα αλλά και τα γλυκά αρώματα, όπως γάλα, μέλι, κανέλα και παρόμοια.

Λατρεύω το γιασεμί και το αγοράζω σε όλες του τις προτάσεις όπου και αν το βρω. Τίποτα δεν με ευχαριστεί περισσότερο από το γιασεμί.

Επίσης, υπάρχει μία Λιβανέζικη εταιρεία που φτιάχνει πάρα πολύ καλής ποιότητας σαπούνια.
Αν ποτέ πάτε στο Μαστίχα Shop ψάξτε στα καλλυντικά. Κάποτε είχε μία κασετίνα με 12 (ή 16 δε θυμάμαι) διαφορετικά σαπουνάκια από αυτήν την Λιβανέζικη εταιρεία. Πάρτε την κασετίνα με τα 12 διαφορετικά σαπούνια, μην πάρετε μόνο αυτό με τη μαστίχα, είναι το πιο βαρετό. Εξαιρετικό είναι επίσης το Orange Blossom αλλά και το γιασεμί της συγκεκριμένης εταιρείας.

Βεβαίως αγοράζω συχνά από τα σαπούνια που πουλάει το υπόγειο στη Σκουφά στο Κολωνάκι, δεν θυμάμαι πως το λένε, έχει και στην Θεσσαλονίκη το συγκεκριμένο μαγαζί αλλά και σε κάθε μαγαζί με «χειροποίητα» σαπούνια.

Τώρα, όταν πηγαίνω στο σούπερ-μάρκετ με πιάνει μία μανία να αγοράζω ελληνικά και φτηνά σαπούνια. Το κάνω διότι πιστεύω ότι είναι ανώτερης ποιότητας. Έχουν μείνει κάπως πίσω και έχουν ακόμα εκείνα τα ουσιαστικά και δροσερά αρώματα της παλαιάς εποχής. Ακόμα και τα υποτιθέμενα άοσμα, έχουν μία χαρακτηριστική ευωδία καθαριότητας.

Το θέμα του σαπουνιού με έχει σε συνεχή αναζήτηση. Τα βιομηχανικά σαπούνια μου είναι αδιάφορα.



ΥΣ: Συγκεκριμένα για πλύσιμο προσώπου πριν το ξύρισμα δεν μπορώ να σου πω διότι ποτέ δεν το είχα αναζητήσει. Από εδώ και πέρα όμως θα το κάνω.
Επειδή έχω λιπαρή επιδερμίδα τα περισσότερα σαπούνια τα αγοράζω για πλύσιμο προσώπου κατά τη διάρκεια της ημέρας.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”