Old Spice Αφρόλουτρο-Shower Gel

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Από πιο μικρός μου άρεσαν πολύ οι μυρωδιές των αφρόλουτρων Old Spice. O Μαρίνος περιέγραψε τη μυρωδια των ASL σαν "ξύλινη αποθήκη ποτισμένη από την μυρωδιά μπαχαρικών, αποθηκευμένων εκεί για πολλά χρόνια". Νομίζω πως αυτή η περιγραφή πλησιάζει αρκετά στα αρώματα και των αφρόλουτρων : μία αίσθηση δροσιάς που όμως εμπεριέχει και μία οξύτητα που σου "καίει" το ρουθούνι. Φυσικά έχουν κυκλοφορήσει αρκετά διαφορετικά αφρόλουτρα στο εξωτερικό (Ice Rock, Aqua Energy, Fiji, Denali, Foxcrest και πολλά άλλα) όμως στην Ελλάδα (εγώ προσωπικά) δεν έχω συναντήσει παρά το Classic και το Whitewater (ίσως και το Champion αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Έχοντας δοκιμάσει το Original και το Whitewater μπορώ να εντοπίσω μικρές διαφορές μόνο μεταξύ τους αρωματικά. Μια όμορφη ζεστή, καυτερή μυρωδιά, καθόλου χημική και αρκετά χαλαρωτική. Το gel δεν είναι τόσο πηχτό όσο η ανδρική σειρά της Dove αλλά ούτε τόσο συμπαγές όσο της Nivea. Παράγει γρήγορα αφρό αν και δεν ενδείκνυται για απολέπιση. Προσωπικά μου αφήνει μία απίστευτη αίσθηση δροσιάς στο σώμα αλλά και μία χαλαρωτική μυρωδιά που κρατά για ώρες.

Η τιμή που το βρίσκω συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 3-4 Ε η συσκευασία των 250 ml. Να τονίσω ότι στην Ελλάδα δεν τ έχω βρει πουθενά σε μεγαλύτερη συσκευασία αλλά μόνο στην 250 ml και αρκετές φορές σε προσφορές μαζί με ASL ή αποσμητικό spray. Ας γράψουν και όποιοι άλλοι έχουν χρησιμοποιήσει αφρόλουτρο Old Spice τις εντυπώσεις του εδώ αλλά και μέρη που ίσως μπορεί κάποιος να προμηθευτεί μεγαλύτερες συσκευασίες ή διαφορετικούς τύπους.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Για αρκετούς μήνες χρησιμοποιούσα το Old Spice Whitewater Shower Gel ( 250ml ) εναλλάξ με το σταθερό μου Papoutsanis Tabac.
Δυστυχώς δε το φέρνουν πιά στο κοντινό μου σουπερμάρκετ.
Η μυρωδιά του, απλά χαρακτηριστική. Έντονα δροσιστικό, σαφώς ανδρικό και προσωπικά το προτιμούσα χίλιες φορές περισσότερο απο τα dove men, nivea και αχe αφρόλουτρα.

Με λυπεί που στο εξωτερικό κυκλοφορεί ολόκληρη " ανδρική " σειρά απο διάφορα Old Spice αφρόλουτρα ( και σε μεγάλες συσκευασίες ) και δε μπορούμε να τα δοκιμάσουμε, γιατί το κόστος για να τα φέρεις μέσω διαδικτύου μαζί με τα μεταφορικά είναι απαγορευτικό >:)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Old Spice Original - 250 ml. Σούπερ μάρκετ Α-Β στον Φάρο Ψυχικού.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Γιάννη Old spice original & whitewhater υπάρχουν γενικά στην ελληνική αγορά. Σε καμία μεγαλύτερη συσκευασία ή άλλου τύπου έχεις βρει πουθενά?
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ο Α-Β είναι το μόνο σουπερμάρκετ που το βρήκα και μόνο αυτό τον τύπο σε αυτή την συσκευασία. Παληότερα είχε και το Αfter Shave και το EdT αλλά αυτά αποτελούν παρελθόν κατά πως φαίνεται...
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σήμερα παρέλαβα μετά απο μεγάλη προσπάθεια και τύχη 3 διαφορετικά αρώματα απο την ανδρική σειρά της Οld Spice. To Champion, Wolfthorn και Hawkridge. Απο ένα γρήγορο "σνιφάρισμα" στο καθένα δίνω τις πρώτες εντυπώσεις και στο μέλλον ίσως να επεκταθώ με λεπτομέρειες.

Πρώτον, για να το ξεκαθαρίσω εξ αρχής, το Whitewater που κυκλοφορεί εδώ είναι κορυφαίο κατ'εμέ και μπράβο στους αγοραστές* της ελληνικής αγοράς που το έφεραν. Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απο τα καινούρια που πήρα και ευτυχώς που ήρθαν μέσω φίλης ( χέρι-χέρι ) και δε πλήρωσα μεταφορικά τρείς φορές πάνω.

Απο τα καινούρια λοιπόν το Hawkridge μοιάζει με το Whitewater. Έχει τον ίδιο αρωματικό χαρακτήρα.

To Wolfthorn είναι φρουτώδης. (Φράουλα ? Τσιχλόφουσκα ? Τέλος πάντων Δε ξέρω γιατί το έβαλαν σε ανδρική σειρά :confused )

Το Champion δε μπορώ να ξεχωρίσω πως μυρίζει. Κάποιοι λένε πως είναι μιά καλύτερη έκδοση του Swagger.


* αγοραστές δεν εννοώ καταναλωτές αλλά εκείνους που εκπροσωπούν μιά αντιπροσωπεία ή κατάστημα και επιλέγουν απο τις εκθέσεις τα προιόντα που θα διατήθονται στην αγορά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αλέξη είχες δίκιο. Το Champion κυκλοφορούσε και στην ελληνική αγορά
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Απο τον ενθουσιασμό στην απομυθοποίηση και μερικές σκόρπιες - αντικειμενικές ! - ναί αντικειμενικές απόψεις.

Πρώτον. Να διορθώσω ένα λάθος. Το Champion είναι το αδελφάκι του Whitewater και όχι το Hawkridge.

Δεύτερον. Όποιος δοκίμασε το Whitewater δε χρειάζεται να ψάξει αλλού. Ειδικά που στην Ελλάδα κυκλοφορεί ολόκληρη σειρά απο αποσμητικά στικ ώς asl έχει όποιος θέλει στο μπάνιο του ολόκληρο σετ.

Τρίτον. Είναι αφρόλουτρα με βάση ανδρικά αρώματα. Αυτό σημαίνει ένα πράγμα. Μυρίζεις όμορφα αρκετές ώρες μετά. Αν όχι 7 και 8 σίγουρα μέχρι τις 5 ώρες είσαι στο max και απο κεί και μετά το άρωμα εξασθενεί.
Είναι ιδανικά για μιά έξοδο ή για να ξεκινήσεις τη μέρα σου, νομίζω όμως πως πρέπει να τα αποφύγεις αν απλά θες να κάνεις ένα ντουζάκι πριν ξαπλώσεις. Εκεί που χάνουν είναι στην αίσθηση του " σαπουνιού " επειδή υπερκαλύπτεται απο την " κολώνια ".

Τέταρτον. Ειδικότερα. Το Champion, όπως προείπα έχει αδελφό το Whitewater. Έχει καλοκαιρινό, θαλασσινό, δροσερό άρωμα με ελάχιστη δόση αλμύρας.

To Hawkridge είναι πιό βαρύ. Κιτρινωπό σε χρώμα, δε ξέρω αν έχει musk στις αρωματικές του νότες, εμένα προσωπικά μου θύμισε vintage κολώνια και ταιριάζει με πιό κρύα κλίματα.

Το Wolfthorn είναι ένα ανεκδιήγητο παιδικό bigbubble αφρόλουτρο με έντονο φρουτένιο άρωμα που αν το μυρίσεις με κλειστά μάτια θα το μπερδέψεις με το παιδικό proderm-φρούτα. Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. Πώς το προώθησαν σαν ανδρικό δε μπορώ να καταλάβω.

Αυτά τα ολίγα φίλοι μου... :D
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”