Ποιά αφρόλουτρα πέρασαν απο πάνω σας ?

Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ανδρέα από ότι είδα τα Herbana δεν έχουν σαπούνια για μαλλιά αλλά σαμπουάν. Από σαπούνια για μαλλιά, εκτός των δυο συμφορουμιτών, έχεις κάτι υπόψη σου;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Πέρασα σήμερα απο ενα μαρινόπουλο που έγινε σκλαβενίτης και ενω ήμουν βιαστικός έκανα μια βόλτα στον διάδρομο με τα σαπούνια και τα αφρόλουτρα να δω τι παίζει.
Είδα ένα αφρόλουτρο ιδιωτικής ετικέτας του σκλαβενίτη αλλά όχι "marata" κάπως αλλιώς ήταν το όνομα αλλά δεν το θυμάμαι.
Η συσκευασία ήταν μαύρη με πράσινες γραμμές και το μυαλό μου πήγε αμέσως στο "roberts noir" που αρκετοί ίσως το θυμάστε απο την δεκαετία '90, το έβρισκες παντού τότε.
Το μύρισα και μου φάνηκε ακριβής αντιγραφή του "roberts noir" αν και δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί έχουν περάσει αρκετά χρόνια.
Αν κάποιος το χρησιμοποιούσε τότε και τον φέρει ο δρόμος του απο σκλαβενίτη/μαρινόπουλο ας το μυρίσει και να πει την γνώμη του.
Είναι απο τα ιδιωτικής ετικέτας, μαυρο-πράσινο και στο πίσω μέρος αναφέρει οτι παρασκευάζεται απο την εταιρεία Nilo

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Το αγόρασα σήμερα, τιμή 2,04€ τα 1000ml. Ταξίδι στα 90's το άρωμα του :D
Προσωπικά μου θυμίζει πιστή αντιγραφή του "roberts noir" αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί έχουν περάσει αρκετά χρόνια απο τότε που το έβρισκα στα supermarket και το χρησιμοποιούσα.

Ορίστε και 2 φωτό να υπάρχουν.

Τις ανεβάζω με BBCode και direct link γιατί στην προεπισκόπηση δεν μου τις εμφανίζει, πρέπει να κάνω δεξί κλικ και view image για να τις δω.

ΕΙΚΟΝΑ
Εικόνα

EIKONA
Εικόνα

Added in 8 hours 42 minutes 9 seconds:
Mods, συγνώμη για το double post αλλά δεν μπορώ να κάνω edit στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Όσον αφορά το άρωμα απο το αφρόλουτρο μπορεί να κάνω λάθος οτι μοιάζει με αυτό του "Roberts Noir"
Τώρα μου ήρθε φλασιά οτι μπορεί το άρωμα να μοιάζει με το σαμπουάν "Excess" που και αυτό κυκλοφορούσε στα 90's.

Αν κάποιος περάσει κάποια στιγμή απο Σκλαβενίτη και είχε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν roberts noir ή excess, ας μου πει αν του θυμίζει κάτι απο τα 2 γιατί είμαι να σκάσω :hb :D

ΕΔΩ εικόνα απο το σαμπουάν Excess.
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Χρησιμοποιώ κυρίως αφροντούς Κορρε και σαπούνια της Αpivita.
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Τα πιο αρωματικά αφρόλουτρα που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα είναι τα AXE MARINE και AXE SURF στις αρχές των 90s.
Έκανες μπάνιο και μοσχομύριζες για 6-7 ώρες με δαύτα! Άσε που το άρωμα από το μπάνιο κυκλοφορούσε σε όλο το σπίτι!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
rigell
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 28 Μαρ 2017, 05:18
7
Has thanked: 7 times
Been thanked: 148 times

Tabac Papoutsanis ότι καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Προφανώς Felce Azzurra Classico, Fresco, Ambrato και τώρα πήγα και πήρα αυτή τη μπούρδα το Muschio Bianco με γιασεμί και δεν ξέρω τι να το κάνω.

Αψογο το Tabac Παπουτσάνης που λέει κι ο φίλος από πάνω, αλλά για χειμώνα κυρίως.

Μετά τρομερό άρωμα Nivea Men Pure Impact. Διάρκεια κάμποση.

Και Old Spice Whitewater.

Κάποτε που είχαμε και κάνα φράγκο Molton Brown. Τα 250ml 21 ευρώ. Αλλά δεν έχω μυρίσει κάτι ποιοτικότερο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Τα Molton είναι εγγύηση!
Let the music play
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

..πως θα μείνεις ταπί. XD
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

Αυτη την στιγμη χρησιμοποιω Spicecake και Tabac Παπουτσανη εναλλαξ. Ειναι και φθηνα αλλα το κυριοτερο ξεβγαινουν ευκολα απο το σωμα και δεν αφηνουν αυτη την αισθηση κρεμας που μου εχουν αφησει δεκαδες αλλα αφρολουτρα σαν αισθηση στο σωμα.

Τα κορυφαια που εχω δοκιμασει αλλα ειναι ακριβουτσικα ειναι..

το Weleda Citrus Creamy Body Wash, υπεροχο για καλοκαιρι με εντονο αρωμα κιτρου

το Crabtree & Evelyn Sandalwood Hair & Body Wash, το οποιο ομως δεν μυριζει ακριβως οπως το παλιο σαπουνι ξυρισματος αλλα κατα τα αλλα ειναι καταπληκτικο

το Neil's Yard Remedies Rose & Geranium Shower Gel με πραγματικα αιθερια ελαια.. οντως γεμιζει ολο το μπανιο.. μπα.. ολο το σπιτι απο το αρωμα του

και τελος το τοπ αφρολουτρο για μενα .. απο την Forever Living Products Relaxation Shower Gel ποιοτηκοτατο.. χρησιμοποιεις μονο λιγες σταγονες και το αρωμα του δεν υπαρχει!

Απο οσο γνωριζω, ολα τα παραπανω αφρολουτρα που ανεφερα κυκλοφορουν στην Ελλαδα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”