Περιποίηση μακριών μαλλιών

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mothmier
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Ιουν 2013, 09:05
10
Has thanked: 1 time

Χαιρετώ τη κοινότητα και σας ευχαριστώ για τα όσα έμαθα από τα θέματα σας.

Με το που ανακάλυψα το forum σας, έχω υιοθετήσει το wet shaving με safety razor και είμαι τρομερά ευτυχισμένος που κατάφερα να βελτιώσω το ταλαιπωρημένο πρόσωπο μου. <3

Προσπαθώ όμως να μάθω και πως γίνεται η σωστή περιποίηση των μαλλιών και πιο συγκεκριμένα των μακριών. Λόγω κληρονομικού τύπου ξηροδερμίας (ψωρίαση), αναγκαζόμουν να τα έχω όσο το δυνατόν πιο κοντά μέχρι 2 δάχτυλα το πολύ. Έχοντας ταλαιπωρηθεί με τους γιατρούς, ο καθένας τους, μου έδινε τη δική του διάγνωση και αγωγή, μ' αποτέλεσμα να χρησιμοποιούσα πάντα φαρμακευτικά σαμπουάν όπως το fungoral και να μην έχω την ευκαιρία να περιποιηθώ τα μαλλιά μου όπως θα ΄πρεπε. Είχα αφήσει μακριά τα μαλλιά μου κατά το παρελθόν, μέχρι τον ώμο, αλλά δεν μπορούσα να τα κρατήσω για πολύ καιρό, γιατί δεν κατάφερνα να τα μαλακώσω και να τα έχω υγιή. Είναι σκληρά και ξηρά και όταν είναι μακριά γίνομαι σαν star των 80's. Αν ζούσα τότε θα ήμουν πολύ μοδάτος :bigsmilie .

Πως μπορώ να κάνω τα μαλλιά μου μαλακά, υγιή και ζωντανά; Πως γίνεται το σωστό λούσιμο; Τι είδους σαμπουάν, κρέμες, μάσκες να προτιμώ και ποια να αποφεύγω; Τόσα που διαβάζω, δε μπορώ να καταλάβω τι ισχύει και τι όχι.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Τα μαλλιά σου πρέπει να είναι αρκετά ταλαιπωρημένα όπως τα λες. Γιατί τα δικά μου μαλλιά είναι λίγο πιο κάτω από τους ώμους αλλά το μόνο που χρειάζονται είναι ένα κάπως πιο συχνό λούσιμο. Δεν βάζω τίποτε άλλο στα μαλλιά.

Δυστυχώς και πάλι για σένα θα πρέπει μάλλον να απευθυνθείς σε έναν ειδικό.

Φαύλος κύκλος το ξέρω.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4 Beta
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Mothmier
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Ιουν 2013, 09:05
10
Has thanked: 1 time

Είναι ειρωνεία να τα έχω κοντά, μακριά μου πηγαίνουν πιο πολύ και μ' αρέσουν, άσχετα από τους δικούς μου που θέλουν να τα έχω κοντά. Τη πρώτη φορά που τα είχα αφήσει ήμουν σαν τον Aragorn και είχα πολύ πέραση στο αντίθετο, απ' ότι με τα κοντά. Είναι πυκνά και δυνατά, δύσκολο να βρω τρίχες στο μαξιλάρι μου και με τη τόση ταλαιπωρία από τα φαρμακευτικά χημικά, απορώ πως και δεν τα έχω χάσει (φτου-φτου, χτύπα ξύλο) :!@#! .

Από τους "ειδικούς" έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά, ψυχολογικά και χρηματικά. Ο καθένας τους είχε διαφορετική ιδέα για το τι έπρεπε να κάνω και να γίνομαι πειραματόζωο χωρίς να το καταλάβω. Για παράδειγμα, είχα πρόβλημα ακμής από την εφηβεία. Μπορεί να πήγα σε όλους τους δερματολόγους της πόλης μου, να μου έχουν διαγνώσει το καθετί αντίστοιχο που υπάρχει στο τομέα της δερματολογίας, με τους περισσότερους ότι έχω εφηβική ακμή, αν και την είχα περάσει πρόωρα στα 10 (εξαιρετικά σπάνια περίπτωση), να χρησιμοποιώ τις κρέμες και τους και να παθαίνω ζημιά, μ' αποτέλεσμα να έχω αποκτήσει σημάδια ακμής, μικρά βαθουλώματα. Να γίνομαι φυτολογικά ράκος και η αυτοπεποίθηση στο μηδέν. Εκεί που τους «έβρισα» από μέσα μου και είπα να τους διακόψω μια για πάντα, ήταν όταν μου πρότειναν πάρω χάπια. Τόσο ακραία λύση και κατά βάση αναποτελεσματική δεν μπορούσα να τη δεχτώ. Τι είχα λοιπόν στο πρόσωπο και βρήκα λύση; Είχα-και εξακολουθώ να έχω, σε μικρό βαθμό όμως-έντονη και λιπαρότητα στο δέρμα. Χωρίς τη συμβουλή πια κανενός ειδικού (γιατρού, αισθητικού), δοκίμασα μια σειρά καλλυντικών για αυτό του είδους το πρόβλημα και τέλος. Το gel ξυρίσματος και το κλασικό ξυράφι με επιδείνωναν την κατάσταση, γιατί μου μεταφέρανε βρομιές των λεπίδων του. Το safety razor, η κρέμα και το after shave με έχουν ενυδατώσει και αποκαταστήσει το πρόσωπο μου, που δεν μπορώ να το πιστέψω. Τώρα τελευταίο έχω γίνει σαν τον Μελένιο απ' τα στρουμφάκια και κοιτάζομαι συνέχεια στο καθρέφτη (Η φανταστρουφική ομορφιά μου!) <3.

Γιατί το όλο αυτό μίνι-βιογραφικό-κατεβατό; Για να καταλάβετε πόσο έχω ταλαιπωρηθεί άσκοπα, από αυτούς. Έχω γίνει αρκετά προκατειλημμένος για αυτούς αλλά και όσους πετάνε μια συμβουλή για όλους και όλα. Γι' αυτό Ανδρέα, δεν πρόκειται να απευθυνθώ σε ειδικό. (Φιλικά)

Γι' αυτό αν μπορεί κάποιος, να κάνει το κόπο να δώσει μερικές συμβουλές, όσο περισσότερες μπορεί.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου καταρχήν καλως ήρθες στη παρέα μας και μιας και είμαι Κομμωτής θα μπορούσα να σε βοηθήσω λιγάκι όσον αφορά τα μαλιά σου!Έχω πει τα καλά σαμπουάν είναι αυτά του Κομμωτηρίου, Wella, Kerastage,Farkom και πολλά άλλα, το λέω όχι γιατί έχω κομμωτήριο αλλά γιατί έτσι είναι!Τώρα ανάλογα το τύπο μαλιού παίρνεις και το ανάλογο σαμπουάν, λιπαρά μαλλιά θα πάρεις σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά κτλπ, στη περιπτωσή σου θα επέλεγα ένα σαμπουάν για αναζωογόνηση -ενδυνάμωση-τονωτικό η αν είναι σκληρά να πάρεις γαι σκληρά-ξηρά μαλλιά!Τώρα όσοι έχετε μακριά μαλλιά να πάτε να κουρευτείτε να πάρουμε και μεις κανά φράγκο και αφήστε τις μαλ@κίες τύπου Aragon κ.α :bigsmilie , πλάκα κάνω βέβαια, λοιπόν να κάνετε καλό λούσιμο, 2 χέρια πάντα (ένα για καθάρισμα και ένα για να δώσει τα απαραίτητα στοιχεία στο μαλλί και δέρμα), καλό αφρό, καλό τρίψιμο και ενα επιμείνετε εδώ κυρίως στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας που ιδρώνει εύκολα και δε του δίνουμε σημασία (γι' αυτό και βγάζουμε κάποιες φορές σπυριά στο σημείο εκείνο πιστεύω) και τέλος βοηθάει στη καλή κυκλοφορία του αίματος στο κεφάλι μας που συνεπάγεται καλύτερη ανάπτυξη της τρίχας!ΠΡΟΣΟΧΗ όταν εννοώ τρίψιμο δεν εννοώ ξύσιμο με τα νύχια παρά μόνο με τις ψύχες των δαχτύλων μας, όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά!
Μετά αφου ξεβγάλουμε καλά , ανεξαρτήτως αν ξεμπερδεύονται εύκολα η όχι θα πρότεινα μια ελαφριά μάσκα ενυδάτωσης, αν κάποιου είναι ταλαιπωρημένα θα πρότεινα μια αναδόμησης!Λέω και ξαναλέω πως η κρέμα δεν έχει να προσφέρει τίποτα παρα μόνο να μας ξεμπερδέψει τα μαλλιά εκείνη την ώρα και τίποτα άλλο!Επίσης όση ώρα την αφήνετε στα μαλλιά σας τόσο το καλύτερο αλλά προσοχή να μην είναι βαριά, μη βάζετε πολύ ποσότητα διότι θα σας λαδώνει τα μαλλιά!Μετά αφού ξεβγάλετε καλά τα, μαλλιά με χλιαρό-κρύο νερό θα πρότεινα αν μπορείτε και κάποιες λοσιόν τονωτικές, για λιπαρά δέρματα κτλπ, βοηθάνε πολύ.
Να αποφεύγουμε σαμπουάν 2 σε 1 διότι η μαλακτική που περιέχεται μέσα πάει άθελα στη ρίζα μας πράγμα που δε το χρειάζεται, επίσης καθαρά σαμπουάν δηαλαδή όχι πολύ κρεμώδη!Αν θες ψάξε για το Just men Maximum της σειράς SP Wella για αναζωογόνηση που λέει, βλέπω ότι είναι καλό και το ζητάει ο κόσμος πολύ.
Τέλος να κουρεύετε το μαλλί ανα 2 μήνες και όχι ανα εξάμηνο η χρόνο, πρώτον για να είναι υγιές το μαλλί και δεύτερον τα κομμωτηρία μας ;) !Ότι άλλο θελήσεις μη διστάσεις να με ρωτήσεις!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Mothmier
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Ιουν 2013, 09:05
10
Has thanked: 1 time

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, αναπόφευκτα λεπτομερείς. Θα κάνω μια δοκιμή για μια εβδομάδα και θα ενημερώσω για τα αποτέλεσμα.

ΥΓ Τώρα βλέπω τα προηγούμενα μηνύματα μου και ο συνδυασμός της βιασύνης και του ορθογραφικού ελέγχου του Firefox, σε κάνει να μην βγάζεις νόημα. Άσε που έχει και πλάκα σε μερικά σημεία. :hystericalbs1
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

όλη μου την ζωή λούζομαι με πράσινο σαπούνι αλλά κάθε μέρα το πρωί βάζω λάδι στα ξηρά μαλλιά μου. Μίγμα λαδιών, 3 μέρη αμυγδαλέλαιο, 1 μέρος αργκάν, 1 μέρος λάδι αβοκάντο. Αρωματισμένο με το άρωμά μου. Αρχαιότατος καλλωπισμός το λάδωμα. Κάτι ξέραν οι πρόγονοι...
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Φανταστικό προϊόν για τα μαλλιά (γυναικεία-ανδρικά) όπου το βρείτε αγοράστε το να το δοκιμάσετε, εγώ το χρησιμοποιώ και σαν preshave oil, φυσικά χρησιμοποιείται και σαν beard oil.
Δυστυχώς το λινκ οδηγεί μόνο στην αρχική σελίδα το προϊόν είναι αυτό
Εικόνα
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Μια κοπελα προτεινε το σπρει με...

συστατικά σπρέι:
1. Έλαιο Bardana (ενδυναμώνει τις ρίζες και καταπολεμά την πιτυρίδα)
2. Έλαιο Argan (ενεργοποιεί την ανάπτυξη νέων τριχών και προστατεύει από τις ακτίνες UVA)
3. Βιταμίνη Ε (καταπραΰνει τη φλεγμονή και το κάψιμο του τριχωτού της κεφαλής, αναδομεί τα μαλλιά)
4. Βιταμίνη Α (προλαμβάνει την τριχόπτωση και θρέφει τις ρίζες)
5. Έλαια καρύδας και αβοκάντο (εμποδίζουν την τριχόπτωση)
6. Εκχυλίσματα κάλαμου, bardana, φασκόμηλου και δρυός (βελτιώνουν την κυκλοφορία στο τριχωτό της κεφαλής και καταπραΰνουν τη φλεγμονή)
7. Λάδι κανέλας και οργανικό εκχύλισμα τσίλι ((«ξυπνούν» τους θύλακες της τρίχας και εμποδίζουν τον αποχρωματισμό της τρίχας)
8. Εκχύλισμα χαμομηλιού και τσουκνίδας (καταπραΰνει το δέρμα της κεφαλής και βελτιώνει την κυκλοφορία στο τριχωτό της κεφαλής)

ΕΔΩ
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αυτη ειναι διαφημιση της Hair Megaspray (εννοω το "αρθρο/προταση" της κοπελλας) :)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”