Σάπων!!

Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 23 Απρ 2013, 15:32
10
Has thanked: 1 time

Σαπούνι,ένα πανάρχαιο υλικό καθαρισμού και παρεξηγημένο σήμερα λόγω του marketing.Mάθαμε να χρησιμοποιούμε χίλιες δύο βλακίες που έχουν το ένα συσταστικό ή το άλλο τα οποία αναγράφονται στις συσκευασίες και τα οποία διαφημίζονται χωρίς να ξέρουμε τι είναι ή τι προκαλούν(βλέπε φθόριο).Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια σαπούνι για λούσιμο και σώμα με τα καλλίτερα αποτελέσματα.Και μάλιστα σαπούνι απλό άσπρο(και δικό μου μερικές φορές).Σαπούνι όχι από αγνό παρθένο λάδι(δεν υπαράρχει έως πολύ σπάνια και ΔΕΝ κάνει καλό σαπούνι αλλά δεν μπορούν οι εταιρίες να πούν αγνή παρθένα μούργα) αλλά από μούργα(το καλλίτερο).Δοκιμάστε το για λίγο καιρό και θα με θυμηθείτε.Επιστροφή στις σταθερές αξίες λοιπόν.

Υ.Γ. ά μην ξεχνάμε και την οικονομία!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 24 Ιουν 2013, 12:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία, ούτε τους τίτλους, ούτε τα μηνύματα. Φιλικά, Αντώνης.
Λαός που ξεχνάει την Ιστορία του, είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει!
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πλάκα πλάκα έχω 2 μπουκάλια εξαιρετική παρθένα μούργα Μεσσηνίας στο υπόγειο, ίσως ξαναπροσπαθήσω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

έχετε να προτείνετε κανένα σαπούνι να δοκιμάσουμε;
εμένα αρκετά μου προκαλούν ξηροδερμία !!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Από ότι έχω διαβάσει και επίσης πειραματιστεί, η ποιότητα του ελαιολάδου δεν κάνει μεγάλη διάφορα στο σαπούνι.
Απλά οι παλιοί χρησιμοποιουσαν τη μούργα γιατί αυτό έμενε.

Έχω φτιάξει σαπούνι με εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο, με εξευγενισμενο και με μούργα. Σε όλες τις περιπτώσεις είναι περίπου ίδιο το αποτέλεσμα, με μικρές διαφορές στο χρώμα του σαπουνιού.

Το λεγόμενο castille (100% ελαιόλαδο) σαπούνι δεν κάνει αφρό, αλλά με μικρή προσθήκη άλλων ελαίων (πχ καρυδας) κάνει μεγάλη διαφορά. Αυτό το σαπούνι λέγεται bastille.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 23 Απρ 2013, 15:32
10
Has thanked: 1 time

Δημητρη η μουργα δινει κορυφαια αποτελεσματα για το δερμα.Για πιο πολυ αφρισμο απαιτουνται αλλα ελαια οπως φοινικελαιο η καρυδελαιο.Απο κει και περα αν θες φρου φρου κι αρωματα το καλιτερο ειναι να βρασεις στο νερο που θα χρησιμοποιηθει διαφορα βοτανα οπως δυομος, λεβαντα κ.λ.π.Αιθερια ελαια ΜΟΝΟ αν ειναι πραγματικα,γιατι το 99% που κυκλοφορουν ειναι χημικα.
Λαός που ξεχνάει την Ιστορία του, είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γιώργο γιατί δίνει η μούργα κορυφαία αποτελέσματα για το δέρμα;

Σε ρωτάω γιατί πουθενά δεν έχω βρει τεκμηριωμένη άποψη για αυτό, απλά εικασίες και παλιά γιατροσόφια. Έχω τις υποψίες μου γιατί είναι πιο ενυδατικό το σαπούνι, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη δική σου άποψη.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Σαπούνι όχι από αγνό παρθένο λάδι(δεν υπαράρχει έως πολύ σπάνια και ΔΕΝ κάνει καλό σαπούνι αλλά δεν μπορούν οι εταιρίες να πούν αγνή παρθένα μούργα) αλλά από μούργα(το καλλίτερο).Δοκιμάστε το για λίγο καιρό και θα με θυμηθείτε.Επιστροφή στις σταθερές αξίες λοιπόν.
zouve έγραψε:έχετε να προτείνετε κανένα σαπούνι να δοκιμάσουμε;
εμένα αρκετά μου προκαλούν ξηροδερμία !!
Επί του παρόντος, είναι ακριβώς γνωστό ότι 6.205 ουσίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην παραγωγή καλλυντικών. . .
Κάποια από αυτά έχουν και πολλά ονόματα 2-3 για κάθε συστατικό,αφού λοιπόν έχω φάει μια φρίκη τον τελευταίο καιρό,είπα να το ψάξω λίγο το πράγμα,το αποτέλεσμα ήταν φρίκη,συγνώμη παιδιά αλλά πρέπει να λέγεται η αλήθεια,πέταξα τα πάντα και όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί φίλοι μου.Και χρησιμοποιώ μόνο αυτά που χρειάζομαι,(Ένα σαπούνι)τίποτα άλλο,τα προϊόντα που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή στο εμπόριο είναι χημεία και τέρατα,που τραγουδάει και ο Τζιμάκος.Πάρτε παράδειγμα το (Tetrasodium EDTA) είναι ένα απο τα πολλά που τα καλύπτουν,ο ένας έχει κίτρινη μπάρα,άλλος κόκκινη,άλλος το λέει ασφαλές,άλλος ύποπτο,τοξικό καρκινογόνο.

Και σας ρωτώ πόσα από τα προϊόντα που χρησιμοποιείτε έχουν αυτό το συστατικό;
Και αυτό είναι ένα από τα 6.205,μέχρι και το (Parfum-Fragrance) είναι χημικό και δεν τρέχει τίποτα.

Έχω να προτείνω,όποιος χρησιμοποιεί ένα καινούργιο προϊόν και δει κάποια συμπτώματα:ερεθισμό,κοκκινίλα,αλλεργία,ξηρότητα,λιπαρότητα,και γενικός όποια αλλαγή να διακόψει άμεσα το προϊόν.

Και για να κάνω και μία πρόταση,πριν μια εβδομάδα έκανα μια βόλτα στα χόντος για να πάρω το PAPOUTSANIS με ελαιόλαδο,και σε μια γωνία μέσα σαν να ήταν κριμένο είδα ένα σαπούνι,είδα τα συστατικά και λέω εδώ είμαστε.

Οι φώτο είναι χαμηλής ποιότητας και το παρόν σαπούνι είναι Ελαίας Κάλλιστον από έξτρα παρθένο ελαιόλαδο,χειροποίητο,με φρέσκο αγελαδινό γάλα,είναι προϊόν παλαίωσης και παρασκευάζεται με την ψυχρή μέθοδο,βάρος120gr,και φτιάχνεται στην Καλαμάτα.

Το αγόρασα 5,90€ πολύ ακριβό εν σχέση με το PAPOUTSANISPAPOUTSANIS που έχει 0,40€ αλλά απλά καταπληκτικό,για να κάνει μεγαλύτερο αφρισμό βρέχεις λίγο το σφουγγάρι η ότι άλλο θες με ζεστό νερό και λίγο το σαπούνι...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

Σας παραθέτω τις δικές μου δημιουργίες από τη νεώτερη στη πιο παλιά
καποιες από τις συνταγές είναι δανεικές από το διαδίκτυο, άλλες είναι "πειραγμένες" από εμένα και άλλες είναι εξολοκλήρου δικές μου !!!
Όπως θα διαπιστώσατε έχω εντρυφήσει στο θέμα από τότε που έγραψα το προηγούμενό μου πόστ.
Τα σαπούνια είναι 100% φυτικά και πλήρως βρώσιμα τολμώ να πω δεν περιέχουν τίποτα το χημικό :beah2 :beah2
Χρησιμοποιώντας τόσο καιρό τα σαπούνια μου τέλος η ξηροδερμία !!!!

Giorgio de Zouve: calentula – carrot
Χειροποίητος σάπων με καρότο και λάδι εμποτισμένο με καλεντούλα.
Συστατικά: εμποτισμένο ηλιέλαιο με άνθη καλεντούλας, καρότο, βιολογικό αμυγδαλέλαιο, καστορέλαιο, λάδι καρύδας, αιθέριο έλαιο λεβάντας και άνθη καλεντούλας για ντεκορασιόν.
Καλέντουλα: έχει καθαριστική, επουλωτική και καταπραϋντική δράση σε δερματικούς ερεθισμούς και φλεγμονές.
Το καρότο, είναι φορτωμένο με φυσικά αντιοξειδωτικά που επιβραδύνουν τη διαδικασία γήρανσης και καταπολεμούν τις βλάβες του δέρματος.

Giorgio de Zouve: Spearmint
Σαπούνι δυόσμου με ελαιόλαδο, καρυδέλαιο, αφέψημα δυόσμου, αιθέριο έλαιο δυόσμου και αποξηραμένο δυόσμο.
Το αιθέριο έλαιο του δυόσμου έχει ισχυρή αντιμικροβιακή δράση. Καταπολεμά πολλά βακτηρίδια, όπως τον E. Coli που προσβάλει τα έντερα, το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού, τη σαλμονέλα, τον χρυσίζοντα σταφυλόκοκκο και τα βακτήρια που προκαλούν τερηδόνα. Ως εκ τούτου χρησιμοποιείται ως αντισηπτικό αλλά και ως μέσο συντήρησης των τροφίμων. Ο ψεκασμός της φλούδας της πατάτας με αιθέριο έλαιο δυόσμου παρατείνει την αποθήκευσή της έως και έναν χρόνο χωρίς να φυτρώνει, ενώ ψεκασμοί με δυόσμο γενικώς εφαρμόζονται όπου χρειάζεται να εξαλειφθούν παράσιτα και ζωύφια. Ίσως γι΄ αυτό κάποιες νοικοκυρές αποθηκεύουν τα όσπρια μαζί με φυλλαράκια δυόσμου, ώστε να συντηρηθούν καλύτερα. Ακόμα, το έλαιο του δημοφιλούς βοτάνου δρα και ως προστατευτικό από επιζήμιες ακτινοβολίες και χημειοθεραπείες.

Giorgio de Zouve: Bay-Rum Aftershave
After shave τύπου Bay-Rum με βασικό συστατικό το Ρούμι (αρχικά χρησιμοποιόταν σαν afterhave / κολόνια / αποσμητικό στη περιοχή της Καραϊβικής και συγκεκριμένα φημολογείται ότι πρώτο παρασκευάστηκε στη νήσος Saint Thomas περί το 1860) εδώ δημιούργησα μια Ελληνική version με φύλλα Κερκυραϊκής δάφνης επίσης περιέχει βανίλια, μπαχάρι, ginger, ροδόνερο, ανθόνερο αμαμελίδας με aloe vera, γλυκερίνη, κανέλα και τρήμα από πορτοκάλι.
Χρόνος ωρίμανσης 2 μήνες στο τέλος αφού φιλτραριστεί θα προστεθεί και neem oil (λάδι το οποίο είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό και καταπραϋντικό για το δέρμα. Εκτός από τις αντιμολυσματικές και αντιφλεγμονώδεις ιδιότητές του, αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει είναι το γεγονός πως είναι πολύ πλούσιο σε λιπαρά οξέα).


Giorgio de Zouve: Milky Forrest
Σαπούνι 100% με κατσικίσιο γάλα, ελαιόλαδο, αμυγδαλέλαιο, καστορέλαιο, αιθέριο έλαιο πεύκου και κυπαρισσιού.


Giorgio de Zouve: Sensual Orange Blossom
Χειροποίητο σαπούνι από ελαιόλαδο, αμυγδαλέλαιο , έλαιο καρύδας, φυσικό χυμό πορτοκαλιού, ξύσμα πορτοκαλιού , αφέψημα χαμομηλιού και αιθέριο έλαιο πορτοκαλιού.
Έτοιμο να περιποιηθεί κάθε λογής επιδερμίδα !!!


Giorgio de Zouve: Golden Fleece
Σαπούνι πλυσίματος για τα μαλλιά.
Από δαφνέλαιο δικής μου παραγωγής, ελαιόλαδο, καστορέλαιο, έλαιο καρύδας, μπύρα και αιθέριο έλαιο δενδρολίβανο.


Giorgio de Zouve: Black Lavender
Η πρώτη μου απόπειρα δημιουργίας σπιτικού πράσινου σαπουνιού από αγνό παρθένο ελαιόλαδο, καστορέλαιο, αμυγδαλέλαιο και αιθέριο έλαιο λεβάντας. Με την ονομασία Giorgio de Zouve: Black Lavender. Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλα ;-) . Υπομονή 2 μήνες μέχρι την ωρίμανση για να δούμε τι κάναμε.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26397 times
Been thanked: 25867 times

Μπράβο Γιώργο, καλή η προσπάθειά σου!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μπράβο Γιώργο!
Μια ερώτηση, το γάλα το κατέψυξες πριν το χρησιμοποιήσεις;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”