Σάπων!!

Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

γίνεται και έτσι που λες
αλλά εγώ το έκανα έτσι δηλαδή μέσα σε μπεν μαρί με κρύο νερό και παγάκια.
Το γάλα ήταν κρύο ενώ έριχνα σιγά σιγά τη καυστική σόδα έτσι ώστε να μην ανέβει η θερμοκρασία του γάλακτος απότομα γιατί έτσι θα μου έκοβε.
Αν θυμάμαι καλά το κράταγα κάτω από 30c (αν ανέβει τότε γίνεται το γάλα πορτοκαλί σε χρώμα λόγω των σακχάρων)
Αυτή η παρτίδα σαπουνιού ήταν η πιο χρονοβόρα που έχω κάνει με διαφορά !!!
Υπάρχουν και άλλες εκτελέσεις ποιο γρήγορες για να φτιάξεις σαπούνι με γάλα.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μπράβο βρε θηρίο από το τελευταίο post σου το 2013 ρωτούσες για σαπούνι,και τώρα φτιάχνεις τα δικά σου!!!

Αξιόλογη προσπάθεια ;) και να σου πω και κάτι αν το καταλάβει ο κόσμος,που θα το καταλάβει αργά η γρήγορα όλοι εκεί θα καταλήξουν στο μεγάλο φαρμακείο της φύσης...

Θέλω να σε ρωτήσω ποια μέθοδο έχεις χρησιμοποιήσει και από που παίρνεις πρώτες ύλες;(από ότι είδα στις φώτο είναι (Μέθοδος της χύτευσης),εννοώ τα έξτρα υλικά,αιθέρια έλαια,χρώματα,πεχαμετρικές λωρίδες,γάλα, μέλι, καφές, σοκολάτα, απολεπιστικά πρόσθετα, βότανα, άνθη,κλπ.....


Και αν θες φυσικά πες μας και δύο λόγια από τις εντυπώσεις σου...!!!! :hellas
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια
Η μέθοδος που χρησιμοποιώ είναι η κρύα μέθοδος (cold process soap ή CPS)
Τα υλικά μου τα παίρνε από το κατάστημα - αποθήκη "Orestis Craft Center" στο Μοσχάτο έχει οτιδήποτε χρειαστείς!
Το κακό με τα σαπούνια, ιδιαίτερα για εμένα που είμαι τόσα χρόνια άνεργος, είναι ότι έχουν σχετικά υψηλό κόστος αν σκεφτείς κανείς ότι μόνο για το αιθέριο έλαιο χρειάζεσαι 5-7 ευρώ.
Για να ρίξεις αυτό το κόστος πρέπει να αγοράσεις μεγάλες ποσότητες υλικών.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Γιώργο το ξέρω το μαγαζί,απλά δεν είμαι σίγουρος για τα αιθέρια έλαια,βότανα,αποξηραμένα,κατά πόσο γνήσια είναι θέλει ψάξιμο...!!!
Εσύ τι λες που έχεις αγοράσει,είναι φυσικά; η.........

Και δύο tips από μένα,δεν ξέρω που μένεις αλλά αν βρεις σκίνους και άγριοκρεμμύδες,βράσε ξεχωριστά τον σκίνο και την αγριοκρεμμύδα,και αφού έχεις λουστεί -πλυθεί,κάνε ξέβγαλμα με χλιαρό αφέψημα αυτά τα δύο μαζί,και θα με θυμηθείς,γιατί ότι λένε οι παλιοί άνθρωποι είναι σωστό.

Και πάλι μπράβο φίλε...!!!
Keep Going
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αυτό το μαγαζί είναι ότι πιο φυσικό και κοντά στον ερασιτέχνη σαπωνοποιό υπάρχει στην Ελλάδα.
Αν είναι και αυτός τίγκα στα χημικά, τότε πρέπει να ψωνίζουμε από εξωτερικό.

Πάντως, για τα αιθέρια έλαια, όλα είναι φυσικά προϊόντα. Απλά ο τρόπος εξαγωγής του ελαίου μπορεί να γίνει με φυσικό τρόπο (π.χ. με ένα αποστακτήριο) ή με χημικά. Δυστυχώς τα περισσότερα που κυκλοφορούν είναι με το δεύτερο τρόπο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Και εγω εδω και 2-3 χρόνια που φτιάχνω χειροποίητα σαπούνια , απο το συγκεκριμένο κατάστημα αγοράζω τις πρώτες ύλες , και είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε Δημήτρη έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες,και συμφωνώ μαζί σου σε όλα αλλά.......

Έλα όμως που ισχύει το 2ο που αναφέρεις... :cry έχω πετάξει πολλά μα πάρα πολλά προϊόντα.

Το 99.9% είναι χημεία σκέτη,στην Ολλανδία όταν έμενα και αγόραζα έλαια και πολλά άλλα μου έδιναν μαζί και certificate του προϊόντος.

Τώρα μένω Σύρο και τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα...

aris22 είπε: Και εγω εδω και 2-3 χρόνια που φτιάχνω χειροποίητα σαπούνια , απο το συγκεκριμένο κατάστημα αγοράζω τις πρώτες ύλες , και είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
Άρη φτιάχνεις και σαπούνια; Μπράβο φίλε...

Είσαι σίγουρος πως τα προϊόντα είναι φυσικά;
Γιατί όπως λέγαμε και με τον Γιώργο ποιο πάνω είναι και ακριβά και αν το πάρεις και σου βγει χημεία ούτε να το δώσεις σε κάποιον μπορείς οπότε το πετάς...

Άρη αν είσαι σίγουρος γιατί δεν απάντησε και ο Γιώργος, τότε θα παραγγείλω,που θέλω αρκετά πράγματα... :megagrin
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Αντώνη οταν αναφέρεσαι σε "χημεία" τι ακριβώς εννοείς ? Απο το συγκεκριμένο κατάστημα αγοράζω κατά 90+ % μόνο έλαια , δλδ έλαιο καρύδας , φοινικέλαιο , καριτέ , έλαιο αβοκάντο , αμυγδαλέλαιο , καστορέλαιο κλπ κλπ και εν γνώση μου αγοράζω και κάποια τεχνητά αρώματα διότι έχουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα στον αρωματισμό του σαπουνιού όσον αφορά την ένταση και την διάρκεια με πολύ χαμηλότερο κόστος. Βέβαια σε κάποια σαπούνια βάζω και αιθέρια έλαια ή κάποια τα φτιάχνω χωρίς άρωμα. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τα σαπούνια μου μέχρι τώρα οπότε δεν εχω λόγο να μην ψωνίζω απο το συγκεκριμένο κατάστημα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Tony έγραψε: Είσαι σίγουρος πως τα προϊόντα είναι φυσικά;
Γιατί όπως λέγαμε και με τον Γιώργο ποιο πάνω είναι και ακριβά και αν το πάρεις και σου βγει χημεία ούτε να το δώσεις σε κάποιον μπορείς οπότε το πετάς...
Πως θα καταλάβεις ότι θα σου βγεί χημεία; Το αιθέριο έλαιο, θεωρητικά και πρακτικά, είναι πάντα φυσικό προϊόν. Η μέθοδος εξαγωγής διαφέρει μόνο.

Πάντως προσπαθούμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι. Στο σαπούνι χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι μέχρι 5% αιθέριο έλαιο, το οποίο εξουδετερώνεται περαιτέρω από την σαπωνοποίηση. Τώρα εμένα μου φαίνεται υπερβολικό να τραβιόμαστε για αυτό το 5%, εκτός αν υπάρχει ιατρικός λόγος, όπου πάω και πάσο.

Άν είναι έτσι, είσαι σίγουρος ότι η καυστική σόδα που χρησιμοποιείς έχει 100% καθαρότητα; Τα έλαια είναι φυσικά ή χημικά; Τα χρώματα; Το νερό που χρησιμοποιείς είναι καθαρό; Το σαπούνι που πλένεις τα σκεύη; Το αντικολλητικό χαρτί που χρησιμοποιείς για το καλούπι έχει χημικά; Και διάφορα άλλα.

Η γνώμη μου είναι ότι αν ξεκινήσεις έτσι δεν θα βγάλεις άκρη. Εκτός αν έχεις πολλά χρήματα να τα παραγγέλνεις από το εξωτερικό από όπου θα έχουν και την ανάλογη πιστοποίηση.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

ότι σαπούνι και να φτιάξεις μόνος σου, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι "καθαρότερο" από αυτά του εμπορίου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”