Σάπων!!

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά λυπάμαι για την καθυστερημένη απάντηση,αλλά είχα ένα πρόβλημα σοβαρό...!!!

Έχασα ένα συγγενικό μου και πάρα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο... καταλαβαίνετε έτσι;
aris22 έγραψε: Αντώνη όταν αναφέρεσαι σε "χημεία" τι ακριβώς εννοείς ?
Άρη φίλε εννοώ αυτό που γράφει ο Δημήτρης παραπάνω τα αιθέρια έλαια, όλα είναι φυσικά προϊόντα. Απλά ο τρόπος εξαγωγής του ελαίου μπορεί να γίνει με φυσικό τρόπο (π.χ. με ένα αποστακτήριο) ή με χημικά. Δυστυχώς τα περισσότερα που κυκλοφορούν είναι με το δεύτερο τρόπο.
dimitris έγραψε: Πως θα καταλάβεις ότι θα σου βγεί χημεία; Το αιθέριο έλαιο, θεωρητικά και πρακτικά, είναι πάντα φυσικό προϊόν. Η μέθοδος εξαγωγής διαφέρει μόνο
Δημήτρη να είσαι σίγουρος πως θα το καταλάβω...
Και ναι φίλε μου Δημήτρη υπάρχει ιατρικό πρόβλημα,κάποια χημικά συστατικά με πειράζουν,έχω πάει σε δερματολόγοι,αλλεργιολόγοι,και δεν μπορούν να βρουν τι με πειράζει ακριβός,είμαι αλλεργικός στα ακάρεα από τις γάτες,γιατί έχω κάνει τα τεστ όλα,δεν είμαι όμως σε τίποτα άλλο,και τι κάνω;παίρνω ένα προϊόν βάζω μια μικρή ποσότητα στο χέρι μου(στην παλάμη του χεριού από πάνω)και το αφήνω για λίγα λεπτά,αν με πειράζει το καταλαβαίνω γιατί βγάζω μικρά κόκκινα σπυράκια.
Ο θείος της συζύγου μου όπου είναι δερματολόγος μου είπε ότι δεν θα βρω ποτέ ποιο τοξικό με πειράζει,και μου πρότεινε αυτόν τον τρόπο που σάς είπα.
Οπότε τι να κάνω και εγώ διαλέγω τα προϊόντα σχολαστικά όσο λιγότερα συστατικά τόσο καλύτερο είναι το προϊόν,και όχι μόνο για μένα αλλά για όλους μας,ένα μικρό παράδειγμα:αιθέριο έλαιο λεβάντας από μαγαζί βιολογικό με πειράζει,αιθέριο έλαιο λεβάντας από Ολλανδία με certificate δεν με πειράζει τα συμπεράσματα δικά σας.
zouve έγραψε: ότι σαπούνι και να φτιάξεις μόνος σου, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι "καθαρότερο" από αυτά του εμπορίου
Γιώργο το έχω καταλάβει πολύ καιρό τώρα και εγώ μαζί σου...+1

Αυτά παΐδια για τώρα και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πρώτον και κυριότερον συλληπητήρια για την απωλειά σου !

Αν μπορούσες να ανεβάσεις το αρχειάκι που ανάφερες στην "ενυδατική προσώπου" σε ξεχωριστό θέμα με μία μικρή περίληψη-πρόλογο και το link του αρχείου θα ήταν πιστεύω πολύ ενδιαφέρον. Αν ρωτάς εμένα ψηφίζω ναί και με τα δύο χέρια.

Σε όλα τα υπόλοιπα δε θα σου απαντήσω. Δεν έχει νόημα. Έχεις βάλει τον εαυτό σου σε αδιαπέραστα στεγανά. Λυπάμαι που είσαι αναγκασμένος να ζείς στην υπερβολή. Δεν είναι και το πιό εύκολο πράγμα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Συλληπητήρια και από μένα.

Για το πρόβλημά σου, μήπως θα μπορούσες να βρεις τι είναι που σε πειράζει βλέποντας τι κοινό έχουν τα προϊόντα αυτά και τι λείπει από τα άλλα που δεν σε πειράζουν;

Όσο για τα σαπούνια, για τα μαλλιά χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι λόγω... Αρχών αλωπεκίας. :/
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα συλλυπητήρια...
Ηλίας έγραψε: Σε όλα τα υπόλοιπα δε θα σου απαντήσω. Δεν έχει νόημα. Έχεις βάλει τον εαυτό σου σε αδιαπέραστα στεγανά. Λυπάμαι που είσαι αναγκασμένος να ζείς στην υπερβολή. Δεν είναι και το πιό εύκολο πράγμα.
Φίλε μου Ηλία διαβάζοντας ξανά τα δικά μου post είδα ότι βγάζουν λίγο εγωισμό-αγανάκτηση,και ίσος και να παρεξηγήθηκα,αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου,μου βγήκε αυθόρμητα,και αν πρόσβαλα η στεναχώρησα κάποιους και εσένα μαζί ζητώ συγνώμη,ούτε σε αδιαπέραστα στεγανά έχω βάλει τον εαυτό μου,ούτε στην υπερβολή ζω,απλά προσπαθώ να λέω την αλήθεια όσο μπορώ πάντα και να κάνω την ζωή μου ποιο απλή και ποιο αληθινή-ανθρώπινη.
Ηλίας έγραψε:Αν μπορούσες να ανεβάσεις το αρχειάκι που ανάφερες στην "ενυδατική προσώπου" σε ξεχωριστό θέμα με μία μικρή περίληψη-πρόλογο και το link του αρχείου θα ήταν πιστεύω πολύ ενδιαφέρον. Αν ρωτάς εμένα ψηφίζω ναί και με τα δύο χέρια.
Πολύ ευχαρίστως και με μεγάλη μου χαρά,αφού εγώ το πρότεινα άλλωστε,δεν ξέρω αν πηγαίνει στην ενότητα ενυδατική προσώπου γιατί είναι ποιο green οικολογικό το θέμα του που δεν έχω δει κάποιο αντίστοιχο νήμα,τεσπα ας δώσουν το οκ οι διαχειριστές-συντονιστές και θα το ανεβάσω,είναι μικρό 1.486 KB θα περιμένω απάντηση...!!!

Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”