Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Από τα εφηβικά μου χρόνια έχω μονίμως στο πρόσωπο λόγω αγχώδους χαρακτήρα κοκκινίλα με ξεφλούδισμα σαν πιτυρίδα και πολύ πολύ έντονα στο δέρμα της κεφαλής.
Όλα ξεκινούν από το άγχος σε συνδυασμό με υπερέκκριση σμήγματος και υπερλιπαρότητας.
Η πάθηση λέγεται σμηγματοροϊκή δερματίτιδα και είναι αθεράπευτη.

Οι δερματολόγοι για το πρόσωπο προτείνουν κορτιζονούχες αλοιφές και άλλα συνδυαστικά ματζούνια με elidel ( τοπικό ανοσοκατασταλτικό).
Ενώ για το κεφάλι δίνουν σαμπουάν με κετοκοναζόλη τύπου fungoral, nyoxep, σελήνιο - selsun κτλ.
Σε συνδυασμό με losion κορτιζονούχες -betnovate, με αντιμυκησιακά - lamisil.

Όλα αυτά δουλεύουν σε μένα μόνο για λίγο καιρό.
Είχα εξάρσεις όχι κάθε 2-3 μήνες όπως θα έπρεπε από τους συνδυασμούς φαρμάκων που χρησιμοποιούσα, αλλά κάθε 1 με 2 εβδομάδες!!!

Φαγούρα, κοκκινίλες, πληγωμένο δέρμα και σκέψεις για το αν θα έπρεπε να κυκλοφορήσω εκείνες τις μέρες, ήταν ο καθημερινός μου γολγοθάς.

Ώσπου ανακάλυψα το θαυματουργό TEA TREE OIL μέσα σε διάφορα προϊόντα του εμπορίου.
Φυσικό αντισηπτικό προερχόμενο από ένα εξωτικό θάμνο, (δεν είναι από το δέντρο του τσαϊου που πίνουμε), και ελαφρώς δηλητηριώδες αν καταποθεί, είναι αυτό που με έσωσε. Μυρίζει σαν πράσινο δροσερό χόρτο (εμένα μου αρέσει) και χρησιμοποιείται ακόμα και για να σκοτώσει τις ψείρες και τις κόνιδες.

Τα παρακάτω προϊόντα ΔΕΝ τα αναφέρω για διαφήμιση. Ο μοναδικός λόγος που λαμβάνω την ευκαιρία να μιλήσω είναι γιατί τωρα τελευταία, αυτού του είδους η δερματίτιδα έχει χτυπήσει πολλούς φίλους και συγγενείς λόγω άγχους.

Πρόσωπο.
Από το bodyshop
Αφρός καθαρισμού κατά της λιπαρότητας με tea tree oil (πράσινη σειρά)
Υγρά μαντηλάκια (πράσινη σειρά για τη λιπαρότητα) με έλαιο tea tree κάθε πρωί πριν βγω από το σπίτι.
Tα μαντηλάκια πραγματικά κάνουν τη διαφορά.
Ενώ οι κορτιζονούχες αλοιφές χρειάζονται από λίγες ώρες έως λίγες ημέρες να δουλέψουν το δέρμα και να χαθεί η κοκκινίλα, τα μαντηλάκια χρειάζονται 10 λεπτάκια!!!
H bodyshop δεν έχει σαμπουάν στη σειρά.

Κεφάλι - τριχωτό
Σαμπουάν Apivita με Tea tree oil κατά της ξηροδερμίας. Έχει μέσα πρόπολη και βότανα αλλά πραγματικά νομίζω ότι το έλαιο αυτό κάνει τη διαφορά. Πάρτε το από οn-line φαρμακείο κοστίζει κανένα 8ευρώ από εκεί. Τιμή εμπορίου 11-12 ευρώ!!!
Είναι το μοναδικό προϊόν της εταιρίας που έχω δοκιμάσει και έχω μείνει άναυδος. Η πιτυρίδα υποχωρεί χωρίς να χάνεται εντελώς (είμαι δύσκολη περίπτωση) αλλά το δέρμα καταπραύνεται αμέσως και η φαγούρα φεύγει. Υποτροπές μπορεί να υπάρξουν αλλά το σαμπουάν τα καταφέρνει πολύ καλύτερα από τα κορτιζονούχα.

Υπάρχει ακόμα και σειρά με λάδι tea tree από την Healthaid, όπου υπάρχει και ένα σαμπουάν με περιεκτικότητα 3% για τις ψείρες και πιτυρίδα. Δεν το έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα για να πω την άποψή μου.

Ο συνδυασμός αυτός και ειδικά τα μαντηλάκια έχουν σώσει πολλούς φίλους ήδη.
Αφού σκέφτομαι να ενσωματώσω καθαρό tea tree oil, που αγόρασα από βιολογικά είδη, σε κάποιο καθαρό από χημικά σαπούνι ξυρίσματος, ώστε να κάνω με το πινέλο και καθαρισμό προσώπου!!!

Όποιος τα χρησιμοποιήσει να προσέξει να μην πάει μάτια ή μύτη ή στόμα γιατί είναι ελαφρώς ερεθιστικό για τα τα πολύ ευαίσθητα σημεία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση για την γκρίζα διαφήμιση.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εγω προσωπικα δεν το βλεπω σαν διαφημιση. Ισα ισα αυτη σου η δημοσιευση μπορει να βοηθησει μελη που εχουν το ιδιο προβλημα με εσενα. Επειδη ομως ειμαστε σε ξυριστικο φορουμ να προσθεσω και εγω οτι tea tree oil περιεχει ενα AS της RazoRock.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστω για την πληροφορια Ιασονα!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Θα συμφωνήσω με τον Ιάσονα. Το θετικό είναι οτι βρήκες μια βιώσιμη λύση και μάλιστα με φυσικά προϊόντα. Γιατί η θεραπεία με τα κορτιζονούχα και όλα τα χημικά, μόνο λύση δεν ήταν.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Φίλε δοκίμασε καραβάκι παπουτσάνης , εχω το ίδιο πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

για ποίο από τα 3 καραβάκια απλό , ευκάλυπτο ή χαμομήλι;
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

όποιο σου αρέσει ,εγώ το απλό έχω
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

tea tree oil έχει και η κρέμα ξυρίσματος supermax όπως είδα από πρόσφατο βίντεο στο youtube
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

natnat έγραψε: Πρόσωπο.
Από το bodyshop
Αφρός καθαρισμού κατά της λιπαρότητας με tea tree oil (πράσινη σειρά)
Υγρά μαντηλάκια (πράσινη σειρά για τη λιπαρότητα) με έλαιο tea tree κάθε πρωί πριν βγω από το σπίτι.
Tα μαντηλάκια πραγματικά κάνουν τη διαφορά.
Ενώ οι κορτιζονούχες αλοιφές χρειάζονται από λίγες ώρες έως λίγες ημέρες να δουλέψουν το δέρμα και να χαθεί η κοκκινίλα, τα μαντηλάκια χρειάζονται 10 λεπτάκια!!!
H bodyshop δεν έχει σαμπουάν στη σειρά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση για την γκρίζα διαφήμιση.
Επειδή έχω και εγώ λιπαρό μέτωπο λόγω σμηγματορροϊκής δερματίτιδας, είπα να δοκιμάσω τα παραπάνω προϊόντα. Τον αφρό αν και δεν τον χρησιμοποιώ καθημερινά, δε βλέπω κάποια διαφορά με άλλους αφρούς καθαρισμού που είχα δοκιμάσει.
Τα μαντηλάκια παίρνουν τη λιπαρότητα αλλά για λίγες ώρες, όχι για όλη τη μέρα.

Γενικά πάντως έχω καταλάβει πως πολλές λύσεις και προϊόντα που σε κάποιον κάνουν δουλειά, σε άλλον δε κάνουν καμία διαφορά! Καλώς τα αναφέρουμε αλλά το θέμα εξαρτάται τόσο πολύ από τον οργανισμό του καθενός και πως αντιδρά και με έχει κουράσει κυριολεκτικά να ψάχνω να δοκιμάζω λύσεις..
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πράγματι, ο οργανισμός του καθενός αντιδρά διαφορετικά. Κρίμα που δεν σε βοήθησαν.

Προσοχή όμως, άλλο η υπερλιπαρότητα και άλλο η δερματίτιδα.
Το tea tree δεν έχει σκοπό να σου δώσει ματ αποτέλεσμα. Θα σου πάρει την φλόγωση, την φαγούρα και θα καθαρίσει τις νυφάδες από τα προβληματικά σημεία. Το κύριο πρόβλημά μου δεν είναι τόσο το αισθητικό αν με καταλαβαίνεις.
Νομίζω ότι δεν υπάρχει προϊόν πέρα από make up ή κάτι τέτοιο (μακριά από μας :D ), που θα εξαφανίσει την λιπαρότητα/γυαλάδα για όλη τη μέρα.
Πάντως αν χρησιμοποιείς κάτι άλλο, πέρα από τα κορτιζονούχα που να σε έχει βοηθήσει, παρακαλώ να το μοιραστείς μαζί μας.

Τώρα τελευταία χρησιμοποιώ σε όλο το πρόσωπο, πλην ματιών, συμπληρωματικά λίγη ώρα μετά τα μαντηλάκια, ανθόνερο αμαμελίδας σε ψεκασμό, που ενυδατώνει και παίρνει και αυτό την κοκκινίλα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”