Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Καλημερα σε ολους. Δυστυχως ακομη παλευω με ολα αυτα με αποτελεσμα η παθηση να ειναι ακομη στην εμφανιση και αποφασισα να παω στην σκληρη λυση. Θεραπεια με χαπια ισοτρετινοινης με παρακολουθηση του δερματολογου. Ειναι καψουλες, 2 φορες την μερα και λεγονται acnogen. Ειναι η ιδια θεραπεια που δινουν για ατομα που εχουν ακμη. Μου ειπε οτι διαρκει 3 μηνες. Ξεκιναω απο σημερα. Καλα μου αποτελεσματα και μακαρι να ξεμπερδεψω για παντα.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Θα αναμενουμε νεα σου, Αλεξη !
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Συγνωμη a-cnotren λεγονται τελικα. Ευχαριστω πολυ θα σας πω νεα συντομα :)
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Η δερματίτιδά μου ήταν σε έξαρση μέσα στον Αύγουστο και Σεπτέμβριο.
Δοκίμασα σπιτική κεραλοιφή με βάλσαμόλαδο, πρόπολη και βιταμίνη Ε και έκανε αρκετή δουλειά, αλλά γυάλιζε.
Τελικά είπα να δοκιμάσω σε όλο το πρόσωπο και γύρω από τα μάτια (στις εσωτερικές κόγχες είχα δερματίτιδα) τζέλ αλόης και πραγματικά κάνει δουλειά.
Όχι μόνο στη δερματίτιδα. Γενικώς και ως ενυδατικό και αντιφλογιστικό μετά το ξύρισμα και για ανάπλαση.
Αλέξη ελπίζω να σε βοηθήσει η θεραπεία με τα ρετινοϊδή. Είναι λίγο "βαράμε με κανόνι την μύγα" αλλά αν δεν πάει άλλο...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την καθαρη αλοη. Για το βαλσαμολαδο θα σου συνιστουσα να το αποφυγεις και οτιδηποτε ειναι σε ελαιο. Τα ελαια αποτι διαβασα απο δερματολογο πολλαπλασιαζουν τον μυκητα. Νιωθεις δηλαδη μια ανακουφιση αλλα γινεσαι καλυτερα. Μακρυα απο ελαια. Παναγιωτη, δεν πηγαινε αλλο γιαυτο και εφυγα σε αυτο το ρισκο. Μακαρι να πανε ολα καλα. Θα σας πω αποτελεσματα οταν με το καλο περασει ο καιρος.
Nobody is perfect. My name is nobody.
SirS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 14 Σεπ 2015, 19:15
8
Τοποθεσία: Σέρρες
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 61

Μόνο ενημερώσου από τον γιατρό σου για τις πιθανές παρενέργειες. Το ενημερωτικό φυλλάδιο μπορεί να το παρερμηνεύσεις και δεν είναι και το καλύτερο να σου συμβεί αυτό.
Τα κορμιά και τα μαχαίρια... μη βρεθούν σε λάθος χέρια...!
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Ενημερωθηκα. Δεν μου τα εδωσε ετσι. Εκανα και εξετασεις αιματος. Μου ειπε τις παρενεργειες. Οι πιο συνηθισμενες ειναι ξηρα χειλη, ματια, πονος στα γονατα, δυσκολια ορασης το βραδυ. Ειδα και το φυλλαδιο και επαθα εγκεφαλικο. Οντως. Παρα πολυ ισχυρα και επικινδυνα. Ειδομεν!
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Εγώ θα πρότεινα στους συμπάσχοντες να δοκιμάσετε τη θεραπεία με το ακατέργαστα μέλι που είχα αναφέρει στο νημα με το after shave. Από τον Απρίλιο που το δοκίμασα για πρώτη φορά, με έχει αφήσει ήσυχο η σμηγματοροική. Alex καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Nomad μιας και ειμαι και μελισσοκομος και εχω ακατεργαστο μελι, το δοκιμασα. Δημιουργει ερεθισμο στο δερμα μου οταν το βαζω επανω. Εχω αλλεργια. Μετα απο καποια λεπτα με το που το αφαιρεσα απο το προσωπο, με επιασε σαν φαγουρα και φταρνισμα. Σε μερικους δημιουργει αλλεργια οταν το βαλουν στο δερμα τους. Οποτε δυστυχως, το σταματησα και κατεφυγα στην λυση των χαπιων. Να εισαι καλα αδερφε, θα σας εχω αποτελεσματα συντομα. :)
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Κυριοι. Πολυ ισχυρη η ισοτρετινοινη. Περασαν ακριβως 10 μερες και το προσωπο μου ξεφλουδιζει, ειδικα γυρω απο το στομα ειμαι ασπρος! Πηγα φαρμακειο και μου εδωσαν μια αλοιφουλα που λεγεται novaquasol. Ψιλοεστρωσε λιγακι. Συνεχιζουμε. :)
Nobody is perfect. My name is nobody.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”