Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Καλησπερα και εδω. Ερχομαι με αποτελεσματα με την θεραπεια μου με ισοτρετινοινη. Σε λιγες μερες κλεινω 3 μηνες! Εκει που επαιρνα 2 χαπια καθε μερα τωρα παιρνω 1 ανα μια μερα. Αποτελεσματα τωρα. Ολοι οι ποροι μου απο το προσωπο αρχιζουν και καθαριζουν εως και 80%! Τα μαλλια μου συνεχιζουν να μην ειναι λιπαρα. Φολιδες στα μαλλια εξαφανιστηκαν. Ειμαι πολυ χαρουμενος! Επισης, επειδη το προβλημα ειναι απο μεσα, σταματησα τα εξης ΤΕΛΕΙΩΣ!

Ψωμι (οτιδηποτε ειναι με λευκο αλευρι)
Αυγα
Γλυκα (τσουρεκια, κεικ κτλ κτλ)
Γαλα (αγελαδινο)
Γαλακτοκομικα (αγελαδινα)
Καφε (το πιο σοβαρο)
Ασπρη ζαχαρη
Αλκοολ
Τσιγαρο (ουτως η αλλως δεν καπνιζα) :P
Αναψυκτικα
Λαδια (ΟΛΑ)

Ξεκινησα να πινω αρκετο νερο και παρα παρα πολλα φρουτα, κυριως μηλαρακια! Επισης, πλενω το προσωπο μου ΜΟΝΟ με νερο χλιαρο και αυτο ΜΟΝΟ το πρωι. Μια φορα δηλαδη. Τελος, σαν σαμπουαν, λουζομαι με αλευρι σικαλης.

Αυτα! Ραντεβου τον Φεβρουαριο τωρα με τον δερματολογο. Προσπαθηστε να κοψετε οσα πιο πολλα μπορειτε απο αυτα που ανεφερα και θα δειτε αποτελεσματα. :D

Added in 32 seconds:
Alex-V έγραψε:Καλησπερα και εδω και καλες γιορτες.. Ερχομαι με αποτελεσματα με την θεραπεια μου με ισοτρετινοινη. Σε λιγες μερες κλεινω 3 μηνες! Εκει που επαιρνα 2 χαπια καθε μερα τωρα παιρνω 1 ανα μια μερα. Αποτελεσματα τωρα. Ολοι οι ποροι μου απο το προσωπο αρχιζουν και καθαριζουν εως και 80%! Τα μαλλια μου συνεχιζουν να μην ειναι λιπαρα. Φολιδες στα μαλλια εξαφανιστηκαν. Ειμαι πολυ χαρουμενος! Επισης, επειδη το προβλημα ειναι απο μεσα, σταματησα τα εξης ΤΕΛΕΙΩΣ!

Ψωμι (οτιδηποτε ειναι με λευκο αλευρι)
Γαλα (αγελαδινο)
Γαλακτοκομικα (αγελαδινα)
Καφε
Ασπρη ζαχαρη
Αλκοολ
Τσιγαρο (ουτως η αλλως δεν καπνιζα) :P
Αναψυκτικα
Λαδια (ΟΛΑ)

Ξεκινησα να πινω αρκετο νερο και παρα παρα πολλα φρουτα, κυριως μηλαρακια! Επισης, πλενω το προσωπο μου ΜΟΝΟ με νερο χλιαρο και αυτο ΜΟΝΟ το πρωι. Μια φορα δηλαδη. Τελος, σαν σαμπουαν, λουζομαι με αλευρι σικαλης.

Αυτα! Ραντεβου τον Φεβρουαριο τωρα με τον δερματολογο. Προσπαθηστε να κοψετε οσα πιο πολλα μπορειτε απο αυτα που ανεφερα και θα δειτε αποτελεσματα. :D Θα ανεβασω και φωτογραφια καποια στιγμη :)
Nobody is perfect. My name is nobody.
Bereal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2015, 16:58
8
Has thanked: 1 time

Ωραίος ρε φίλε, εύχομαι τα καλύτερα. Εγώ τραβιέμαι εδώ και 4 χρόνια, σταμάτησα να βάζω αλοιφές κλπ, έκοψα και εγώ όλα τα γαλακτοκομικά και αυγά και βάζω μόνο καριτέ (shea butter) 1 φορά την μέρα. Αλλά ελαιόλαδο δηλ. δεν τρως καθόλου;

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις το email σου ή το facebook σου για να μιλήσουμε; Είμαι πολύ απελπισμένος με την δερματίτιδα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 26 Δεκ 2015, 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση, όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Επίσης απαγορεύονται τα greeklish. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Αν θες να τρως καποιο λαδι, μονο ελαιολαδο και λαδι καρυδας. ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ! Για το καριτε, προσεξε το λιγο. Επειδη εχει λιπαρη υφη μπορει να φραξει τους πορους και το δερμα να δημιουργησει προβληματα. Το λιπαρο περιββαλον "θρεφει" τον μυκητα και γινεσαι χειροτερα. Εχεις μηνυμα.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Υποσχεθηκα φωτογραφια. Δεν ειναι τοσο καθαρη για να φανει καλα αλλα ειναι ενα δειγμα. Καλη χρονια σε ολους με αγαπη, ευτυχια, πολλα χαμογελα και πανω απολα με υγεια! :)

Εικόνα
Nobody is perfect. My name is nobody.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

α, χαχα!! χρονια πολλα!!
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Καλησπερα κυριοι. Μολις σημερα σταματησα την θεραπεια με την ισοτρετινοινη, χαπια δηλαδη για μορφη ακμης που συγκεκριμενα λεγονται a-cnotren. Εκλεισα 4 μηνες ακριβως. Αυτες τις μερες θα ανεβασω καινουργια φωτογραφια και θα γραψω και την ρουτινα μου σε θεμα περιποιησης του δερματος! :)

Added in 2 minutes 13 seconds:
Alex-V έγραψε:Καλησπερα κυριοι. Μολις σημερα σταματησα την θεραπεια με την ισοτρετινοινη, χαπια δηλαδη για μορφη ακμης που συγκεκριμενα λεγονται a-cnotren. Εκλεισα 4 μηνες ακριβως. Αυτες τις μερες θα ανεβασω καινουργια φωτογραφια και θα γραψω και την ρουτινα μου σε θεμα περιποιησης του δερματος! Επισης, bereal στειλε μου μηνυμα σε παρακαλω αν μπορεις να μου πεις το ονομα σου στο facebook γιατι ειδα κατι αιτηματα αλλα δεν ξερω ποιος εισαι. :)
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
alexst2006
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Φεβ 2016, 00:41
8
Τοποθεσία: around the world
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 54

... εγω πάλι τι να σας πω βρέ παιδία, μετα από τόσα χρόνια με το πρόβλημα και με χρήση fungoral & travucort, βρήκα τη λύση που μου ταιριάζει στην La Roche Posay, ομολογώ ότι είδα μεγάλη ανακούφιση χωρίς πλέον να χρησιμοποιώ τις κορτιζόνες, όχι ότι τις πέταξα αλλά ελπίζω να μην τις ξανά χρησιμοποιήσω.. 8)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Έχω κάποια θεματάκια τον τελευταίο καιρό αλλά τα κρατάω σε χαλαρή κατάσταση με το σαμπουάν της apivita στο κεφάλι, ενώ στο πρόσωπο κάνει δουλειά το lathering με το σαπούνι και το πινέλο που ξυρίζομαι (ως καθαρισμός προσώπου) και κυρίως το gel καθαρής αλόης που στρώνει δέρμα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Nomad έγραψε:Εγώ θα πρότεινα στους συμπάσχοντες να δοκιμάσετε τη θεραπεία με το ακατέργαστα μέλι που είχα αναφέρει στο νημα με το after shave. Από τον Απρίλιο που το δοκίμασα για πρώτη φορά, με έχει αφήσει ήσυχο η σμηγματοροική. Alex καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα!
Νίκο μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Η θεραπεία με μέλι κάνει και για το τριχωτό της κεφαλής;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλησπέρα Ηλία. Διάβασες τη μέθοδο που είχα αναφέρει στο θέμα του after shave; Μόλις το κοίταξα, και ο ένας σύνδεσμος δεν λειτουργεί. Αυτός εδώ.

Η κοπέλα που ξεκίνησε το ολο παραπάνω θέμα έβαζε και σε όλο το κεφάλι και το προτείνει. Προσωπικά δεν έβαλα ποτέ σε όλο το κεφάλι, παρά μόνο στα πλάγια του κεφαλιού(πάνω απο τα αυτιά) και από τη γραμμή που ξεκινάει το τριχωτο της κεφαλής μέχρι ενα εκατοστό περίπου προς τα μαλλιά.

Εαν είναι να σε βοηθήσει η συγκεκριμένη μέθοδος, τότε σίγουρα θα σε βοηθήσει. Το θέμα είναι, οτι είναι λίγο μπελαλίδικη η όλη διαδικασία καθώς έχουμε να κάνουμε με μέλι το οποίο φυσικά κολλάει. Βέβαια, σε συνδυασμό με το νερό, κολλάει αρκετά λιγότερο, αλλά μπορεί να σε ταλαιπωρήσει λίγο κατα την εφαρμογή.

Αν επιτρέπεται Ηλία, έχεις διαγνωστεί με σμηγματοροϊκή στο κεφάλι ή έχεις απλά πυτιρίδα;

Added in 3 minutes 50 seconds:
Ουπς και πάλι δεν λειτουργεί ο σύνδεσμος. Στην προεπισκόπιση μου λειτουργεί κανονικά, ενώ οταν το δημοσιεύω δεν λειτουργεί. Γιατί άραγε; :think:

Added in 2 minutes 56 seconds:
Εαν γκουγκλαρεις seb derm raw honey, είναι το πρώτο αποτέλεσμα που θα σου βγάλει.
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”