Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Xαίρομαι που έστω και ένας άνθρωπος βρήκε βοήθεια από κάτι που ανέφερα.
Επίσης οι ιδιότητες του tea tree υπάρχουν στη βοτανο-βιβλιογραφία. Δεν ανακάλυψα τίποτα.
Πάντως το είπαμε από την αρχή, οτι είναι το σούπερ αντιμυκησιακό της φύσης.

Η πηλοθεραπεία είναι γνωστό ότι αποτοξινώνει τον οργανισμό και ρυθμίζει το σμήγμα.
Είναι σίγουρο οτι βοηθάει αρκετά. Υπάρχει δε μέσα σε πάρα πολλές μάσκες ομορφιάς για την λιπαρότητα κτλ.
Και θα το δοκίμαζα αν τα προϊόντα με πηλό (άργιλο πράσινο μπλέ κόκκινο :D ) σε εμπορική μορφή, δεν ήταν γεμάτα ύποπτες ουσίες και συντηρητικά.

Τα θειούχα μπάνια επίσης βοηθούν στα δερματολογικά. Όλα αυτά τα λέει η ιατρική βιβλιογραφία.
Το Θειάφι (βλαβερό σε μεγάλες συγκεντρώσεις) είναι επίσης αντιμυκησιακό. Τί νομίζεις οτι ρίχνουν στα αμπέλια εδώ και χιλιάδες χρόνια για τις ασθένειες!!!!

Είσαι τυχερός αν έχεις κοντά σου λασπόλουτρα, ή έστω φυσικό ανεκμετάλλευτο λάκο με αποδεδειγμένα αγνό άργιλο.
Εδώ στην Καβάλα έχουμε τα λασπόλουτρα των Κρινήδων, αλλά προσωπικά δεν με ελκύει το δημόσιο μπάνιο άνευ μαγιό σε μια γούρνα λάσπης...
Μόνο έτσι μπορείς να πάρεις πηλό από εδώ. Από ότι ξέρω δεν έχει ατομικά λουτρά.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Αυτο ειναι το θεμα με τα ετοιμα προιοντα. Πρεπει να ψαχτεις πολυ να βρεις κατι "ασφαλες". Τα περισσοτερα περιεχουν οπως ειπες υποπτες ουσιες. Propylene glycol, edta, parabens, sls κτλ κτλ. Και αν βρεις, θα πετσοκοβουν στην τιμη θα ειναι καπως ακριβουτσικα σχετικα. Θα κανουν πανω απο 5 ευρω. Ειδικα στις μερες που ζουμε που ειναι δυσκολα τα πραγματα και το 5ευρω ειναι πολυτιμο. Το ξερω οτι το θειαφι σε μεγαλη ποσοτητα ειναι βλαβερο.

Τωρα για την πηγη. Εχουμε 2 που ειναι σαν λιμνες. Δημοσιες που πας και κανεις μπανιο μεσα. Δεν υπαρχουν δηλαδη ατομικα λουτρα ουτε σε εμας, δυστυχως. Διπλα απο την μια λιμνη υπαρχει ενας ανεκμεταλλευτος λακος με την λασπη που σου ανεφερα. Με λιγα λογια λασπολουτρα εμεις δεν εχουμε. Δεν εχω δει κανεναν να κανει μπανιο εκει περα. Ειναι κοκκινη η λασπη. Αυτη δηλαδη που εβαζε η μανα μου στον αδερφο μου. Μαζεψε σε μεγαλη ποσοτητα σε διαφορα μπολ. Και αποτι μου ειπε σε ενα αλλο μερος των λιμνων υπαρχει και η μαυρη λασπη η οποια δεν ξερω για τι ειναι ακριβως.

Για τα λασπολουτρα τα συγκεκριμενα στα μερη σου η αληθεια ειναι οτι τα εχω ακουσει απο καπου πιο παλια. Σιγουρα θα ειναι θαυματουργα και αυτα! Ειναι καθαρα λασπη.

Αν τυχον βρω φωτογραφια απο τις λιμνουλες τις δικες μου θα τις ανεβασω!
Nobody is perfect. My name is nobody.
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

mimisgri έγραψε:Μετά από πολλές προσπάθειες και αποτυχίες να ελέγξω την Σμηγματοροϊκή δερματίτιδα στο πρόσωπο, δοκίμασα μια μέθοδο που χρησιμοποιούν οι νοσηλεύτριες, στις κατακλίσεις. Βάζουν, μετά το πλύσιμο με πράσινο σαπούνι, ένα αραιό διάλυμα πράσινου σαπουνιού το οποίο δεν το ξεπλένουν, αλλά αφήνουν να στεγνώσει,ή απορροφούν τα πολλά υγρά με απορροφητικό χαρτί, χωρίς να σκουπίσουν το δέρμα.
Το αποτέλεσμα ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ
Το κάνω κάθε μέρα εδώ και ένα μήνα και έχω απαλλαγεί από τις κοκκινίλες, ερεθισμούς, απολέπιση, φαγούρα.
Απ ότι κατάλαβα οι μύκητες που προκαλούν το πρόβλημα, λειτουργούν σε όξινο περιβάλλον και με την αλλαγή του ΡΗ (ΠεΧα) του δέρματος (το σαπούνι είναι αλκαλικό) σταματούν να πολλαπλασιάζονται.Τα υπολείμματα του σαπουνιού δεν με ενοχλούν καθόλου, ούτε φαίνονται.
Αν το δοκιμάσει και κανένας άλλος, θα ήθελα να ήξερα τα αποτελέσματα.
Φίλε mimi, τι διάλυμα είναι αυτό? Πράσινο σαπούνι με νερό μόνο?

Για το tea tree που λέτε, πιο προϊόν εννοείται?
Έχω δοκιμάσει αυτό, δεν είδα διαφορά (ίσως και επιπλέον ξηρότητα). Δοκίμασα και τα υγρά μαντηλάκια με τεϊόδεντρο αλλά σε 2-3 ώρες πάλι λιπαρό μέτωπο είχα!

Alex-V, μακάρι να σε βοηθήσουν τα ψωρονέρια, και γω απο την περιοχή είμαι. Αλλά αυτό που έχω καταλάβει τόσα χρόνια είναι πως το πρόβλημα είναι εσωτερικό. Απλά εκδηλώνεται δερματικά. Οι τοξίνες που παράγει ο οργανισμός όταν στρεσαρίζεται κάνει κάποια όργανα να υπερλειτουργούν. Έτσι το έχω καταλάβει εγώ δηλαδή. Αλοιφές από δερματολόγους, σαπούνια, κρέμες κλπ βοηθάνε αλλά μόνο πρόσκαιρα. Και επειδή προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω πως δε θα με επηρεάζει το άγχος, απλά το έχω αποδεχτεί μοιρολατρικά. Μακάρι να βρεις γιατρειά αλλά όπως λένε και τα άλλα παιδιά, δεν είναι εύκολο. Απλά βρες τι σε πειράζει στον ευατό σου για να το αποφεύγεις (αλκοόλ, λιπάρα, κλπ). Ή π.χ. με άσκηση λόγω εφίδρωσης να υποχωρεί.
Αν και αυτό το θέμα με τη διατροφή με έχει κουράσει. Γιατί ενώ προσέχω ευλαβικά και τρώω νερόβραστα, λαχανικά κλπ, με το που κάνω ένα cheat meal γαμιέται το σύστημα επειδή είναι ασυνήθιστο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 24 Μαρ 2015, 04:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Θοδωρής B. έγραψε:..
Για το προσωπο βαζω μια λοσιον σωματος που ειναι αρκετα ενυδατικη και με εχει βοηθησει πολυ..
Η λοσιον ειναι της oliveway με πολυσακχαριτες απο λιναρι, εκχυλισμα απο χαμομηλι και αλοη.
Θοδωρή έχεις link?
Ευχαριστώ!
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Θοδωρής B.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Φεβ 2015, 18:04
9
Been thanked: 4 times

oxi δεν το εχω βρει καπου σε φωτο στο ιντερνετ.
Ψαξε το οπως ακριβως το αναφερω σε καποιο μαρκετ
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Είναι κάποιες από αυτές?
Γιατί όλες γράφουν πολλά περισσότερα συστατικά από αυτά που αναφέρεις :D
Εκτός θέματος
Φίλε Αντώνη, στο παραπάνω post δεν έβαλα το link σε μορφή λέξης γιατί αν μετά από καιρό δε δουλεύει το link, τότε δε μπορείς να καταλάβεις με τίποτα σε τι προϊόν αναφερόμουν. Ενώ με ολόκληρο το link μπορείς να βγάλεις καμιά άκρη. Αλλά, οκ, κανένα πρόβλημα να το κάνω όπως λες ;)
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Θοδωρής B.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Φεβ 2015, 18:04
9
Been thanked: 4 times

Θα την βγαλω καποια στιγμη φωτο και θα την ανεβασω να την δεις
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Κυριοι καλησπερα σας. Οπως ειπα θα ανεβασω φωτογραφιες με την λασπη που σας ανεφερα και με τις πηγες. Επισης εβγαλα και φωτο απο την μια την λιμνη την μικρη που πηρα και τις λασπες (θα δειτε και εμενα τον "χοντρο" να την μαζευει" :P Οι λασπες ειναι 2. Η μαυρη και η καφε. Λογικα ειναι αργιλος. Οριστε :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Ενημερωση! Καλησπερα σε ολους. Δυστυχως, δεν εχω και τα καλυτερα απο την λασπη και θα πω το γιατι. Την βαζεις στο πρσωπο και τα μαλλια μεχρι να ψιλοξεραθει και μετα αφαιρεις με νερο. Η αισθηση ειναι ωραια. Βελτιωνει την κατασταση του δερματος, ΑΛΛΑ! Επειδη παει βαθια στο δερμα, αφηνει καφε σημαδια στους πορους και γενικα ειναι πολυ δυσκολο να αφαιρεθει εντελως. Δηλαδη αναγκαστικα θα βαλεις καποιο προιον για να καθαρισεις τα μαλλια και το προσωπο. Δυστυχως δεν μπορω να συνεχισω την θεραπεια. Λενε οτι πρεπει να το κανεις καθε μερα για περιπου 6 μηνες και οντως φευγει η δερματιτιδα μια και καλη. Δεν υπαρχει περιπτωση ομως, γιατι δεν θα πρεπει να μην βγαινω για 6 μηνες καθολου εξω απο το σπιτι. Δεν θα βγαινω εγω με καφε προσωπο και μαλλια και με αυτην την "ιδιαιτερη" μυρωδια του θειαφιου και του αργιλου. :P Απο ολα αυτα που εχω δοκιμασει τα καλυτερα ειναι, του natnat το tea tree και το μηλοξιδο. Θα δοκιμασω καποια στιγμη την θεραπεια με το μελι το ακατεργαστο που εγραψε ενα μελος σε αλλο thread. Αποτι εχω καταλαβει η παθηση ειναι απο μεσα μας. Θελει ΠΟΛΥ νερο. Και οταν λεω πολυ...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καθημερινα! Τουλαχιστον 8-9 ποτηρια. Πολλα φρουτα, πολλα λαχανικα και μακρυα απο καφεδες αναψυκτικα αλκοολ και τσιγαρο. Πιστευω οτι ολικη θεραπεια υπαρχει. Το πιστευω. Ειτε αυτη ειναι με καποιο βοτανο ειτε με καποιο προιον. Θα βρεθει.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εδώ και ένα μήνα περίπου χρησιμοποιώ σαμπουάν και σαπούνι με tea tree και σε συνδυασμό με σωστή διατροφή έχω πολύ καλά αποτελέσματα. Φυσικά, το μεγάλο τεστ θα είναι το χειμώνα που ο ευεργετικός για μας Ήλιος θα κρύβεται.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”