Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Καλημέρα Νίκο, ευχαριστώ!

Τη μέθοδο που αναφέρεις στο θεμα με τα aftershave δεν τη έχω διαβάσει.

Η διάγνωση ήτανε για σμηγματορροϊκή δερματίτιδα. Ο γιατρός μου έδωσε τη κρέμα της ducay για το πρόσωπο και σαμπουάν για το κεφάλι. Το πρόβλημα στο κεφάλι το έχω από το δημοτικό ενώ στο πρόσωπο είχε εμφανιστεί όταν ήμουνα 22-23 χρονων. Η κρέμα βοηθούσε στην αντιμετώπιση του προβλήματος αλλά δεν το εξάλειψε. Πέρσι με σωστή διατροφή και καλό πλύσιμο του προσώπου με αγνό σαπούνι κατάφερα να εξαλείψω το πρόβλημα στο πρόσωπο αλλά στο κεφάλι παραμένει. Το σαμπουάν με Teatree βοηθάει αλλά τα καλύτερα αποτελέσματα τα είδα χρησιμοποιόντας μηλόξιδο. Πάντως συνεχίζω να το ψάχνω μήπως βρω οριστική λύση στο πρόβλημα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Δυστυχώς διαπιστώνω οτι αρκετός κόσμος ταλαιπωρείται από δερματοπάθειες. Το καλό είναι, οτι όλο και περισσότεροι επιστήμονες ασχολούνται με αυτές και πλέον υπάρχουν αρκετές έρευνες που έχουν δημοσιοποιηθεί στο διαδίκτυο, με κάποιες από αυτές να δείχνουν αρκετά υποσχομενες. Επίσης φαίνεται οτι στρεφουν την προσοχή τους προς τη ρίζα του προβλήματος και όχι απλά στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων.

Να αναφέρω 2 περιπτώσεις. Έχει παρει έγκριση μια καινούργια και υποσχόμενη κρέμα για την σμηγματοροϊκή, η Dermadexin. Η δράση της δεν περιορίζεται μόνο στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, αλλά και στη θωράκιση της επιδερμιδας.

Άλλη έρευνα, έγινε για τη δράση του προβιοτικού E. Coli Nissle 1917 με εξαιρετικά αποτέλεσμα στη ροδόχρου νόσο, τη σμηγματοροϊκή αλλά και την ακμή. Το 98% των ασθενών έδειξαν εξαιρετική ή πλήρη βελτίωση. Οπότε εδώ βλέπουμε οτι έχουν στραφεί στην γενικότερη υγεία του γαστρεντερικού, που έχει ως αποτέλεσμα την βελτίωση ή εξάλειψη των δερματοπαθειών.

Τέλος να αναφέρω μια νέα αλοιφή για την Ροδόχρου, την Soolantra. Περιέχει ως δραστικό συστατικό την ιβερμεκτίνη (ivermectin) και αναφέρεται οτι έχει καλύτερη δράση από τις κρέμες που περιεχουν μετρονιδαζόλη και αποτελούν κλασική θεραπευτική προσέγγιση για τα συμπτώματα της νόσου. Επίσης η μετρονιδαζόλη σύμφωνα με έρευνες, έχει αποτέλεσμα και στα συμπτώματα της σμηγματοροϊκής.
Νίκος
FaNis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2016, 01:36
7

Καλησπέρα και από μένα.

Εγώ αποτελέσματα είχα δει με 2 φαρμακευτικά shampoo χρησιμποιώντας τα εναλλάξ. Πρώτη πλύση με συμβατικό shampoo δεύτερο χέρι με shampoo για την πάθηση μας. Μπάνιο συνήθως κάθε 2-3 μέρες (ανάλογα)
Αυτή την στιγμή δεν χρησιμοποιώ τα ίδια (διότι 1ον ήταν πολύβαρια σκευάσματα και 2ον δεν θυμάμαι τι έπαιρνα γιατί πάνε 10 χρονια) αλλά συνεχίζω να κάνω το ίδιο με ένα του KORRE κ ένα άλλο της CIEN DANDRUFF.
Τα αποτελέσματα δεν είναι τέλεια αλλά αναφέρω αυτή την καταστάση γιατί από προηγούμενη εμπειρία η μεγάλη περίοδος εφάρμογης ενός και μόνο shampoo κάνει το δέρμα ανεχτικό και μη δραστικό.

Τώρα όσο αναφορά το APIVITA Tea tree shampoo δεν το έχω εφαρμόσει αλλά θα έβαζα και ένα άλλο μαζί με αυτό καθώς θα ακολουθούσα την παραπάνω 'συνταγή' για την εφαρμογή του.

Για το πρόσωπο δεν βάζω κάτι, πολύ περιδιοκά καμιά αλοιφή, αλλά κοιτάω να πλένω το πρόσωπο μου με το εκάστοτε ειδικό shampoo καθώς και με κάπιο ήπιο υγρό τζελ καθαρισμού.
Vrhkathlysh
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2016, 21:11
7

Καλησπέρα σε όλους,

Γράφτηκα στο φόρουμ ειδικά για να πω και γω την εμπειρία στο δύσκολο θέμα της ΣΔ. Για να μην τα πολυλογώ, με ταλαιπωρεί εδώ και 15 χρόνια. Πήγα σε δερματολόγο που μου έδωσε κορτιζονούχα κρέμα και μια λίστα με σαμπουάν και αλοιφές που θα πρέπει να βάζω για όλη μου τη ζωή. Σκέφτηκά ότι δεν πάει καλά και ότι σιγά μη δίνω 50ευρα στις φαρμακοβιομηχανίες για πάντα. Όντας γενικά επιφυλακτικός με τους γιατρούς, δεν πήρα τα σαμπουάν, αλλά δοκίμασα αρκετά φυσικές λύσεις: πράσινο σαπούνι, βαλσαμόλαδο, αλατόνερο, μηλίτη, ξύδι, καλό τρίψιμο με πετσέτα κτλ. Αλλά δεν δούλεψε τίποτα.

Τελικά πριν από ένα μήνα δοκίμασα, καθαρά από σπόντα, να βάλω μαγειρικη σόδα, την οποία έκανα χυλό πρώτα με νερό. Έβαλα για λίγες μέρες και ουσιαστικά το θέμα μου έφυγε. Δεν ξέρω αν θα ξαναεμφανιστεί - ή, μάλλον, πότε - αλλά χάρηκα πολύ και είπα να το μοιραστώ, μπας και βοηθήσει κάποιον.

Διάβασα κάποιον φίλο πιο πριν που έλεγε ότι δεν δούλεψε η σόδα σε αυτόν. Απ' ό,τι φαίνεται, δουλεύουν διαφορετικά πράγματα για τον καθένα. Το θέμα μάλλον θέλει πειραματισμό για τον καθέναν. Για μένα η λύση ήταν η σόδα, και μάλιστα τζάμπα λύση.

Χαιρετώ, καλή λύση σε όλους!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δύσκολο θέμα και συζήτηση κάνουμε εδώ. Προτείνουμε φαρμακευτικές λύσεις σε σοβαρές δερματικές παθήσεις, που ναι μεν δουλεύουν για κάποιον, αλλά σε κάποιον άλλον μπορούν να δημιουργήσουν σοβαρό πρόβλημα.

Για αυτό γράφω και τονίζω για όλους:
Το παρόν νήμα είναι καθαρά ενημερωτικό και ο καθένας παραθέτει την πρσωπική του εμπειρία. Αν έχετε δερματικό πρόβλημα, το καλύτερο είναι να πάτε σε δερματολόγο, όχι να κάνετε αυτοδιάγνωση και να χρησιμοποιήσετε τα παραπάνω φάρμακα ή σκευάσματα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Μιας και ξανά ήρθε στην επιφάνεια το θέμα, να αναφέρω και κάτι άλλο τωρα που το θυμήθηκα.

Πρώτον, συχνά γίνεται λάθος διάγνωση της Σμηγματοροϊκής με την Ροδόχρου Νόσο ή και το αντίθετο. Δεύτερον, στην ανθρώπινη επιδερμίδα ζει ένα παράσιτο το οποίο ονομάζεται Demodex.

Δυστυχώς σε κάποιους ανθρώπους και για διάφορους λόγους, το παράσιτο αυτό δημιουργεί πρόβλημα είτε λόγω αυξημένου πληθυσμού ή όχι. Το προβλήματα που δημιουργεί λοιπόν στην επιδερμίδα, είναι τα ίδια με τις Ροδόχρου ή και τις Σμηγματοροϊκής.

Η ασθένεια αυτή έχει διάφορες ονομασίες, όπως, δεμοδήκωση (demodicosis), demodectic dermatitis, rosacea-like demodicosis ενώ από άλλους θεωρείται οτι είναι παρακλάδι της Ροδόχρου. Το καλό είναι οτι καταπολεμάται αποτελεσματικά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων με παρασιτοκτόνα συν αντιβιωση σε ορισμένες περιπτώσεις. Θέλει καιρό και υπομονή για να καταπολεμηθεί, αλλά στο τέλος εξαλείφεται. Βέβαια μετά χρειάζεται συντήρηση ωστε να μην επιστρέψει η δερματίτιδα, εκτός και αν βρεθεί η βαθύτερη αιτία του προβλήματος.

Ευτυχώς γίνονται συνεχώς έρευνες και γίνονται αργά αλλά σταθερά βήματα προς την κατεύθυνση των βαθύτερων αιτιών. Γαστρεντερικές ασθένειες όπως η SIBO, το διατρέχων έντερο (leaky gut) και η χαμηλότερη παραγωγή υδροχλωρικού οξέος στο στομάχι, σύμφωνα με έρευνες αποτελούν κάποιες από τις βαθύτερες αιτίες όχι μόνο των παραπάνω δερματοπαθειών, αλλά και άλλων. Τέλος, γίνονται έρευνες εξαιρετικά ευξιδικευμένες στα πλαίσια της γενετικής.

Added in 7 minutes 14 seconds:
Συμφωνώ απολύτως με τα γραφόμενα του Δημήτρη. Κάποιες σπιτικές θεραπείες μπορεί να γίνουν επικίνδυνες. Οπότε προσοχή σε οτι και να κάνετε.
Ειδικά για τα παραπάνω που γράφω, να κάνετε κάτι μόνο μετά απο επίσκεψη και συμβουλή από γιατρό .
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Καλημερα σε ολους! Καιρο ειχα να γραψω. Δυστυχως, η δερματιτιδα μου ψιλοεπανηρθε μετα την ισοτρετινοινη. Μετα απο αρκετο ψαξιμο, στεκομαι στα λογια του "NOMAD". Υπαρχουν πολλες αιτιες δυστυχως. Μπορει απο αλλεργικη αντιδραση καποιας τροφης, πχ ζαχαρης.

Να σημειωσω εδω οτι καποιος πιο παλια ανεφερε οτι οταν τρως κατι που εχει ζαχαρη και μετα απο κατι ωρες νιωθεις τρελη φαγουρα, εχεις 100% καντιντιαση!
Οταν βγαινω στον ηλιο, δεν μπορειτε να φανταστειτε τι φαγουρα νιωθω στο κεφαλι μου. Σαν τσιμπηματα. Λογοι που μπορει να συμβαινει αυτο, μαζι με την σμηγμ. δερματιτιδα:

τροφικη αλλεργια (ζαχαρη, γαλα, ψωμι)
προβλημα με το συκωτι και τα νεφρα
γαστρεντερικες δυσλειτουργιες
δερματιτιδα εξ επαφης (καποια ουσια στα σαμπουα, τα αρωματα, λακ, after shave
ελειψη καποιας βιταμινης η μεταλλου (A, D, B1, B6, B3, B2, ψευδαργυρος)
DEMODEX

Θα σταθω στο τελευταιο, το οποιο ανεφερε ο nomad. Το demodex (δεμοδικας) ειναι ενα ακαρι το οποιο δεν φαινεται με γυμνο ματι. Ζει συνηθως στις περιοχες με αυξημενους σμηγματογονους αδενες (μαλλια και προσωπο) και τρεφεται με την λιπαροτητα, με αποτελεσμα να δημιουργουνται μετα διαφορα προβληματα. Την επομενη βδομαδα προσωπικα αρχιζω και κανω σιγα σιγα ολες τις εξετασεις που ανεφερα. Τον ενοχο θα τον βρουμε!

Επισης, δερματιτιδα εξ επαφης δεν πιστευω να ειναι, γιατι. Αγορασα ενα αρωμα το οποιο ψεκασα στους καρπους, εδω και αρκετο καιρο. Εκανα το λαθος και ψεκασα πισω απο τα αυτια, γεμισα κοκκινιλες και σπυρακια. Αυτο εγινε επειδη υπαρχει η σμηγμ. δερματιτιδα.
Αν οντως ηταν εξ επαφης, θα με επηρεαζε και στους καρπους.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Χαρίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 17:58
3
Been thanked: 7 times

Καλησπέρα σε όλους,

Επίσης ταλαιπωρούμαι εδώ και αρκετά χρόνια από ΣΔ, με κύρια χαρακτηριστικά κοκκινίλες στα φρύδια, στη μύτη, στο σαγόνι, πίσω από τα αυτιά, και στο δεξί μάγουλο. Η κατάσταση ήταν αρκετά δύσκολη, ειδικά τον χειμώνα, με τον ερεθισμό στο δεξί μάγουλο ειδικά να έχει γίνει μια μόνιμη αντιαισθητική πληγή που πόναγε και φαγούριζε ταυτόχρονα. Στράφηκα και εγώ στη δοκιμή διάφορων ουσιών, γιατί δεν έχω γενικά καλή σχέση με τα φάρμακα, δεν τα προτιμώ. Αλάτι, σόδα, μηλόξιδο, τέλος πάντων, ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς που διάβαζα το δοκίμαζα. Κάποια βοηθούσαν, αλλά όλα με έφταναν στο σημείο απλά να μην ξεφλουδίζω, δεν το σταματούσαν εντελώς.

Διάβασα σε ένα φόρουμ του εξωτερικού για το λάδι καρύδας, και εν τέλει πράγματι αυτό με βοήθησε, είναι πλέον η οριστική λύση για μένα. Έβαζα πρωί βράδυ, και να μην τα πολυλογώ, μέσα σε 2 βδομάδες έφυγε εντελώς, μα εντελώς. Μυρίζει και υπέροχα, και είναι και φθηνό (πήρα ένα βιολογικό 11 ευρώ από το κέντρο και έχω χαλάσει το 1/4 σε έναν χρόνο). Το χρησιμοποιώ και για after shave τώρα τελικά, αφού έκανε τόσο καλό, και το δέρμα μου με ευχαριστεί. Το βάζω και σε κάνα φαγητό :)

Ήθελα να το μοιραστώ με όλη την κοινότητα, γιατί κάποιον μπορεί να βοηθήσει. Ξέρω ότι το κάθε σώμα είναι διαφορετικό και αυτό που δουλεύει για έναν μπορεί να μην κάνει για τον άλλον, φυσικά.
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5118 times
Been thanked: 2487 times
Ηλικία: 52

Έχω κάνει diy balm με λάδι καρύδας και βούτυρο καρίτε και πραγματικά κατάλαβα πόσο καλό κάνουν στην επιδερμίδα.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Σας ευχαριστώ παιδιά που το μοιραστίκατε. Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα ευτυχώς όχι τόσο έντονο αλλά κάποιες φορές με ενοχλεί και εμένα οπότε χρησιμοποιώ που και που την αλοιφή της ducray kelual ds καθώς και το αντίστοιχο σαμπουάν κυρίως το χειμώνα έπειτα από συμβουλή δερματολόγου και κάνει καλή δουλειά αλλά δεν επιτρέπεται να το χρησιμοποιείς πάνω από 1-2 μήνες .
Θα δοκιμάσω και εγώ λάδι καρύδας καθώς και βούτυρο καριτέ σαν after shave και θας πω τα αποτελέσματα. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι εδώ και 4-5 μήνες που έχω ξεκινήσει το ΠΞ δεν με έχει ενοχλήσει ξανά στο πρόσωπο αλλά μπορεί να φταίει ότι είναι και καλοκαίρι. Το ΠΞ πάντως το ξεκίνησα κυρίως λόγο της σμηγματορροικής δερματίτιδας γιατί θυμάμαι ότι στον στρατό που ξυριζόμουν σχεδον καθημερινά δεν είχα τόσο έντονο πρόβλημα. Οπότε γενικά όλη αυτή η φροντίδα του προσώπου μου πλέον με το ΠΞ σίγουρα έχει βοηθήσει αρκετά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”