Τριχόπτωση

GrPsycho
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 10:39
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Προσωπικά δεν έχω θέμα, άλλα ένας φίλος μου απ'τα 23 του άρχιζε να χάνει μαλλιά.. Μέχρι τώρα στα 30 δεν έχουν μήνει και πολλά στη κορφή. Πιστεύω έχει να κάνει με τα γονίδια... δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που μπορεί να τον βοηθήσει πλέον, εσείς τι πιστεύεται;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Και εγώ νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Προσωπικά το θέμα δεν με απασχολεί γιατί κουρεύομαι τόσο κοντά που είναι σαν να μην έχω και πιθανόν κάποια στιγμή να ξυρίσω κιόλας το κεφάλι.

Ίσως ο Ηλίας θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
GrPsycho
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 10:39
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Ξύρισε το! το καλοκαίρι όμως!!! χαχα
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

GrPsycho έγραψε:Προσωπικά δεν έχω θέμα, άλλα ένας φίλος μου απ'τα 23 του άρχιζε να χάνει μαλλιά.. Μέχρι τώρα στα 30 δεν έχουν μήνει και πολλά στη κορφή. Πιστεύω έχει να κάνει με τα γονίδια... δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που μπορεί να τον βοηθήσει πλέον, εσείς τι πιστεύεται;

Καταρχάς καλή χρονιά σε όλο το φόρουμ, με υγεία και χαρά!

Ναι φίλε μου είναι θέμα γονιδίων η τριχόπτωση αλλά είναι περιπτώσεις που μπορείς να το περιορίσεις σημαντικά και να το σώσεις κάποιες άλλες. Δεν είναι λίγοι κι αυτοί που ξαναείδαν πίσω τα χαμένα μαλλιά τους...
Όλα αυτά όμως με την προυπόθεση να είσαι norwood 2 ή 3, τότε κάτι μπορεί να γίνει... (Δες πιο κάτω τι είναι τα norwood)

Αν είναι 4 ψιλοπεριορίζεται η τριχόπτωση, το 5 όμως και ειδικά 6, 7 πολύ δύσκολα τα πράγματα θες μεταμόσχευση σε αυτές τις περιπτώσεις...

Εικόνα

Δεν είναι γενικά απλά τα πράγματα θέλει κάποια θεραπεία, η οποία σε άλλους είναι πιο εύκολη, σε άλλους παρουσιάζει δυσκολίες και χρειάζεται αρκετή υπομονή αν θες να πετύχεις αξιόλογα αποτελέσματα.

Ότι άλλο θες ρωτάς.
GrPsycho
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 10:39
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

οοοο νομίζω πέφτει στην περίπτωση 3.. και πόσο θα στοίχιζε κάτι τέτοιο άραγε;
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Βασικά ο φίλος σου καλό είναι να ξεκινήσει θεραπεία και άμεσα να επισκευθεί έναν δερματολόγο. Σ
το νοσοκομείο Συγγρός μπορεί να κλείσει ραντεβού, είναι μάστερ σε θέματα αλλωπεκίας και σχετικών νοσημάτων, απλά το ραντεβού θα αργήσει... Μπορεί φυσικά και σε ιδιώτη γιατρό αλλά θέλει λίγο ψάξιμο για να πετύχει έναν καλό.

Χαπάκια χορηγούνται και η μινοξιδίλη (regaine) ένα σπρέυ που βοηθάει σημαντικά στην ανάπτυξη νέας τρίχας. Δυστυχώς όμως όπως σου ξαναέγραψα υπάρχουν και παρενέργειες σε μερικούς, όπως κοκκινίλες, αδιαθεσίες κ.α. Kόστος δεν έιναι πολύ ακριβά, δλδ παλιά που τα έγραφαν τα ταμεία με 50-60 ευρώ ξεμπέρδευες τώρα δεν ξέρω τι παίζει με εοπυ και τα σχετικά.... Ο γιατρός θα τον κατατοπίσει καλύτερα.

Μετά υπάρχει και η μεταμόσχευση αλλά για αξιοπρεπή μεταμόσχευση εξωτερικό, εδώ ούτε καν. Αμερική ειδικά υπάρχει ένα κορυφαίο κέντρο. Κόστος γι αυτή την περίπτωση απαγορευτικό, κάνα 20 χίλιαρο για όλα.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

πήγαινε σε κάποιο δερματολόγο
αν και μια είναι η λύση και αυτό που "φοριέται" πολύ
Εικόνα
τώρα με το νέο κοστολόγιο φαρμάκων από 38e το πήγαν γύρω στα 20e μισή τιμή
και ένα καλό σαμπουάν όχι τις αηδίες των super market εγώ χρησιμοποιώ
Εικόνα
βέβαια μην νομίζεις ότι θα τα βάζεις αυτά και θα σου ξανά φυτρώσουν απλώς θα μειώσουν την αραίωση
αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτό εδώ και θέλω να το δοκιμάσω
Εικόνασυμβουλέψου τον γιατρό σου
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

zouve έγραψε: αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτό εδώ και θέλω να το δοκιμάσω
Εικόνασυμβουλέψου τον γιατρό σου
Αυτό είναι όντως τόσο καλό; Kάπου το έχω ξαναδει... Επίσης είναι καλλυντικής χρήσης δλδ μπορεί να το χρησιμοποιεί ο οποιοσδήποτε η έιναι σαν το fungoral να χρειάζεται αγωγή, κορτιζόνες κτλπ;
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

έχει μέσα την ουσία του fungoral αλλά σε τέτοια δόση ώστε να μπορεί να γίνεται η χρήση του καθημερινά.
γιατί το fungoral είναι για 2 - 3 φορές την εβδομάδα.
μόλις μου τελειώσει το hairgen σίγουρα θα το δοκιμάσω αλλά το κακό είναι ότι είναι ποιο ακριβό και σε λιγότερα ml η συσκευασία.
Α και μην περιμένετε ότι με ένα σαμπουάν θα σας φυτρώσουν μαλλιά απλώς αυτά τα σαμπουάν είναι πολύ καλύτερης ποιότητας από τα αντίστοιχα του σούπερ μάρκετ και το σημαντικότερο σε αυτό το σαμπουάν είναι όπως αναφέρει και στο σαίτ που παρέθεσα ποιο πάνω αυτό "Η φόρμουλα αυτή έχει αναπτυχθεί πλήρως, χωρίς τη χρήση Lauryl θειικό νάτριο και θειικό νάτριο Laureth, που χρησιμοποιούνται συνήθως σε χαμηλού κόστους σαμπουάν σε απορρυπαντικά και καθαριστικά προϊόντα και συνδέονται με τον ερεθισμό του δέρματος, ξηρότητα και την τριχόπτωση, παρενέργειες που οφείλονται σε επιθέσεις στον θύλακα της τρίχας." που δύσκολα το βρίσκεις σε άλλα σαμπουάν.
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Μπορείς να το βρείς εδώ, πολύ καλό σαμπουάν το έχω τώρα αφήνει πολύ καλή αίσθηση στα μαλλιά χωρίς να τα αφυδατώνει και προστατεύει το δέρμα του κεφαλιού ,κατάλληλο για όσους έχουν ευαίσθητο τριχωτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 15 Ιαν 2013, 00:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Παρακαλώ να ενσωματώνεις του συνδέσμους.
θωμάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”