Σαμπουάν

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εντάξει μπορεί να μη κάνει τη τρίχα μετάξι όπως αναφέρεις (τα μαλλιά μου είναι πολύ κοντά)αλλά είναι πολύ πιο φυσικό από τα σαμπουάν που κυκλοφορούν και έχουν μέσα ότι μπορείς να φανταστείς.
Είναι ελληνικό, φτηνό και κάνει σχεδόν για τα πάντα (εκτός ξυρίσματος).και έχει και τεράστια ποικιλία να διαλέξεις.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Εδώ και χρόνια λούζομαι με -κατά το δυνατόν αγνά- σαπούνια ειδικά για μαλλιά. Δοκίμασα πολλά ερασιτεχνικά που τα βρίσκουμε στο Etsy, κυρίως από Αγγλία αλλά και πολλά απο Ελλάδα. Όπως το είπα, ερασιτεχνικά.
Δοκίμασα και τα trendy Εγγλέζικα Lush. Πολύ fancy μετριότητες.
Ώσπου ανακάλυψα τα Meissner Tremonia. Ω μάνα με τους εννιά σου γιους!
Γερμανική αντιπαθητική αψεγάδιαστη ποιότητα και τελειότητα. Αρώματα meh όπως και τα -τέλεια πάλι- λειτουργικά ξυριστικά τους.
Εχω πάρει την κρέμα και μια μπάρα. Ρίξτε ματιές εδώ.
Το μαλλί μου τα συστήνει.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Τα meissner tremonia είναι όντως κορυφαία.
Απλά είναι λιγάκι αλμυρά για την τσέπη μου.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Κύριοι, χτυπήθηκαν :violence-axechase: τα Haslinger shampoo and shower gel 200ml στις εξής εκδόσεις: almond- honey, sandalwood, olive & το κλασσικο προβατάκι.

I'll be back with review... :violence-uzi:
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Δοκιμάστηκε το Haslinger Shampoo & Shower gel 200ml στην έκδοση Πικραμύγδαλο Μέλι.

Βασικά τα 200 ml και για το μαλλί και για το σώμα τα βρίσκω λίγα, πράγμα που σημαίνει ότι εάν χρησιμοποιηθεί και για τα 2, οι χρήσεις του θα είναι λίγες.
Αν αναλογιστεί κανείς ότι για το καθημερινό του ντουζάκι θα χρειαστεί περίπου για μαλλί και σώμα. γύρω στα 7 με 8 μλ τουλάχιστο, τότε καταλαβαίνεις ότι δεν βγάζεις μήνα με τα 200 μλ. Οπότε η χρήση θα περιοριστεί περισσότερο ως σαμπουάν παρά ως shower gel.

Δεδομένου ότι και η τιμή του δεν είναι φθηνή, αφού βγαίνει περίπου στα 0,035 ευρώ / ml, δηλαδή τρεισήμισι λεπτά το χιλιοστόλιτρο και ότι το πιο γνωστό διαφημιζόμενο ανδρικό σαμπουάν πολυεθνικής που το βλέπεις σε όλα τα σούπερ μαρκετς - αλλά δεν αγοράζω ποτέ δηλητήρια - στοιχίζει 0,0058 / ml δηλαδή μισό λεπτό το μλ, αναρωτιέσαι αν δικαιολογείται λοιπόν αυτή η διαφορά τιμής.

Ας πάμε στη δοκιμή.

Η όψη του περιεχόμενου είναι το λεγόμενο περλέ υγρό, που κάνει κάποια νερά μέσα του.

Το άρωμα του Haslinger almond- honey δεν έχει σχέση με άλλα πικραμύγδαλα που έχω μυρίσει σε άλλα σαμπουάν ή προϊόντα που περιέχουν αυτή τη νότα. Και αυτό γιατί στο Haslinger το πικραμύγδαλο με το μέλι δεν είναι καθόλου βαρετό, αναδύοντας μια φρεσκάδα σε μία αρμονική και μοναδική πραγματικά εκδοχή που δεν έχω συναντήσει αλλού.
Σαν σαμπουάν λοιπόν ενάντια στη λιπαρότητα κατά την πρώτη εφαρμογή δεν είναι ούτε πολύ δυνατό ούτε αδύναμο, αλλά κανονικό. Αναλόγως η δύναμη της σύνθεσή του, δεν θεωρώ ότι είναι ούτε συμπυκνωμένη ούτε αραιή, αλλά κανονική.

Η τρίχα εκείνη τη στιγμή μαλακώνει και μόλις στεγνώσει αποκτά μία στιβαρή και δυναμωτική υφή, όχι μεταξένια αλλά ούτε βαριά, αλλά ρεαλιστική θα έλεγα.
Επειδή έχω λιπαρό τριχωτό κεφαλής αλλά και σπαστό μαλλί, κάθε πρωί από το μαξιλάρι το μαλλί μου κάνει πετάγματα. Εξ ου και το καθημερινό λούσιμο για να στρώσει.
Αυτό που παρατήρησα με το Haslinger είναι ότι το μαλλί μένει στη θέση του και αυτό μου έχει ξανασυμβεί μόνο με ένα άλλο σαμπουάν, το Kerastase (που έχει λίγο παραπάνω από την διπλάσια τιμή).
Μετά το λούσιμο με το Haslinger καβάλησα τη μηχανή :auto-dirtbike: εννοείται με το κράνος. Όταν έβγαλα το κράνος το μαλλί είχε μείνει στη θέση του :character-afro: χωρίς να έχει πατηθεί ή να πετάει, ενώ με άλλα σαμπουάν γινόταν πάρτυ ακαταστασίας.
Παρομοίως, την επόμενη που ξύπνησα οι τρίχες δεν πέταγαν :character-jestercolor: , αλλά είχε παραμείνει η φόρμα χτενίσματος. Σπάνιο γεγονός για μένα που το εκτιμώ δεόντως.
Αυτό επίσης είναι ένδειξη ότι δεν υπάρχει και λιπαρότητα από το πρώτο 24ωρο μετά το λούσιμο και ότι το μαλλί δεν βαραίνει δίνοντας μάλιστα αίσθηση ενδυνάμωσης της τρίχας.

Συνοψίζοντας λοιπόν καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το Haslinger Shampoo & Shower gel 200ml αξίζει τα λεφτά του σαν ποιοτικό προϊόν, παρότι δεν αποφεύγει τα SLS και PEG στα συστατικά του. Βέβαια τα καθεαυτού φυσικά σαμπουάν υστερούν σε καθαρισμό και διάρκεια αποτελέσματος και εντέλει τα SLS/PEG υπάρχουν ακόμα και στα καλύτερα σπίτια.
Εν καιρό θα δοκιμαστούν και οι άλλες εκδόσεις του Haslinger Shampoo & Shower gel 200ml. Μέχρι τότε το Αμύγδαλο - Μέλι συνίσταται λόγω αρώματος και αποτελέσματος στην τρίχα.
:whistle:
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Χρησιμοποιώ σαμπουαν Natura Siberica Copenhagen Frozen Berries, για λιπαρά μαλλιά.
Είμαι ικανοποιημένος, θα δοκιμάσω και άλλα προιόντα της εταιρείας.

Συστατικά : Aqua, Sodium Coco-Sulfate, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Glyceryl Linoleate, Glyceryl Oleate, Glyceryl Linolenate, Niacinamide, Alaria Esculenta Extract**, Vaccinium Macrocarpon Fruit Extract, Rubus Chamaemorus Fruit Extract, Rubus Idaeus Fruit Extract*, Vaccinium Vitis-Idaea Seed Oil, Rhodiola Rosea Root ExtractWH, Pinus Pumila Needle ExtractWH, Cetraria Nivalis ExtractWH, Sorbus Sibirica ExtractWH, Juniperus Sibirica Needle ExtractWH, Hesperis Sibirica ExtractWH, Agrostis Sibirica ExtractWH, Stearyl Citrate, Sodium Chloride, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Citric Acid, L-Menthol, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, CI 16035.

(*) παράγεται από οργανική καλλιέργεια.
(WH) Οργανικά εκχυλίσματα Σιβηρικών φυτών άγριας συγκομιδής.
(**) Φύκια από τα Νησιά Φερόε άγρια συγκομιδής
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Κύριοι καλό χειμώνα να έχουμε!

Η καραντίνα και το καλοκαίρι - δηλαδή από τα μέσα Μαρτίου 2020 έως τα μέσα Σεπτεμβρίου με βρήκαν μακριά από τη βάση μου - χωρίς πάντα πρόσβαση στο ιντερνετ. Για αυτό και δεν έκανα ποστς.

Σήμερα όμως γυρίζω για να μοιραστώ μαζί σας το Haslinger shampoo and shower gel 200ml στην έκδοση Olive (ελιά)!

Άλλο ένα καταπληκτικό σαμπουάν από τη Αυστριακή Haslinger που κάνει το μαλλί μεταξένιο. Και ομιλώ για σαμπουάν γιατί όπως έχω ξαναγράψει παραπάνω τα 200μλ δεν επαρκούν και για το μαλλί και για το σώμα για πολύ καιρό.

Επιπλέον το Haslinger Olive έχει ίσως μία πιο νερουλή υφή σε σχέση με το Haslinger Πικραμύγδαλο, πράγμα που σημαίνει ότι ίσως χρειάζεται λίγο παραπάνω ποσότητα για ικανό αφρό. Δεν υστερεί σε κάτι άλλο και ένα από τα δυνατά του σημεία εκτός από το καταπληκτικό αποτέλεσμα σε τρίχα και δέρμα τριχωτού, είναι το άρωμά του.

Μοιάζει αρκετά στο άρωμα με την Ελιά του Pansoap, αλλά εννοείται πολύ καλύτερο με πολύ φρεσκάδα!
Άρωμα εθιστικό και παρόλο που σαν άρωμα η Ελιά γενικά δεν με ενθουσιάζει στα καλλυντικά, εδώ στο Haslinger δεν βλέπω την ώρα να λουστώ για το ξαναμυρίσω.

Πολύ απαλό αποτέλεσμα, πολύ ωραίο άρωμα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Δυστυχώς λόγω τής δουλειάς δέν έχω πολλές επιλογές, αλλά καμμιά φορά χρησιμοποιώ πλάκα πράσινου σαπουνιού.
Στό σπίτι έχω φτιάξει κάποια σαπούνια μέ ελαιόλαδο καί δαφνέλαιο γιά τό λούσιμο !! :)
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Σαν το πράσινο σαπούνι τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Ωραία τα Tremonia που γράφω παραπάνω αλλά λίγο τιμή, λίγο η αναμονή να φτάσουν από Γερμανία, ξαναγύρισα στα Apivita και σε ένα που βρήκα σε βιολογικό κατάστημα εδώ και με βόλεψε πολύ. ΑΥΤΟ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”