Σαμπουάν

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Δημητρη κανω θεραπεια με χαπια ισοτρετινοινης για την δερματιτιδα. Αυτα που δινουν για την ακμη με λιγα λογια. Απλα μεχρι να γινω καλα δεν πρεπει να χρησιμοποιω προιοντα με πολυ ψηλο ph. Οπως σαπουνια δηλαδη. Μου το ειπε ο δερματολογος. Ουτε στο προσωπο σαπουνι. Ειμαι πολυ fan με τα σαπουνακια. Μονο στο σωμα κανει να βαζω. Δυστυχως. Αυτο με την πισσα το εχω ακουσει που λες οτι ειναι καλο, αλλα τωρα κανω την θεραπεια. Επισης τοσα χρονια παρατηρησα οτι οταν λουζομαι με σαμπουαν που εχουν αρωμα και sls μεσα, με πιανει φαγουρα. Ισως με πειραζουν αυτα τα 2 και γιαυτο θελω να δοκιμασω το αλευρι μιας και σαπουνι δεν κανει,
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Φίλε alex αν είναι για τέτοια ειδική περίπτωση το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς τον γιατρό σου.

Για να το έχεις υπόψη σου πάντως, έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα σαμπουαν της Dessert Essence.

Το πρότεινε ένας χρήστης στο forum για την τριχόπτωση hairlossgr
Το συγκεκριμένο σαμπουάν είναι εξαιρετικό για προβληματικά δέρματα, με φαγούρα, ξηροδερμία, υπερβολική λιπαρότητα. Το tea tree oil είναι γνωστό θαυματουργό συστατικό "δια πάσα νόσο", καθαρίζει σε βάθος τη υπερβολική λιπαρότητα, αντιμετωπίζει με φυσικό τρόπο την ξηροδερμία-πιτυρίδα, αντιμυκητιακό, ελαφρύ αντιφλεγμονώδες κ.α.
Tea Tree Replenishing Shampoo

Συστατικά
Water (Aqua), Coco-Glucoside (Coconut Derived), Sodium Coco-Sulfate (Coconut Derived), Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Callitris Introtropica Wood Oil (Blue Cypress), Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Hydrolyzed Wheat Protein, Mentha Arvensis Leaf Oil, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Opuntia Vulgaris Extract (Nopal Cactus), Yucca Schidigera Extract (Yucca Cactus), Citric Acid, Glyceryl Oleate(Vegetable Derived), Glyceryl Caprylate (Vegetable Derived), Glycerin (Vegetable Derived), Menthol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Chloride, Sodium Benzoate
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Οοο οντως φαινεται ενδιαφερον το συγκεκριμενο. Οντως πρεπει να πω και στον δερματολογο. Ευχαριστω θα το κοιταξω αυτο το σαμπουαν :)
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Καλησπερα και χρονια πολλα! Ειχα γραψει πριν καιρο για μια εναλλακτικη λυση σαμπουαν με αλευρι σικαλης. Σημερα εκανα το πειραμα πανω μου. Οποιος εχει δερματικο προβλημα απο τα σαμπουαν που εχουν sls και αρωμα που τον πειραζουν, να το δοκιμασει!!! Το αποτελεσμα δεν το περιμενα! Καθαριζει στην κυριολεξια σαν σαμπουαν! Δεν βλεπω να το αλλαζω! Λογω σμηγμ. δερματιτιδας, εχω φαγουρα στο κεφαλι μετα απο εντονη σωματικη ασκηση η απο υπερβολικη ζεστη. Θελω να πιστευω οτι ευθυνεται το χημικο σαμπουαν για αυτο το προβλημα. Θα συνεχισω το λουσιμο με αλευρι για καποιο καιρο και ευχομαι να τελειωσει το συγκεκριμενο βασανο!
Nobody is perfect. My name is nobody.
LeonidasPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2017, 18:29
6
Been thanked: 4 times

Δεν τα διαβασα ολα,Οσο τα ειχα μακρυα λουζομουν με orzene...Ημουν ικανοποιημενος και αρεσε πολυ το αρωμα στην συντροφο μου ;)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Βλέποντας το πρώτο ποστ, να πω ότι χρησιμοποιώ το σαμπουάν της αργεντίνικης μάρκας SIR FAUSTO, το οποίο θεωρώ πολυ ποιοτικό και από άρωμα θυμίζει στην πιο ελαφριά εκδοχή του, το denim original asl. Ενδεικτικό φωτο παρατιθεται με τα συστατικά του.
Εικόνα
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Πέρα από το αντρικό της Apivita ( με τη μωβ ετικέτα ) ,
εξαίρετα σαμπουαν ,πλούσια σε φυτικά εκχυλίσματα είναι ταDr Organic .
Έχω δοκιμάσει τα Activated Charcoal Purifying
και Hemp Oil Shampoo & Conditioner .

Δείτε συστατικά από το Hemp Oil Shampoo & Conditioner για παράδειγμα :

Aloe barbadensis leaf juice,

Aqua,

Cocamidopropyl betaine,
Sodium cocoamphoacetate,
Sodium lauroyl sarcosinate,
Sodium chloride,
Coco-glucoside,
Glyceryl oleate,
Palmitamidopropyltrimonium chloride,
Glycerin,
Caprylyl/capryl glucoside,

Cannabis sativa (Hemp) seed oil,
Humulus lupulus (Hop) cone extract,
Hibiscus sabdariffa flower extract,
Equisetum arvense (Horsetail) leaf extract,
Dipterocarpus turbinatus (Gurjum balsam) oil,
Cymbopogon martinii (Palmarosa) oil,
Eucalyptus globulus leaf oil,
Rosmarinus officinalis (Rosemary) leaf oil,
Cinnamomum camphora (Camphor) bark oil,
Mentha piperita (Peppermint) oil,
Pogostemon cablin (Patchouli) oil,
Pelargonium graveolens (Geranium) oil,
Vetiveria zizanoides (Vetiver) root oil,
Citrus limon (Lemon) peel extract,
Cupressus sempervirens (Cypress) seed extract,
Litsea cubeba (May chang) oil,
Lavandula hybrida (Lavender) oil,
Camellia sinensis (Green tea) leaf extract,
Ginkgo biloba leaf extract,
Sambucus nigra (Elderberry) flower extract,
Vaccinium myrtillus (Bilberry) fruit extract,

Sodium PCA,
Sodium lactate,

Arginine,
Aspartic acid,
PCA,
Glycine,
Alanine,
Serine,
Valine,
Isoleucine,
Proline,
Threonine,
Histidine,
Phenylalanine,

Sorbitan sesquicaprylate,
Citric acid,
Sodium hydroxymethylglycinate,
Sodium benzoate,
Potassium sorbate,
Geraniol,
Linalool,
Limonene.

This product contains a minimum of 70% organic ingredients*.
Our products are as unique as nature itself, therefore colour, odour and consistency may vary from batch to batch. This does not affect the quality of the product.
*excluding water and salt.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Αυτή τη περίοδο χρησιμοποιώ ένα αντιπυτιριδικό & ένα ενίσχυσης της τρίχας εναλλάξ.

Το αντιπιτυριδικό είναι το SEBMAN PURIST (θυγατρική της Wella) το οποίο θεωρώ υπερτιμημένο. Δεν είναι άσχημο, αλλά σε αυτή τη τιμή το περίμενα καλύτερο. Δε θα το ξαναπάρω.

Το σαμπουάν ενίσχυσης της τρίχας είναι το Men’s Master Professional 260ml, το οποίο θεωρώ εξαιρετικό τόσο για τα λεφτά του από το γνωστό βουλγάρικο site, όσο και για τις ιδιότητές του στη τρίχα και δέρμα τριχωτού. Στην Ελλάδα ίσως το βρεί κάποιος στην τριπλάσια τιμή. Το σαμπουάν φαίνεται νερουλό και σε προδιαθέτει να βάλεις ποσότητα, αλλά γρήγορα διαπιστώνεις ότι όσο νερουλό φαίνεται, τόσο συμπυκνωμένο είναι και αν το παρακάνεις θα πνιγείς κυριολεκτικά στη σαπουνάδα! Δηλαδή είναι και οικονομικό από άποψη ποσότητας.

Έχω στα σκαριά για δοκιμή τα Natura Siberica Dr.konopka´s Anti Hair Loss Shampoo & Dr.Konopka's Shampoo strengthening στην χορταστική συσκευασία των 500ml αμφότερα και που είναι βιολογικά σε ποσοστό 98%.
Όψομαι.

Τέλος να συμπληρώσω ότι εξαιρετική δουλειά έχει κάνει η Pansoap Ελληνική εταιρεία σαπουνιών που κυκλοφορούν στα σούπερ μάρκετ, που το logo στη συσκευασία λέει ότι κάνει για όλα "Πρόσωπο - σώμα - μαλλιά" και που πράγματι λέει αλήθεια.
Παρόλο που έχω ευαίσθητο δέρμα τριχωτού κεφαλής και αν λουστώ με μέτρια σαμπουάν με πιάνει φαγούρα, όλως παραδόξως που ούτε ο ίδιος δεν το περίμενα, όταν λούστηκα με το σαπούνι αυτό δεν συνέβει κάτι τέτοιο.
Τώρα τελευταία το πήρε το μάτι μου και σε συσκευασία του ενός λίτρου υγρό σαπούνι Pansoap που κάνει για όλα. Νομίζω ότι ίσως είναι καταλληλότερο για καλοκαίρι. Θα το εξετάσω εν καιρό και εδώ είμαστε....
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Καί εγώ το σαπούνι της pansoap χρησιμοποιώ (Μασσαλίας). Και σαν σαμπουάν.πολύ καλό!
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Ναι macho πολύ καλό. Και να φανταστεί κανείς ότι σκληρές μπάρες σαμπουάν (σκληρό σαπούνι) δεν υπάρχουν πολλά που μπορεί να βρεί κάποιος διαδυκτιακά και κάτι γαλλικά που υπάρχουν είναι ακριβά σε σχέση με pansoap.
Εντάξει δεν κάνει την τρίχα μετάξι, αλλά είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και άρα έχει καλή σύνθεση.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”