Body Lotion - (Ποιό) Χρησιμοποιείτε?

ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Με ένα πρόχειρο search δε βρήκα αντίστοιχο θέμα οπότε είπα να ανοίξω ένα..

Χρησιμοποιώ το καλοκαιράκι αυτό
Εικόνα

Το είχα αγοράσει τυχαία επειδή θεωρώ βαριά τα αρώματα το καλοκαίρι και μου αφήνει ωραία αίσθηση και σε καμία έξοδο το χρησιμοποιώ.
Επίσης έχω αγοράσει και το παρακάτω με πιο έντονο άρωμα απλά καμιά φορά μου αφήνει κοκκινίλες και δε το βάζω συχνά.
Εικόνα

Δεν έχω ιδέα αν τα παραπάνω είναι αντρικά ή γυναικεία απλά όπως είπα, τα προτιμώ από αρώματα για το καλοκαίρι.
Και έχω διαπιστώσει ότι και στις γυναίκες αρέσει η αίσθηση/μυρωδιά που αναδύεις, αρκεί μη σε ρωτήσουν λεπτομέρειες και καταλάβουν ότι βάζεις body lotion και σε αρχίσουν στο ψιλό!!
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Καθότι φυσικοθεραπευτης με διατριβή στα body lotion λόγω των πολλών μασάζ, μια λέξη θα πώ. Nivea body lotion (μπλε σκούρο). Απο θέμα απορρόφησης και ενυδατωσης δεν υπάρχει καλύτερη.
Άρης
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Αν εννοείς αυτό
Εικόνα

το έχω χρησιμοποιήσει κανά 2 φορές μετά από παραλία ποθ έιχα ψηθεί για ενυδάτωσει. Όντως καλό απλά τα παραπάνω για έξοδο έχουν καλύτερο άρωμα..
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αυτο εννοώ. Ασφαλώς το άρωμα του είναι ουδέτερο.
Άρης
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Ωραίο θέμα!

λοιπόν και εγώ χρησιμοποιούσα πέρσι το καλοκαίρι body lotion μετά το γυμναστήριο και το μπάνιο άφηνε μια μοναδική αίσθηση στο σώμα μου...

Αρχικά μου είχε δώσει μια φίλη μου, κάτι δείγματα σε φακελάκια με body lotion της nivea (αντρικά) που ήταν υπέροχα με ουδέτερο προς χαλαρωτικό άρωμα. Δυστυχώς έψαξα εκείνη την περίοδο στο σούπερ μάρκετ να βρω πλήρη συσκευασία αλλά δεν υπήρχε πλέον! Πολύ καλή ενυδάτωση.

Επίσης πάλι από δείγμα είχα δοκιμάσει της fresh line poseidon (πράσινο χρώμα είχε, ανδρικό επίσης) υπέροχο άρωμα αλλά μόλις το έβαζα στο σώμα μου έσπαγε και γινόταν περιέργη η μυρωδιά του... Και απ όσο είδα μετά ήταν και ακριβή η πλήρη συσκευασία του οπότε δεν το συνιστώ.

Επίσης είχα πάρει από τα hondos ένα γαλάκτωμα της bodyfarm με άρωμα καρύδα, ανάλογο άρωμα που χάνεται όμως μετά από λίγη ώρα,πολύ καλή ενυδάτωση επίσης.

Να ξεκαθυαρίσω ότι όλα αυτά είναι body lotion για μετά το μπάνιο. Δεν είναι αφρόλουτρα γιατί τώρα μόλις πρόσεξα ότι το πρώτο παπουτσάνης που έχει βάλει το παιδί γράφει αφρόλουτρο στη φωτογραφία.
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Φίλε dimitri έχεις δίκιο! Για body lotion εννοώ το Papoutsanis Cashmere και όχι για αφρόλουτρο απλά δεν πρόσεξα καλά τη συσκευασία και απλά νόμισα ότι την έχουν αλλάξει.
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μια πολύ καλή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις λίγη ποσότητα απο το Nivea που ανέφερα παραπάνω για την ενυδάτωση και αν θέλεις στην συνέχεια ωραίο άρωμα μπορείς να πάρεις το αντίστοιχο body lotion της εταιρίας που έχετε άρωμα. Οι περισσότερες εταιρίες στην παλέτα τους έχουν στο κάθε άρωμα και αντίστοιχο deo, shower gel, body lotion.
Άρης
NavalArchitect

Από τα body lotions ή body creams (ανάλογα με την περίσταση) που έχω χρησιμοποιήσει η προτίμησή μου τείνει στα εξής:

- L'Occitane Almond Milk Concentrate (κάτι ανάμεσα σε λοσιόν και βαριά κρέμα, πολύ καλή)
- LaMer body cream (ό,τι καλύτερο αλλά πανάκριβη, γύρω στα $300-400 duty free για 250γρ. πριν 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά)
- Durance Olive Oil paste (μέτρια προς καλή αλλά πολύ βαριά, για πολύ σκληρά και κρύα κλίματα)
- L'Occitane Limited Edition Repair Body Paste cocoa / rose / lime (έχω και τις τρεις γεύσεις, καλή πηχτή κρέμα αλλά σχετικά βαριά)
- Klaus Porto body lotion, διάφορες γεύσεις, την έχει (ή είχε) το Connaught, καλή και διαφορετική σε μυρωδιά, σχετικά ελαφριά όταν τη φοράς
- Diptyque (πάρα πολύ καλή)
- Neutrogena (η πιό δυνατή, αυτή που είναι για 'repair' αν δεν κάνω λάθος)

Κατά καιρούς έχω πιθανότατα δοκιμάσει κι άλλες (τις οποίες τώρα μάλλον δε θυμάμαι), συν τα δείγματα από ξενοδοχεία κλπ. Μία που λέω να δοκιμάσω τώρα είναι η Kiehl's Imperial (μαύρο μπωλ και κίτρινη μέσα). Αναφορικά με την Nivea ουδεμία αντίρρηση για την απόδοσή της, σίγουρα είναι ένα προιόν που κάνει καλή δουλειά προσφέροντας αυτό που το δέρμα χρειάζεται (όπως προανέφερε ο Άρης, σωστή ενυδάτωση και καλή απορροφητικότητα).

Από 'κει και πέρα όμως, προσωπικά είμαι της άποψης πως ό,τι πληρώνεις παίρνεις, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Κατά συνέπεια, κάποιες κρέμες κάνουν τα βασικά και μάλιστα τα κάνουν σωστά έχοντας και μιά τιμή αγοράς προσιτή, υπάρχουν όμως κι άλλες που ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους και που ποιοτικά είναι σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο. Το μόνιμο κακό είναι πως στην Ελλάδα τα περισσότερα καλά προιόντα είναι πανάκριβα, αλλά και σε πάρα πολλές περιπτώσεις τα 'βασικά' καλά προιόντα είναι υποδεέστερης ποιότητος σε σχέση με τις ίδιες συσκευασίες που διατίθενται στο εξωτερικό (και κυρίως σε Δυτ. Ευρώπη και Αμερική).

Θα δώσω reviews από όλες τις παραπάνω μόλις αδειάσω λιγάκι.
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Ώραιος Κωνσταντίνε..
Επειδή προσωπικά, πιο πολύ βάζω body lotion αντί αρώματος (αν και την ενυδάτωση τη θέλω), έχεις να ξεχωρίσεις/προτείνεις μία να αγοράσω για δοκιμή? Σίγουρα προσωπική άποψη το άρωμα, αλλά για δοκιμή..
Thanks!
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
NavalArchitect

ribo7 έγραψε:Ώραιος Κωνσταντίνε..
Επειδή προσωπικά, πιο πολύ βάζω body lotion αντί αρώματος (αν και την ενυδάτωση τη θέλω), έχεις να ξεχωρίσεις/προτείνεις μία να αγοράσω για δοκιμή? Σίγουρα προσωπική άποψη το άρωμα, αλλά για δοκιμή..
Thanks!
Τα παραπάνω που πρότεινα είναι όλα σχεδόν μη αρωματικά, δηλαδή λέγοντας 'αρωματικό' εννοώ πάντα ένα οποιοδήποτε του τύπου Chanel, κλπ. Η πρώτη κρέμα που πρότεινα ίσως είναι η πιό καλή για σένα (από όλες αυτές), οι υπόλοιπες είναι μάλλον και δύσκολες να βρεθούν αλλά και ακριβές.

Φυσικά υπάρχουν κι άλλες πολλές... Οι αρωματικές είναι δύσκολες αλλά αυτές είναι κυρίως γυναικεία αρώματα οπότε δεν νομίζω να έχεις θέμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”