Σαπούνια For Men

Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

@ Zizu10

Για καθαρα Artisan στο Etsy μπορεις να βρεις και απο SoapAdventure και απο StarSoapsbyIvana :hellas3
any shave you can walk away from, is a good shave!
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Σε δερματολόγο έχω πάει και μου έχει πει να αποφεύγω τα στέρεα σαπούνια καθώς "στεγνώνουν" την επιδερμίδα μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν πολυπάω τα κρεμοσάπουνα και ψάχνω μπας και βρω κανένα σαπούνι σε πλάκα που να ενυδατώνει και να μυρίζει ωραία.

Στο etsy έχω δει και τους δύο πωλητές και μάλιστα από το soapadventure περιμένω ένα σαπούνι ξυρίσματος αυτές τις μέρες. Το μόνο που με κάνει να διστάζω είναι η τιμή, καθώς μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει 6-7 ευρώ το σαπούνι, χρήματα τα οποία θεωρώ αρκετά για ένα σαπούνι σώματος..
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Zizu σαπούνι σε πλάκα μην περιμένεις να μη σου στεγνώσει το πρόσωπο. Κι εγώ το ίδιο θέμα είχα και με τράβαγε συνεχώς και ξεραινόταν. Θα πρέπει να πας σε υγρή μορφή. Εκεί έχεις πάμπολλες επιλογές. Αν θες σου λέω.
Εικόνα
LeonidasPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2017, 18:29
6
Been thanked: 4 times

Και εγω με τα στερεα καθολου δεν βολευτηκα...
infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Στερεό από στερεό έχει διαφορά. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στα συστατικά που χρησιμοποιούν π.χ. τα στερεά που γίνονται με την ψυχρή μέθοδο και έχουν κύριο συστατικό το ελαιόλαδο, με τα στερεά που πουλάνε τα supermarket.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ντουζάκι σήμερα με Eρμής Classic. Ωραίο σαπούνι. Μοσχοσάπουνο! Με τάλοου αν δε κάνω λάθος (όπως και του Παπουτσάνη). Είχε να δεί το σπίτι πάνω από 20 χρόνια. Κάτι μ' έπιασε σήμερα και το έφερα ξανά. Νομίζω πως καλά έκανα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Papoutsanis vegetal soap

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό γιά λούσιμο !!

Εικόνα

αλλά θέλω να δοκιμάσω αυτό, μέ έχει φάει ή περιέργεια, μήπως τό έχει χρησιμοποιήσει κάποιος συνξυριστής ?

Εικόνα

Σαπούνι Χαλεπίου μέ δαφνέλαιο !! :clap:

:hellas2
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

@yannischris Γιάννη, μου έχει πει δερματολόγος ότι το υψηλό PH που έχουν τα σαπούνια δεν κάνει καλό στην τρίχα, οπότε δεν προτείνονται για λούσιμο. Ακόμα και κάποια σαμπουάν, κυρίως γυναικεία, που έχουν ουδέτερο (7, όχι 5.5 του κεφαλιού μας), η ακόμα και ελάχιστα βασικό, αντισταθμίζονται με τη χρήση conditioner, που είναι όξινο.

Έχεις παρατηρήσει πρόβλημα; Κυρίως ξηροδερμία, ή πρόβλημα στην τρίχα. Βέβαια υποθέτω αν δεν λούζεσαι καθημερινά, και δεν έχεις ξηρό δέρμα, μπορεί να μην σε επηρεάζει όσο άλλους.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Να προσθέσω ότι και αρκετά σαμπουάν προκαλούν προβλήματα στο δέρμα και το τριχωτό της κεφαλής.
Εγώ λουζομαι με πράσινο σαπούνι παπουτσανης κάθε 2 μέρες .δεν έχω παρατηρήσει κάτι .να πω όμως ότι τα μαλλιά μου είναι πολύ κοντά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”