Σαπούνια For Men

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Αγόρασα σήμερα τα παρακάτω σαπουνάκια από το Σκλαβενίτη με τιμή 1,78 το ένα. Δεν ξέρω πως είναι από χημεία (βάζω και τα συστατικά τους) αλλά από άρωμα σκίζουν!
Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Τα μύρισα και εγώ και έχουν πολύ δυνατά αρώματα.
Το "pink rose" μου άρεσε και εμένα όπως και ένα μπλε (νομίζω blue iris λέγεται).
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Κι εμένα μου άρεσε και το μπλε αλλά είπα να μην πάρω ένα από όλα με τη μια. Την επόμενη φορά... :D
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Σίγουρα, μεγάλη ποικιλία οι Γερμανοι, δεν αγοράζονται όλα με την μια.
Κατέβασα και το ΦΥΛΛΑΔΙΟ της εταιρείας και είδα οτι φτιάχνουν ενα σκασμό σαπούνια.

Να τα βλέπουν οι Ελληνικές εταιρείες που έχουν σκαλώσει στο "ελιά-λεβάντα" λες και δεν υπάρχουν άλλα αρώματα.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πήρα και εγώ από Σκλαβενίτη kappus lilly of the valley.
Ωραία μυρωδιά και θα του έβαζα 8/10 σε ένταση.
Το 11/10 κατέχουν τα υπέροχα Varesino :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Πρώτη δοκιμή για τα δυο σαπούνια που πήρα εχθές, το Perlier Sandalwood και το Kappus Sandelwood. Και τα 2 αρωματικά είναι πολύ κοντά, με άρωμα σανδαλόξυλο και ζωικό λίπος.

Μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και από τις δυο αγορές, αν και νομίζω ότι το Perlier είναι ένα κλικ πιο ψηλά στην κατάταξη για μένα μιας και δίνει καλύτερο αφρό και πιο σύντομα. Και τα δυο πάντως είναι εξαιρετικά, κόστος το Perlier 2.70€ με 0,67€ έκπτωση και το Kappus 1.69€. Και τα 2 από τα Hondos στο αεροδρόμιο, που είναι το μεγαλύτερο και έχει την μεγαλύτερη ποικιλία. Και τα 2 είναι 125gr.

Αν τα συγκρίνω με το αντίστοιχο Καραβάκι του Παπουτσάνη, που είναι λατρεία και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά τα τελευτία 4-5 χρόνια, μπορώ να πω ότι είναι ποιοτικά στα ίδια υψηλά επίπεδα, ίσως το Perlier να παίρνει μικρό προβάδισμα αλλά αν συγκρίνουμε και τιμολογιακά που βρίσκονται, δεν είναι δίκαιη η σύγκριση.

Γενικά πάντως, πολύ τις ευχαριστήθηκα αυτές τις αγορές και συνιστώ ανεπιφύλακτα την χρήση των σαπουνιών γενικότερα σε όσους δεν έχουν πρόβλημα με την χρήση τους (πχ ξηρότητα κλπ). Είναι κατά πολύ ανώτερα από τα κρεμοσάπουνα και τα λοιπά προϊόντα καθαρισμού. Επειδή πάντα κάνω μπάνιο πριν το ξύρισμα και σαπουνίζω επιμελώς το πρόσωπο, μπορώ να πω ότι είναι το ιδανικό pre shave!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να γίνουμε πιο επιλεκτικοί στη κατηγορία "Σαπούνια for men".
To ξέρω πως είναι υποκειμενικό αλλά αρωματικά και μόνο κάποια δεν έχουν θέση στη λίστα η οποία δυστυχώς είναι έτσι κι αλλιώς πολύ μικρή.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πιο συγκεκριμενα Ηλια ? Που εχεις ενσταση ?
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Υποκειμενικά το ξαναγράφω, ως προς το αρωματικό τους προφιλ, Ηρακλή.
Δηλαδή να ξεχωρίσουμε τα "αρωματικά/μοσχοσάπουνα" από τα "for men". Πιο συγκεκριμένα για μένα τα τελευταία πρέπει να ανήκουν σε μία από τις τέσσερις κατηγορίες : α.χωρίς άρωμα (ουδέτερα/λευκά), β.πράσινα/fougere, γ.ξυλώδη/καπνικά και δ.oceanic/ozonic (τα "μπλε"). Τα υπόλοιπα όσο και να μου αρέσουν δε μπορώ να τα κατατάξω στη παραπάνω λίστα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

Καλημερα σας! Ή κατι δεν παει καλα με την μυτη μου.. ή οντως τα περισσοτερα ελληνικα σαπουνια μυριζουν πανω-κατω το ιδιο... Εδω, μερικες φωτογραφιες απο το καινουργιο σαπουνι.. μυριζει Ινδια, εντονα ξυλωδες, κατι απο 'αλλου', τιποτα το μεσογειακο, τιποτα γνωστο σε αρωματα.. πραγμα το οποιο το βρισκω απο μονο του εκπληκτικο! Ελπιζω να ειναι εξισου καλο και στο δερμα :)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”