Σαπούνια For Men

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν επιτρεπετε απο που το τσιμπησατε κυριε Γιαννη μας ? :)


** τωρα πως γινεται το "NickB" να το μεταφραζω ως "κυριε Γιαννη μας" ουτε εγω το καταλαβα... συγνωμη φιλε Νικο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

χαχαχαχαχαχαχα... ναι δεν γινεται!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Νομίζω υπάρχει στην Ευριπίδου το σαπούνι αυτό αλλά δε θυμάμαι που.
Να κάνω τόσο λάθος?
Όταν ξαναπάω θα ρίξω μια βόλτα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το έβρισκα στην οδό Σόλωνος στο νούμερο 97. Ιδιότυπο άρωμα και ένα μεγάλο μείον: Διαλύεται εύκολα μετά από μερικές χρήσεις.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

εχω ενα imperial leather εδω και εναμιση μηνα και δεν λεει να λιωσει.. εχει γινει σαν πετρα μαλλον επειδη μετα καθε χρηση το αφηνω να αεριζεται σε χωρο ανοιχτο χωρις υγρασια πανω σε πιατακι .. θα δοκιμασω το ιδιο ("curing") και με το mysore sandal
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Παιδιά αν περάσει κανείς από επικαλ μπορεί να δει αν έχει ακόμα τα Nesti Dante - Emocioni in Toscana, Borghi e Monastery σε καλή τιμή? Γιατί εγώ τα βρήκα στο Hondos Ρόδου 5.5 ευρώ το ένα.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Καλησπέρα, επειδή ψάχνω ένα σαπούνι για τον καθαρισμό του προσώπου, το οποίο να προσφέρει καλή ενυδάτωση θα ήθελα να μου πείτε τι συστατικά πρέπει να προσέξω/αναζητήσω.
Βλέπω για παράδειγμα σαπούνια γλυκερίνης, ελαιολάδου, tallow, με γάλα και πάει λέγοντας και δεν ξέρω ποιο από αυτά κάνει δουλειά και ποιο θα ξηράνει τελείως το δέρμα μου...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Γενικά πρέπει να έχει λίγα συστατικά και αγνά.
Καλό είναι να ξέρεις το δέρμα σου αν είναι λιπαρό αν όχι αν είναι ευαίσθητο και σε τι κ.ο.κ
Π.χ εγώ θα σου πρότεινα να έχει και λανολίνη αλλά μπορεί να σου προκαλεί αλλεργία.
Ένα που έχω εγώ είναι το dalan-olive το οποίο είναι ελαιολάδου με γλυκερίνη και κάνει δουλειά.
Κάτι που μπορείς να βρεις είναι τα σαπούνια της victoria
στα hondos center π.χ το lanolin agv tall.
Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο από αυτά που σου προτείνω τσεκάριαε και τα preshave σαπούνια της musgo real που έχουν και οινόπνευμα μέσα και κάνουν και για ξύρισμα.Αυτά βέβαια είναι πιο ακριβά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Λοιπόν, βγήκα χθες και αγόρασα διάφορα σαπούνια. Ορισμένα με tallow και άλλα φυτικά.
Ως τώρα έχω δοκιμάσει το imperial leather το λευκό, από το οποίο έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. Το δεύτερο που δοκίμασα είναι ένα τύπου Μασσαλίας της kappus με tallow που δεν με ενθουσίασε και ειδικά η μυρωδιά του δεν μου άρεσε καθόλου!
Πήρα ακόμα ένα πράσινο (που τα λατρεύω) με φασκόμηλο και ένα Palmolive λεβάντα-χαμομήλι, από το οποίο έχω υψηλές προσδοκίες αν και δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται "for men" :P
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Zizu10 έγραψε:Καλησπέρα, επειδή ψάχνω ένα σαπούνι για τον καθαρισμό του προσώπου, το οποίο να προσφέρει καλή ενυδάτωση θα ήθελα να μου πείτε τι συστατικά πρέπει να προσέξω/αναζητήσω.
Βλέπω για παράδειγμα σαπούνια γλυκερίνης, ελαιολάδου, tallow, με γάλα και πάει λέγοντας και δεν ξέρω ποιο από αυτά κάνει δουλειά και ποιο θα ξηράνει τελείως το δέρμα μου...

Αν έχεις πρόβλημα ξηροδερμίας στο πρόσωπο μπορείς να πας σε κάποιο δερματολόγο να σου συστήσει κάποιο ήπιο καθαριστικό σαπούνι στερεάς ή υγρής μορφής.
Εναλλακτικά, όλα τα μεγάλα φαρμακεία έχουν αισθητικούς για το τμήμα καλλυντικών τους.
Μπορείς και εκει να παρεις συμβουλές.

Δεν ξέρω αν τα σαπούνια του supermarket έιναι κατάλληλα για πρόσωπο με ευαίσθητο δέρμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”