Σαπούνια For Men

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 31 times
Been thanked: 78 times

Re: Σαπούνια For Men

Δημοσίευση από Pantrek » πριν από 1 χρόνο

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Zizu10 έγραψε:Καλησπέρα, επειδή ψάχνω ένα σαπούνι για τον καθαρισμό του προσώπου, το οποίο να προσφέρει καλή ενυδάτωση θα ήθελα να μου πείτε τι συστατικά πρέπει να προσέξω/αναζητήσω.
Βλέπω για παράδειγμα σαπούνια γλυκερίνης, ελαιολάδου, tallow, με γάλα και πάει λέγοντας και δεν ξέρω ποιο από αυτά κάνει δουλειά και ποιο θα ξηράνει τελείως το δέρμα μου...

Αν έχεις πρόβλημα ξηροδερμίας στο πρόσωπο μπορείς να πας σε κάποιο δερματολόγο να σου συστήσει κάποιο ήπιο καθαριστικό σαπούνι στερεάς ή υγρής μορφής.
Εναλλακτικά, όλα τα μεγάλα φαρμακεία έχουν αισθητικούς για το τμήμα καλλυντικών τους.
Μπορείς και εκει να παρεις συμβουλές.

Δεν ξέρω αν τα σαπούνια του supermarket έιναι κατάλληλα για πρόσωπο με ευαίσθητο δέρμα.

Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 5107 times

Δημοσίευση από __Nikolas » πριν από 1 χρόνο

@ Zizu10

Για καθαρα Artisan στο Etsy μπορεις να βρεις και απο SoapAdventure και απο StarSoapsbyIvana :hellas3

any shave you can walk away from, is a good shave!

Άβαταρ μέλους
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: DE RAZORS :
- Edwin Jagger DE89LBL
- Parker 24C
- Parker 97R
- Merkur 41c
- Fatip Piccolo
- Feather Popular
- Weishi 9306F
- Qshave Futur clone
BRUSHES:
- Omega 48
- Omega 10018
- Omega 10065

Στα υπόλοιπα έχω χάσει την μπάλα...
Has thanked: 32 times
Been thanked: 459 times

Δημοσίευση από Zizu10 » πριν από 1 χρόνο

Σε δερματολόγο έχω πάει και μου έχει πει να αποφεύγω τα στέρεα σαπούνια καθώς "στεγνώνουν" την επιδερμίδα μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν πολυπάω τα κρεμοσάπουνα και ψάχνω μπας και βρω κανένα σαπούνι σε πλάκα που να ενυδατώνει και να μυρίζει ωραία.

Στο etsy έχω δει και τους δύο πωλητές και μάλιστα από το soapadventure περιμένω ένα σαπούνι ξυρίσματος αυτές τις μέρες. Το μόνο που με κάνει να διστάζω είναι η τιμή, καθώς μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει 6-7 ευρώ το σαπούνι, χρήματα τα οποία θεωρώ αρκετά για ένα σαπούνι σώματος..

Άβαταρ μέλους
Randyman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Muhle R41, Parker 97R, Yaqi 30mm BarberPole, Gillette Nacet & Silver Blue, Lord Platinum
Has thanked: 1586 times
Been thanked: 1340 times

Δημοσίευση από Randyman » πριν από 1 χρόνο

Zizu σαπούνι σε πλάκα μην περιμένεις να μη σου στεγνώσει το πρόσωπο. Κι εγώ το ίδιο θέμα είχα και με τράβαγε συνεχώς και ξεραινόταν. Θα πρέπει να πας σε υγρή μορφή. Εκεί έχεις πάμπολλες επιλογές. Αν θες σου λέω.

ΕικόναΕικόναΓιώργος

LeonidasPap
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από LeonidasPap » πριν από 1 χρόνο

Και εγω με τα στερεα καθολου δεν βολευτηκα...

infini
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση από infini » πριν από 5 μήνες

Στερεό από στερεό έχει διαφορά. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στα συστατικά που χρησιμοποιούν π.χ. τα στερεά που γίνονται με την ψυχρή μέθοδο και έχουν κύριο συστατικό το ελαιόλαδο, με τα στερεά που πουλάνε τα supermarket.

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 4237 times
Been thanked: 4328 times

Δημοσίευση από Ηλίας » πριν από 6 μέρες

Ντουζάκι σήμερα με Eρμής Classic. Ωραίο σαπούνι. Μοσχοσάπουνο! Με τάλοου αν δε κάνω λάθος (όπως και του Παπουτσάνη). Είχε να δεί το σπίτι πάνω από 20 χρόνια. Κάτι μ' έπιασε σήμερα και το έφερα ξανά. Νομίζω πως καλά έκανα.

Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”